İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sayaç Sistemleri Nelerdir ?

ZXZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sayaçları, birçok webmaster tarafından kendi sitesinin durumunu incelemek için sitelerine yerleştirir.Çünkü sayaçlar sayesinde site sahipleri; sitelerinin arama motorlarında hangi kelimelerde kaçıncı sırada olduklarını, günlük ne kadar kişinin sitelerine girdiğini, sitesine giren kişilerin hangi bölgelerden girdiğini ve buna benzer detayları öğrenirler.

En Kaliteli Sayaç Sistemleri Nelerdir ?

İnternette birçok sayaç servisleri bulunmaktadır.Bu makalemizde en kaliteli sayaç sistemlerinden bahsedeceğiz.

1) Google Analytics

Google Analytics ile sitenizin hit durumunun yanı sıra, ne kadar sayfa görüntülendiğini, kullanıcıların sitenizde ne kadar kaldığı gibi çeşitli bilgileri öğrenebilirsiniz.Örnek bir tablo göstermek gerekirse:

2e64uba.jpg

Bu bilgilere ulaşmak için hesabınıza giriş yaptıktan sonra Raporu Görüntüle linkine tıklayın.

b4ycld.jpg

Ayrıca Google Analytics ile sitenizin hit bilgisini PDF, XML formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz veya bir e-posta adresine bilgilerinizi gönderebilirsiniz.Planlayarak belli zamanlarda istediğiniz bir e-posta adresine bilgilerinizi yollayabilirsiniz.Böylece her zaman Google Analytics giriş yapmak zorunda değilsiniz.

15f2gev.jpg

2)Sayyac.com

Sayyac ile sitenizin hit durumunun yanında, sitenize giren kullanıcıların kullandığı tarayıcıları, işletim sistemlerini, ekran çözünürlüklerini, ekran renklerini,sitenize hangi saat aralığında kaç kişinin geldiğini de öğrenebilirsiniz.
Ayrıca Sayyac ile istatistiklerinizin sadece sizin görünmesini sağlayabilirsiniz.Böylece istemediğiniz kişilerce istatistikleriniz görülemez.

2pyrms2.jpg

3)OnlineWebStats.Com

OnlineWebStats ile ayrıntılı bir şekilde sitenizin hit istatistiğini tutabilirsiniz.Birçok webmaster tarafından OnlineWebStatS’in kullanılmasını sebebi genelde sitenize giren kişi sayısının tutma oranları ve ayrıntılı bilgiler verdiği içindir.Aşağıdaki grafikte OnlineWebStats’ın demo olarak sunduğu bir sitenin bilgileri bulunmaktadır.Grafikte ki sol bölümde gösterildiği şekilde detaylı bir biçimde sitenizin durumunu öğrenebilirsiniz.

16azo8m.jpg

4)whos.amung.us

whos.amung.us’ın kullanılma genelde sebebi, sitede de anlık online kişileri göstermesidir.Sayaç bilgilerine girince de kaç kişinin nerede bulunduğunu gösteriyor.Aşağıdaki grafik whos.amung.us tarafından verilen demo sayfasıdır.

2up5q1y.jpg

Ayrıca harita üzerinden sitenize hangi ülkelerden girildiğini de görebiliyorsunuz. whos.amung.us’ın diğer bir özelliği ise sitenize koyacağınız tabın nerede görüntülenmesini ayarlayabilirsiniz.

5)UcretsizSayac.Com

UcretsizSayac.Com, harika bir arayüz ile site sahiplerine bir hizmet sunuyorlar.Pek karmaşık ve fazla detay yok.Yani bu servis ile sitenizin; hitini, online kişileri, sitenize gelen kişilerin sistem bilgileri (tarayıcıları, işletim sistemleri, çözünürlük vb.), sitenize arama motorları üzerinde hangi kelimelerle geldiğini görebilirsiniz.

6ds8pz.jpg

6)Sayaç TURKA
SayaçTurka da diğer sayaçlar gibi detaylı bilgi veriyor.Ancak ayrı olarak Google Resim bölümünden sitenize ulaşan kişilerin istatistiklerini de tutuyor. Aşağıda örnek bir tane istatistik bilgileri bulunmaktadır:

121c2eo.jpg

Bu Siteler Neden En İyiler Arasındadır ?

Başta da belirttiğimiz gibi bir sayaç servisinin her şeyden önce hit bilgilerinizi doğru saymalıdır.Ancak birçok sayaç servisi hit bilgilerini tam olarak saymamaktadır.Bundan dolayı tam saymayan bir servis ne kadar detaylı bilgi verirse versin tam olarak gerçeği yansıtamayacağından kullanılmıyor.Ayrıca bir servis ne kadar sayaç sorunlarıyla veya sayaç özelliklerine ne kadar yeni özellik eklerse sevilir.Yukarıdaki servisler özellikle ufak tefek oluşan sorunları kısa sürede düzeltiyorlar.Böylece kullanıcıların mağduriyeti en aza iniyor.

Sayaç Sistemlerinin Yararları Nelerdir ?

Sayaç sistemleri ile siteniz hakkında şu bilgileri öğrenebilirsiniz:
- Sitenizin hit bilgilerini,
- Sitenizin aylık, günlük, saatlik gibi zaman dilimlerindeki hit bilgilerini,
- Ziyaretçilerinizin kullandığı işletim sistemlerini,
- Ziyaretçilerinizin hangi tarayıcıları, işletim sistemlerini öğrenebilirsiniz,
- Sitenize arama motoruyla gelen kişilerin, sitenize ulaşırken arama motorlarında arattıkları terimleri,
- Ziyaretçilerinizin hangi ülkelerden geldiğini,
- Sitenize ziyaretçi gönderen siteleri,
- Sitenizde en çok ziyaret edilen sayfaları öğrenebilirsiniz.

jacktheblack

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Yararlı bilgiler. Sitelerinde sayaç düşünenler için mükemmel bir kaynak.

Ben onlinewebstats ve analytics kullanıyorum. Sayyac ve sayyacturka biraz basit kalıyor.

Online webstats profesyonel düzeyde ama amatör kişiler için gayet kullanışlı. Analytics biraz daha karışık gibi görünsede üst düzeyde bir sayaç.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5