İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

oirmak1975

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
25 Şubat 2011
Mesajlar
286
Reaction score
1
SEO kelimesinin Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu demektir. SEO (arama motoru optimizasyonu) bir web sitenin Google, Yahoo, Bing vb. arama motorlarında istenilen anahtar kelimelerde ilk sayfada çıkartmak demektir.
SEO ile bir web sitenin title(başlık), description(tanım), keywords(anahtar kelimeler) arama motorlarının anlayabileceği en iyi hale getirmek demektir.

Title(Başlık): Title etiketi, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu gösterir. Başlık etiketleri arama motorları açısından aranan anahtar kelimeler ile sayfalarınız arasındaki alaka düzeyinin tespiti için en kritik unsurdur. Başlık etiketleri tarayıcının başlık çubuğunda da görülür ve uzunluğu 60 karakterden fazla olmamalıdır. Arama motorları web sitelerini arama sonuçlarında başlık etiketlerine göre sıralar. Title etiketini isabetli bir şekilde her ve her bir sayfanın başlığını o sayfayı diğer sayfalardan ayrı olacak şekilde farklı oluşturmak arama motoru optimizasyonu açısından son derece önemlidir.

Description(Tanım): Bu etiket, birkaç çarpıcı cümle ile sitemizin içeriğini ve amacını özet şeklinde yazma açısından çok önemlidir. Ayrıca description’da 160 karakteri aşmamaya dikkat etmelisiniz.

Keywords(Anahtar Kelimeler): Google SEO açısından fazla önem arz etmese de diğer arama motorları için gereklidir. Anahtar kelimeleriniz, sitenizle alakalı ve sık tekrarlanan kelimelerden oluşmalıdır. Anahtar kelime sayınız en fazla 10 adet olmalıdır. Sitenizde çok fazla ve sitenizle alakası olmayan anahtar kelimeleri kullanmak arama motorlarını aldatmaya yönelik olduğundan sizin açınızdan bir eksi puan olacaktır. Kullanılacak her kelime veya kelime öbeğinin yanına virgül konularak birbirlerinden ayrılırlar. Virgül koymadığınız takdirde yazdığınız kelimeler tek bir kelime öbeği olarak anılacaktır.

Backlink: Bir sitenin, bir başka siteye banner veya text şeklinde link vermesi olayına backlink denir. Karşılıksız backlink almak bir sitenin pagerank yani sayfa önem derecesini yükseltmek için çok önemlidir. Google ve diğer arama motorları siteleri incelerken pageranki yüksek olanlara daha çok önem verir. Böylece pageranki yüksek siteler arama motorlarında diğer sitelere göre daha çok yükselir.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst