SAPIK SORUYA BU NASIL CEVAP? - Ahmet Alp HAN

ahze21

0
İyinet Üyesi
Katılım
26 Nisan 2008
Mesajlar
14
Reaction score
1
Dün, ortalığı velveleye getiren, gündeme bomba gibi düşen sapıkça bir sorunun muhatabının, bu kişiyi şikayet etmeyerek, ciddiye alıp cevap veya fetva vermesini konuştu bütün ülke.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı fetva hattının internet sitesine yöneltilen 'baba kızına şehvet duyarsa' sorusundan ve verilen skandal yanıttan bahsediyorum.

Soru ve cevap medyaya yansıyınca olanlar oldu. Sosyal medyada geniş yankı bulunca internet sitesinden kaldırıldı. Hatta, hızını alamayan Diyanet fetvayı kaldırdıktan kısa bir süre sonra sitesini de kapattı.

Peki, soruyu soran kişinin yetkililere acilen şikayet edilmesi gereken sapık soru tam olarak neydi: “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?”.

Soruyu sitede arayabilirsiniz ancak nafile. Sadece Google’ın önbelleği kullanılarak Diyanet sitesinde verilen yanıt hala görülebiliyor.

Haydi kendi kendimize şu soruyu soralım; Anladık, soruyu soran sapık, peki Diyanet’in veya Diyanet çalışanının bu ahlaksız soruya verdiği cevap normal mi?

Buyrun beraber okuyalım:

“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109).”

"Fakir", hem soruyu ve hem de cevabı okurken utandı. Sizden de özür diliyorum.

Soru soruluyor, cevap da veriliyor. Sonradan soruyu sorana hönkürülüyor. Peki nerede bu sitenin editörleri? Neden illa da sosyal medyada gelen tepkiler bekleniyor?

Koskoca Diyanet’in soruyu soran kişi hakkında suç duyurusunda bulunmak yerine bu cevabı vermesi ise tamamen tuhaf.

Şükür ki Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan tepki çeken soru cevap sonrasında açıklama geldi. Açıklamada yine ilginç ifadeler vardı.

Açıklama şöyle:

"Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez.

Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez.

Bazı medya kuruluşları tarafından bu tür sapkın, çarpık yorum ve değerlendirmelerin bütün bir topluma Başkanlığımızın görüşü olarak takdim edilmesi hiçbir ahlaki temelle ve duyarlılıkla ilişkilendirilemez.

Söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Buyrun buradan yakın...

Evet soruyu soran kim belli değil; ama cevabı veren ortada. Hal böyleyken hala türlü hile ve "desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla" demek de ne oluyor?

Bir yanlış veya hata yapılmış, demek bu kadar mı zor olur? Özür dile, çekil.

"Fakir", "İsmet" (günah işlememe) sıfatının sadece peygamberlerde olduğunu sanırdı. Anlaşılan kendisinde de bulunduğunu düşünen kişiler veya kurumlar da varmış.Nihayi kelam:

Bu yazının nihayi kelamı da bir camiinin imam efendisinden olsun: Şayet din ve diyanet siyasetin emrine verilmeseydi, ihtimal bugün yurt içinde ve dışında hemen bütün camilerde hırsızlık, yolsuzluk ve rüşvet gibi çeşitleriyle haramilikler hakkında hutbeler dinlenmesi büyük muhtemeldi.

Globalhaber TV

Ahmet Alp HAN

Twitter: [MENTION=71452]Ahmet[/MENTION]AlpHANN
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst