Search Console hariç bırakıldı sorunu çözüm yolu

SebastiHan

0
İyinet Üyesi
Katılım
26 Ekim 2002
Mesajlar
395
Reaction score
85
Konum
Almanya - Flensburg
İndex sayısı fazla olan ve site haritalarının açılması çok ağır olan siteler için yeni sistemlerde birden fazla ya da dallanmış ağaç yöntemiyle oluşturulmuş site haritaları eklenmektedir.

Eğer büyük bir siteniz var ve sitenizin index hızı çok yavaşsa (12 saat-24 saat gibi) muhtemelen Google webmaster tools Kapsam bölümünde sayfalarınız Hariç Bırakılmıştır. Burada hariç bırakılma index almaması anlamına gelmez. Hariç bırakılan sayfalar sıralamaya girmezler. Xml dosyaları bu sayfaları Google botlarına okutmaz. Bu da sitenizin daha az ziyaretçi alması anlamına gelir.

google-webmaster-tools-search-console-hariç-bırakıldı-sorunu.jpg


Search Console hariç bırakıldı sorunu çözüm yolu site haritalarınızı güncellemek olacaktır. Site haritalarınızı tek bir link yerine bölünmüş haritalardan oluşturulması hariç bırakıldı sorununu bir an önce aşmanıza yardımcı olacaktır.

Bunun dışında bir önemli Hariç bırakıldı sorunu nedeni de sayfalara noindex verilmiş olmasıdır. Özellikle Wordpress kullananlar SEO eklentisini kurup ayarlarını tam olarak yapmıyorlar. Burada varsayılan ayarlarda sayfalar, foto galeri, videolar ve etiketler için noindex verilmiş olabiliyor. Buradaki ayarları düzelterek hariç bırakıldı sorununu çözebilirsiniz.

Her sayfa aşağıdaki genel durum sınıflarından birine sahip olabilir:

  • Hata: Sayfa dizine eklenmemiştir. Hata ve hatanın nasıl düzeltileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili hata türü açıklamasına bakın. Önce bu sorunlara odaklanmanız gerekir.
  • Uyarı: Sayfa şu anda dizine ekli durumdadır veya yakın zamana kadar dizinde bulunuyordur ancak bilmeniz gereken bir sorunu vardır.
  • Hariç bırakıldı: Sayfa dizine dahil edilmemiştir ancak bunun bir hatadan kaynaklandığı düşünülmemektedir. Sayfa, dizine ekleme işleminin bir ara aşamasındadır veya siz bu sayfayı kasıtlı olarak hariç bırakmış olabilirsiniz (örneğin, bir noindex yönergesiyle) ve bu nedenle, sayfa beklendiği gibi davranmaktadır.
  • Geçerli: Sayfa dizine eklenmiştir.
Nedeni
Her durumun (geçerli, uyarı, hata, hariç bırakıldı) belirli bir nedeni vardır. Tablodaki veriler nedene göre gruplandırılır; her satır bir veya daha fazla URL'yi açıklayabilir. Her durum türünün açıklaması ve nasıl ele alınacağıyla ilgili bilgi için aşağıdaki Durum türü açıklamaları konusuna bakın.

Doğrulama
Bu sorunun doğrulama durumu. Başarısız durumdaki veya başlatılmamış sorunlara öncelik vermeniz gerekir.
 

dentizm

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
31 Ocak 2016
Mesajlar
143
Reaction score
0
Merhaba.

En çok kafa karıştıran hatalardan biri "Yönlendirmeli sayfa. Durum: hariç bırakıldı" dır.

Search Console'da bu hata sınıfına giren ama sizin herhangi bir yönlendirme yapmadığınız ve halihazırda çalışan linkleriniz varsa, hata sayılan linklerin sonunda "/" işareti olup olmadığına bakınız. Google başka sitelerde ya da kendi sitenizde sonu "/" ile biten bir link keşfetmiş olabilir.

Örnek: Çalışan linkinizin "siteadı.com/ornek-makale" olduğunu varsayalım. Sitenize backlink verdiğinizde "siteadı.com/ornek-makale/" olarak link verirseniz, Google bu linki ziyaret eder ve linkin 301 durum kodu döndürdüğünü, aslında gerçek linkinizin "siteadı.com/ornek-makale" olduğunu tespit ederek, yönlendirmeli sayfa hatalarına ekler.

Çözüm için ya sonu "/" ile biten linklerin dizinden kaldırılmasını isteyebilirsiniz ya da ulaşabilirseniz backlink gelen sitelerdeki linklerin "/" işaretini kaldırabilirsiniz. Hiçbir şey yapmazsanız linkler bir süre sonra normal 301 işlemi sürecini tamamlayarak hata sayfasından kaybolur.

https://httpstatus.io/ adresinden çalışan tam bir URL'inizin sonuna "/" ekleyerek kontrol edebilirsiniz. Sonu "/" olan URL'in 301 durum kodu döndürdüğünü göreceksiniz.

Kolay gelsin.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst