İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sandbox'tan çıkma (ORJİNAL)

MerveKısa

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Yazıda anlatacağım yöntem tamamen benim tarafımdan keşfedilmiştir (başka birileri daha önce keşfetmişse bilemiyorum ben daha önce rastlamadım). Yeni açılan bir siteyi yaklaşık 1 haftada sandbox'tan çıkarır ayrıca Google Popüleritesinde de çok büyük etkisi vardır. Spam ve benzeri nedenlerle sandbox'a düşen sitelerde etkisini bilmiyorum, denemedim. Bu tip siteler için yazının sonunu okuyunuz.
Yöntem kısaca domain yönlendirmeye dayanıyor. İlk olarak bize en az 2-3 yaşında, daha önceden pr değeri almış (şuanki pr değeri önemli değil önemli olan daha önceden google'da indexlenmiş bir site olması), daha önceden google'dan banlanmamış ya da sandbox'a girmemiş ve kullanılmayan bir domain lazım. Bu domain'e eskidomain.com diyelim, yeni açacağımız sitenin domaini ise domain.com olsun. Yapacağımız işlem eskidomain.com'u, domain.com'a yönlendirmek (park ederek direkt ip'den yönlendirme) yani birileri eskidomain.com'dan girince direkt olarak domain.com'un içeriğine eskidomain.com adından ulaşmalı.
Daha sonra Add your URL to Google ve Google Hesap adreslerinden iki domain içinde kayıt ve sorgu yaptırıyoruz. Google eski domain'i direkt olarak indexliyor, bizim asıl domainimiz ise eskidomain.com altında çıkıyor bir hafta sonra ise gerekli koşullar sağlanınca sitemiz yukarı tırmanıyor ve dolaysı ile sandbox'tan çıkıyor.
Örnek olarak yaklaşık 3 hafta önce açılan ve ilk denediğimiz site olan Güvenli.org | Güvenlik Asistanı a bakabilirsiniz. Burası için eskiden pr5 almış bir siteye yönlendirme yaptık ve 1 hafta içinde şuanki halini aldı, ayrıca Dmoz'da da listelendi.
site:guvenli.org - Google'da Ara
Peki olmazsa olmazlar neler? Yazıda gerekli koşullar olarak belirttim bu koşullar sitenizin google'dan link alması ve sandbox'a girmemeniz için olmazsa olmazlar. Yeni olmayıpta sandbox'a giren siteler bunları yaparak kurtulabilirler.
1- Spam'dan kaçının. Belki bir süre birşeyler kazanırsınız ama uzun vadede google spam'i yakalar. Bu yüzden uzun soluklu sitelerde kesinlikle spam yapmayın.
2- Sitenizi link çöplüğü yapmayın.
3- Mutlaka ve mutlaka Sitemap koyun. (domain.com/sitemap şeklinde olmasına dikkat edin bu şekilde ilk taramada sitemap'iniz iş görmeye başlar)
4- Metataglarınızı düzenleyin ve gereksiz keyword kullanmayın.
5- Sitenizin içeriğinin özgün ve güncel olmasını sağlayın eğer yapamıyorsanız rss feed'ler ile başka sitelerden, sitenizin içeriğine uygun içerik çekin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi