İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sanal ortamdaki eserlere de telif hakkı ödenecek

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Dijital ortamda özgün eser yaratan veya eserlerini dijital ortama aktaran sanatçılar, eserlerini notere gitmeden güvence altına alabilecek, birkaç saniye içerisinde olası uyuşmazlıklarda delil olarak kullanılabilecek veriler yaratabilecekler. Adobe ile E-Güven şirketi işbirliğiyle Acrobat yazılımına, benzer noter süreçlerini ortadan kaldıracak sanal "delil kaydı" özellikleri eklendi.
Acrobat Reader ve Photoshop gibi popüler yazılımlar üreten dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Adobe ile Türkiye'nin ilk elektronik sertifika sağlayıcısı E-güven şirketi, fotoğraf, metin, grafik ve benzeri birçok sanal eserin telif haklarının, üretene ait olduğunun kanıtlanması için işbirliği yaptı.
Buna göre metin yazarları, senaristler, çevirmenler, yönetmenler, besteciler, fotoğraf sanatçıları, grafik tasarımcıları, mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, web tasarımcıları, şairler, avukatlar gibi özgün fikirleriyle yaratıcı işlere imzasını atanlar, notere gitmeden eserlerini Acrobat yazılımı üzerinden kendisine ait olduğunu gösteren elektronik imza ile işaretleyebilecek.
Metin ve resmin yanı sıra grafik, çizim, ses, video, animasyon ve 3 boyutlu modeller gibi farklı içerik türlerinin de PDF dokümanlarına dönüştü rülüp imzalanmasına olanak sağlayan Adobe Acrobat yazılımı ile hazırlanan bir dokümana zaman damgası da eklenebiliyor. Bu sayede, içeriğin kim tarafından ve hangi tarihte üretildiği yasal olarak belgelenebiliyor. Diğer bir ifadeyle tüm yaratıcı profesyoneller, eserlerini evrensel doküman formatında paylaşırken aynı zamanda içeriğin kendilerine ait olduğunu ve üretim tarihini belgeleyebilme ve bunu doküman üzerinde görsel olarak ifade edebilme imkanına kavuşuyor.
E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, Acrobat yazılımının elektronik imza ve zaman damgası kullanımına olanak tanımasının Türkiye'nin içinde bulunduğu e-dönüşüm sürecine önemli ölçüde hız kazandıracağını belirtti.
Orhun, "Islak imza ile aynı hukuki geçerliğe sahip olan elektronik imza aracılığıyla herkes, yapmış olduğu yaratıcı çalışmaları güvence altına alabiliyor. Zaman damgası ve elektronik imza aracılığıyla da eserin ne zaman ve kimin tarafından oluşturulduğu rahatlıkla ispatlanabiliyor" görüşünü dile getirdi.
Acrobat 9 ve Elektronik İmza'dan oluşan pakete kullanıcılar, 625 liraya sahip olabiliyor.

ANKARA -AA-

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
PC saatini geriye alıp, istediği bir zaman için kayıt oluşturulamaz mı?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Sormak bile anlamsız, onun önlemini almamışlarmıdır sence :)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Her bir programın, mutlaka bir açığı vardır.
Bunun açığı da mutlaka olacaktır.
Sistem saatini ayarlayabiliyorsa birisi, başka biri de geri yada ileri alabilir.
Sonuçta telif hakkı deniyor, az bir meblağ değil kazanç kapısı olarak.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Zaten imzalama olayı vardı da kimse kullanmıyordu. Artı olarak da illegal olarak bu şifreleri ya da imzaları kıran programlar olduğunu duymuştum..

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Her bir programın, mutlaka bir açığı vardır.
Bunun açığı da mutlaka olacaktır.
Sistem saatini ayarlayabiliyorsa birisi, başka biri de geri yada ileri alabilir.
Sonuçta telif hakkı deniyor, az bir meblağ değil kazanç kapısı olarak.

olayı program olarak düşünmek saçma bir kere...Noter işleminin açığı var mı? Ben kayıt bilgilerimi karşı tarafada gönderince ne sistem saati açığı nede bilmem ne açığı yalan olur onu demek istiyorum. Bugün ortaokul çocugu bile bunu akıl edecekken lansman yapan bir şirket mutlaka düşünmüştür...
Tabi umarım :D

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
bir sürü şifreli pdf dosyası var internette pdf to doc diye aratın dönüştürme işlemini yapan bir sürü program çıkar. Şifre filanda işlemiyor.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Local makine tarihi baz alınarak yapılırmıs sizce? Elbette bu işlemler icin bir sunucu vardir ve bu sunucu saati baz alınır.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
olayı program olarak düşünmek saçma bir kere...Noter işleminin açığı var mı? Ben kayıt bilgilerimi karşı tarafada gönderince ne sistem saati açığı nede bilmem ne açığı yalan olur onu demek istiyorum. Bugün ortaokul çocugu bile bunu akıl edecekken lansman yapan bir şirket mutlaka düşünmüştür...
Tabi umarım :D
Sunucu bazlı düşünülmez ise bir işe yaramaz zaten.
Gönderilen her bir digital eserin bir kopyasını da saklamak zorundalar.
Eser üzerine eklenen zaman damgası vs bir işe yaramaz yoksa.
Spamın önüne geçmeleri biraz zor olur crackli dosyalar nedeniyle.
Bu da bir adım ama tam değil ve maliyeti yüksek...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Zaman olayı falan yok zaten dostum onu sen uydurdun :D
Spam vs. gibi bir olayda söz konusu değil.
Adobe yıllardır, belkide 12-13 yıldır digimarc üzerinden bu olanağı sağlıyor. Photoshop cracklide olsa digimarc sunucusuna bağlanmak zorunda oldugunuz için register edemiyorsunuz zaten. Yani crack mrackte olsa hikaye...
Buradaki yenilik dedikleri şey e-güven için yenilik. Onlarda dijital imza satma telaşındalar hepsi bu. Yoksa dediğim gibi zaten yıllardır var böyle bir şey.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
....
Metin ve resmin yanı sıra grafik, çizim, ses, video, animasyon ve 3 boyutlu modeller gibi farklı içerik türlerinin de PDF dokümanlarına dönüştü rülüp imzalanmasına olanak sağlayan Adobe Acrobat yazılımı ile hazırlanan bir dokümana zaman damgası da eklenebiliyor. Bu sayede, içeriğin kim tarafından ve hangi tarihte üretildiği yasal olarak belgelenebiliyor.
...
Zaman damgası ve elektronik imza aracılığıyla da eserin ne zaman ve kimin tarafından oluşturulduğu rahatlıkla ispatlanabiliyor" görüşünü dile getirdi.
...
Zaman damgasını ben uydurmadım, haberde öyle geçiyor.
Spam olayı neden olmasın? 625 TLye kaç tane eserini dijital imzalatabilirsin? 1-5-milyon, milyar?
Ve sunucuya bağlanıp, onay alındığı için program kırılamıyor demişsiniz ancak bunun da çok rahat yolları vardır mutlaka.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Üstad sen bu tarz şeyleri bilirsin diye düşündüm en azından weble uğraşan biri olarak sistem saati olayının ne denli basit oldugunu anlaman gerekirdi fakat kafan karıştı sanırım.

Zaman damgası tabiki vuruyor fakat sadece zaman değil başka tonla bilgi alıyor senden. Örneğin internetten eft yapacaksın fakat saat 18:00 olmuş. Bilgisayarının saatini geri alıp cookieleri silip tekrar giriş yapınca eft işlemin gerçekleşiyormu peki? Ya da bankayı bile boşver bu foruma konu eklerken bu dediğim oluyor mu? Senin fikri mücadelene göre gerçekleşmesi lazım o zaman ;)

625 liraya sadece acrobat lisansı ve dijital imza satın alınıyor. Reglemek istediğindede muhtemelen extra paket alarak (tıpkı digimarc ta olduğu gibi) bunu gerçekleştiriyorsun.

Şifre kırmak tabiki mümkün ancak üyelikler bireysel olduğu için kişisel hırsa dayalı bir aktivite olacaktır bu. Yani ya benim şifremi kıracak ya senin ya da bir başkasının. Kalkıpta crackle mrackle olacak bir şey değil. Nasıl ki senin msn şifren çalınıyor diye benim şifrem çalınmıyorsa aynı şey. Sen olayı program olarak düşünüp dar düşünüyosun ama sistemin işleyişi o değil. Kaldı ki yineliyorum, digimarc 10 küsür senedir bu hizmeti zaten veriyor ve hiçte duymadık cracklendiğini veya sistem saatini geri alarak kayıt yapıldıgını.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Zaman Damgası;
Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı zamanın tespit edilmesini sağlayan ve ESHS firma tarafından veriye eklenen elektronik bir mühürdür.
Zaman damgası, elektronik uygulamalarda özellikle zamanın kanuni önem taşıdığı başvuru, ihale, ödeme gibi işlemlerde işlemin yapıldığı zamanı ispatlamak için kullanılır.

Elektronik İmza ve Hukuki Sonuçları;
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda yer alan şekliyle elektronik imza; başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi tanımlar.
Elektronik İmza Kanunu’nda; güvenli elektronik imza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edilmiş ve elektronik imza ile oluşturulmuş verilerin senet hükmünde olacağı belirtilmiştir. Ancak kanunların resmi şekle veya özel bir merasime tabi tuttuğu hukuki işlemler ile teminat sözleşmelerinin güvenli elektronik imza ile gerçekleştirilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Diğer bir deyişle, kanunların merasimi ya da üçüncü tarafların şahitliğini gerek gördüğü emlak alım satımı, veraset ve intikal, evlenme gibi işlemler dışında kalan bütün işlemlerde elektronik imza kullanılabilmektedir.

Kısacası ; Islak imzanız = Dijital imza.

Kırılmasına neredeyse imkansız dır. Yalnız her sistemde bir takım açıklar vardır/olabilir. Bu sistemin açığı insan faktörü olabilir. Ve bu açık küçüksenmeyecek bir açıktır. Kısacası bu yasa dışı çoğaltımı veya üretimi yapabilecek tek yetki e-imza satışı yapan firmalara aittir. Yalnız bu firmalara verilen bu yetki çok büyük sorumluluk istemektedir. Yaptırımıda eminim ki o şekildedir. Kısacası sizin adınıza bir E-imza oluşturmak veyahut imzaladığınız materyali kırmak gibi bir durum söz konusu değildir. Bir nevi Microsoft-un kullandığı teknoloji yi düşünebilirsiniz. Her işlem için ayrı key. Ve size özel kesinlikle çözümü mümkün olmayan bir key yapısı.

İlk fırsatta bir e-imza alacağım ve keyfimi süreceğim. :) Çünkü bir çok devlet kuruluşunda online olarak işlem yapma fırsatı sağlıyor. Kullanım alanlarına bakarsak;

Kamu kurumlarıyla yapılan işlemlerde
e-devlet uygulamalarında
Bireysel veya kurumsal bankacılık işlemlerinde
e-ticaret uygulamalarında
e-belediye uygulamalarında
Finansal işlemlerde
Sigortacılık işlemlerinde
Bankacılık sektöründe
Elektronik sözleşmelerde
Elektronik postalarda
Elektronik fatura
Elektronik muhasebe uygulamalarında
Güvenli bağlantı uygulamalarında

e-tugra.com.tr sitesinden yer yer alıntı yapılmıştır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5