İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sandisk Flashdisk ile linux otomatik boot sorunu

ahmetaksoy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba Win7 kurulu Asus laptopum var.
Bu sistemi bozmadan 4GB'lık bir flashdisk ile bellekten linux çalıştırmak istiyorum.
Flashdiski hazırladım.
Ancak flashdiski takıp bilgisayarı açtığımda otomatik olarak flashdiskten linuxu açmasını sağlayamadım.
Halen açılışta F2 ile bios ayarlarına giriyor ve son sayfadaki boot options listesinden "sandisk"i seçerek linuxu açabiliyorum.
Boot seçeneklerindeki tüm olasılıkları denediğim halde otomatik devreye girmesini sağlayamadım.
Eğer "EFI boot" seçersem, boot işlemlerine başlıyor ama
Warning: No configuration file found
mesajı veriyor ve "boot:" diyerek yanıt bekliyor.
Bu konuda bir önerisi olan var mı?
Tek sıkıntım, açılışın otomatik gerçekleşmesini sağlamak.
Şimdiden teşekkürler.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
bios tarafında sıralı bir şekilde boot sürücülerini belirleyebileceğiniz bir alan olması gerekir mutlaka. bu alanda sabit ve taşınabilir disklerinizi açılış seçiminize göre sıraladığınızda problemin düzeleceğini düşünüyorum.

ahmetaksoy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bios tarafında sıralı bir şekilde boot sürücülerini belirleyebileceğiniz bir alan olması gerekir mutlaka. bu alanda sabit ve taşınabilir disklerinizi açılış seçiminize göre sıraladığınızda problemin düzeleceğini düşünüyorum.
Evet, elbette böyle bir alan var. Ancak bu alanda, son sayfadaki listede yer alan ve linuxu çalıştıran "Sandisk" seçeneği yok. Üstelik bu alanda yeni boot seçenekleri bile yaratabiliyorsunuz ama denediklerimin hiçbiri işe yaramadı.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
Evet, elbette böyle bir alan var. Ancak bu alanda, son sayfadaki listede yer alan ve linuxu çalıştıran "Sandisk" seçeneği yok. Üstelik bu alanda yeni boot seçenekleri bile yaratabiliyorsunuz ama denediklerimin hiçbiri işe yaramadı.

Disk ismi olarak değil USB vb bir isim çıkması gerekiyor. Boot options üzerinden sabit diskleri kaldırıp sadece USB'yi açık bırakarak dener misiniz?

ahmetaksoy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Disk ismi olarak değil USB vb bir isim çıkması gerekiyor. Boot options üzerinden sabit diskleri kaldırıp sadece USB'yi açık bırakarak dener misiniz?
Merhaba!
Dediğiniz gibi DVD ve HD boot seçeneklerini disabled hale getirdim. O zaman UEFI: Sandisk olarak bir seçenek kaldı. (UEFI Enabled olduğu için). Ancak bu durumda da boot yapmak yerine:
Configuration file not found
boot:
mesajı verip bekliyor.
Normalde boot dosyası
H:\EFI\BOOT\boot64.efi adresinde. Ama bunu linuxa nasıl tanıtacağımı bulamadım.
Bios görüntüleri şöyle:
PC180042.JPG

PC180043.JPG

PC180046.JPG

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5