İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Seo Hosting ve NS Ayarları

Webdoktorz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Bu yazımda Seo Hosting ve NS ayarları hakkında bilgiler vereceğim. Seo Hosting’in amacı birden fazla sitenin birbirlerine link vererek desteklemek. Site sahiplerinin aynı kişiler olduğunun anlaşılmaması yada aynı sunucuda bulunduğunun arama motorları tarafından farkedilmemesi için C Class iplere sahip Seo Hostingler kullanılır. Örnek vermek gerekirse XXX sitesi; 74.53.72.2 gibi bir ipde bulunuyorsa YYY sitesi; 74.53.71.12 gibi bir ipde bulunur. Ama NS ayarı yapmazsanız aynı ns ayarına sahip 2 veya daha fazla farklı ipden oluşan siteler aynı nameserver’da bulunur. Bu durumda arama motorları bunu fark eder. Yani C Class ipye sahip Seo Hosting kullanmanız hiçbir işe yaramaz. Daha fazla bilgi için; Seo Hosting

Bu yüzden domaine özel nameserver oluşturmalısınız. Her domain için farklı c class ip ve farklı nameserver kullandığınızda maximum verim elde edeceksiniz.

Godaddy’de nameserver oluşturma için bu adımları izleyebilirsiniz.
-Domain panele girin.
-Sol alt kısımda Host Summary (add) var. Add’e tıklayıp Host Name bölümüne sadece ns1 yazıyoruz. Altında bulunan Host IP bölümüne hostunuzun ip adresini yazıyorsunuz.
- Eğer 2 adet ip adresiniz varsa ns1 kısmına ilk ipnizi ns2 kısmına ikinci ipnizi, eğer tek ip adresiniz varsa ns1 ve ns2ye aynı ip adresini yazmalısınız.

Maximum 24 saat içinde yönlendirme gerçekleşecektir.

Domain panelinin üst kısmında bulunan Nameserver butonuna basıp “Special Nameservers” seçip ns1.domaininiz.com ve ns2.domaininiz.com şeklinde bilgileri girin. Yeni nameserverlerin aktif olacağını belirten bir yazı çıktıysa olay tamamlanmıştır. Eğer böyle bir nameserver yok tarzında bir uyarı veriyorsa yönlendirme hala tamamlanmamış demektir.

Sonuç olarak; sitelerinize whois çekildiğinde hepsinin ip adresleri ve ns’leri farklı olacak. E-mail adreslerini de farklı e-mailler kullanırsanız amacınıza ulaşmış olursunuz. Artık yapmanız gereken tek şey sitelerinizden birbirlerine link vererek desteklemek.

Yazan: Can Talaylı
Kaynak: Seo Hosting ve Nameserver Ayarları

Calixtus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mantıklı ancak google sanmıyorum ki nameserver'a göre yönlendirme yapsın. O anki kişisel bilgisayarın bağlı olduğu local ip'yi almıyor mu ?

Webdoktorz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Yazı sahibi ben değilim. Direk yazının bulunduğu sayfada yorum yaparak soru sorarsanız. Yazar sahibi cevap verebilir.

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
yazıyı siz yazmamışsınız ama yazının bir okuru olarak katılmadığımı söylemek istiyorum.

nameservers adı üstünde server adı demek.hangi şey olursa olsun adı değişmeyle fonksiyonu değişmez.ki değişecek olsa büyük host firmalarından host alanların birbilerine verdiği linkler gerçek link olarak değerlendirelemeyecekti.bir nevi site içi link sayılırdı.çünkü hepsi aynı firmanın nameserverıyla kayıtlı ( default ).

yine ki;şöyle birşey mümkün olsa ben google'a bak xxxx.com benim yyyy.com'da benim diye bildirsem.google bu iki siteninde bana ait olduğunu bilse.eğer benim verdiğim link kullanıcıyı tatmin edebilecek bir içeriğe verilmişse.o sitenin sahibi ben de olsam başkası da olsa google onu indexler ve aynı değeri verir.indexlemeyecek veya hakettiği değeri vermeyecek olsaydı webmasterları sadece bir site yönetmeye ve bütün işlerini sadece o site üzerinden yürütmeye mahkum etmiş olurdu.

abuz89

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
yazıyı siz yazmamışsınız ama yazının bir okuru olarak katılmadığımı söylemek istiyorum.

nameservers adı üstünde server adı demek.hangi şey olursa olsun adı değişmeyle fonksiyonu değişmez.ki değişecek olsa büyük host firmalarından host alanların birbilerine verdiği linkler gerçek link olarak değerlendirelemeyecekti.bir nevi site içi link sayılırdı.çünkü hepsi aynı firmanın nameserverıyla kayıtlı ( default ).

yine ki;şöyle birşey mümkün olsa ben google'a bak xxxx.com benim yyyy.com'da benim diye bildirsem.google bu iki siteninde bana ait olduğunu bilse.eğer benim verdiğim link kullanıcıyı tatmin edebilecek bir içeriğe verilmişse.o sitenin sahibi ben de olsam başkası da olsa google onu indexler ve aynı değeri verir.indexlemeyecek veya hakettiği değeri vermeyecek olsaydı webmasterları sadece bir site yönetmeye ve bütün işlerini sadece o site üzerinden yürütmeye mahkum etmiş olurdu.

güzel tespit ümit...:harika:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5