Sayfada kalma süresinin seoda önemi - bounce rate zararları

vhisne

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
22 Ocak 2019
Mesajlar
4
Reaction score
1
Bu video ilk yayına alındığında private olarak paylaşılmıştı tümü 1 saatlik bir videodur, videodaki anlatıcı Fatih Özkösemen google arama kalitesi ekibinde çalışmaktadır, videonun konuyla alakalı kısmını kesip upload ettim tümünü izlemek isteyen ufak bi araştırmayla videoya ulaşabilir lütfen linki pm istemeyin maksimum 3 google araması ile videoya erişebilirsiniz.


Google’dan alıntı yapalım ;

Ekli dosyayı görüntüle 2
Ekli dosyayı görüntüle 3
Ekli dosyayı görüntüle 4
Ekli dosyayı görüntüle 5

Konuşmada sayfada kalma süresinin önemsizliğine dair bir beyanat mevcut, fakat dile getirilmeyen nokta şu “ GOOGLE KULLANICIYA KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ ARAMA SONUÇLARI SUNAN BİR ARAMA MOTORU “.

Nedir bu kişiselleştirilmiş arama motorunun numarası ?

Videoda sözlük sitesi örneği veriyor, adam girdi 3 saniyede aldı cevabı çıktı bu negatif bir kullanıcı deneyimi değil diyor kendince haklı.
Evet o arama sayfasındaki kalan 9 sitedede ortalama oturum süresi 3-5 saniye ise, bu süre problem yaratmayacaktır. Ama sende 5 saniye diğer 9 sitede 30-40 saniye ise bu problem yaratacaktır.

Sözlük özellikle kısır olduğu için seçilen bir örnek bu videodaki, çalışılmış cevaplar bunlar..

Bildiğimiz yerden gidelim biz FİNANS sektörünü seçelim, hem zorlu hem herkesin hayalindeki sektör :)

x-y 2 adet kelime olduğunu düşünelim ve sektörde bu 2 kelimenin ortalama oturum süresinin 30 saniye olduğunu kabul edelim. Birde bu 2 kelimeyi arayan Hayri bey kardeşimiz olsun.
X yazdı a.com’a girdi 5 saniye baktı çıktı, b.com’a girdi 15 saniye baktı çıktı, c.com’a girdi 2 dakika baktı çıktı.

Gizli sekmede “Y” araması yapınca sıralamalar ; a.com - b.com - c.com olarak gözüküyor

Hayri bey “Y” araması yaptı arkasından ama sonuçları ; c.com - b.com - a.com olarak aldı.

Çünkü google Hayri bey kardeşimize tümüyle kişiselleştirilmiş bir arama sonucu sundu, ortalamanın altında vakit geçirdiği siteleri geriye ortalama üstünde vakit geçirdiği siteyi yukarıya aldı Hayri bey kardeşimiz için.

Peki bir Hayri sıralamaya etki edermi ?

Tabiki etmez Hayri dediğin tek başına ateş olsa cürmü kadar yer yakar, ama Hayri,Hayati,Hakkı,Hakan gibi bu kelimelerde site gezen kullanıcılar grubu etki eder, nasılmı ?

Google kullanıcı deneyimini önemseyen bir yapıya sahip, c.com arama sonuçlarında a.com’dan daha alt sıralarda çıkmasına rağmen bulundukları tüm anahtar kelimelerde a.com’dan çok tıklanıyor tercih ediliyorsa Hayri bey gibi arama sonuçlarını kişisel alan kullanıcılar sayesinde, algoritma diyorki c.com’u altta göstererek hata ediyoruz bu kelimeleri arayan kullanıcılar c.com’u a.com’dan daha çok tercih ediyor c.com’a öncelik vermeliyiz.

FAKAT BU DEMEK DEĞİLDİRKİ HİT ALIYIM SİTEM İLK SIRAYA ÇIKSIN

Ortalama oturum süresi tek başına sıralama için bir kriter değil, kullanıcı deneyimiyle çakıştığı noktada uzun vadeli tepki verebilecek bir kriter yalnızca.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst