İpucu SEO içeriğinizi optimize etmek için 10 ipucu

ŞeMSi

Empatik
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
2 Haziran 2016
Mesajlar
788
Reaction score
112
Konum
Hatay
İster çevrimiçi bir mağaza, ister haber portalı, ister hobi projesi olsun, web sitesi ne olursa olsun , asıl amaç Google, Bing veya Yahoo gibi arama motorları tarafından bulumaktır. Günümüzde kullanıcıların web sitesi URL'sini adres çubuğuna yazma oranları çok düşüktür. Bunun yerine, arama motoruna belirli bir anahtar sözcüğü yazmayı tercih etmektedirler. Bir kullanıcı belirli bir ifadeyi aradığında, arama motoru aranan terimle en iyi eşleşen benzersiz bir web sitesi listesi oluşturur. Site sahipleri arasında, alakalı anahtar kelimeler için olabildiğince yüksek rütbe almak ve kendilerine arama sonuçlarında belirgin bir yer kazanmak için büyük bir rekabete girerler. Bu, içerik optimizasyonu ile sağlanabilir . Aşağıdaki on ipucu, web sitenize okuyucuları çekecek SEO metinleri yazmanıza yardımcı olacaktır.

İyinet tarafından hazırlanan bu on ipucu 2019 SEO teknikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Umarız tüm üyelerimiz bu makaleden istifade ederler.

1. SEO metinlerinizin okuyucuya değer sunduğundan emin olun

Metinlerinizi SEO dostu yapmak için alabileceğiniz birçok önlem vardır. Her arama motoru, kullanıcının arama sorgusu ile ilgili en iyi sonuçları sunmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, insan okuyucuların göz ardı edilmesinin bir anlamı yoktur. Google, Bing ve Yahoo sitenin kullanıcı için ne kadar alakalı olduğunu anlamak ve denemek için algoritmalar kullanır. Bu, web sitesinde bulunan içerik tarafından belirlenir. Optimal SEO içeriği, optimize edildiği arama terimiyle tematik olarak eşleşmeli , ancak aynı zamanda kolayca okunabilir olmalı ve kullanıcıya değer sunmalıdır . En iyi adım, metnin arama sorgusunun cevabını içermesi olabilir. Yüksek kaliteli SEO içeriği oluşturmak istiyorsanız, belirli bir konuya odaklanmalı ve bununla ilgili sorulabilecek sorular için bilgi vermelisiniz.

2. Mükerrer içerikli SEO metinlerinden kaçının

Yeni içeriği seven sadece okuyucu değil: arama motorları da onu seviyor. Bu içerik başka hiçbir yerde görünmemelidir ve benzersiz içerik olarak bilinmelidir . Kendi web siteniz için kelime kelimesini kopyalayabileceğiniz çevrimiçi önceden hazırlanmış ürün açıklamaları veya önceden formüle edilmiş basın bültenleri vardır. Bununla birlikte, bu, SERP'lerin (Arama Motoru Sonucu Sayfaları) üstüne çıkmanın yolu değildir.

İntihal sadece kötü bir davranış değil, aynı zamanda arama motoru tarafından da tanınır ve acımasızca cezalandırılır. Arama motoru için optimize edilmiş web sitenizin içeriğini oluştururken yinelenen içerikten kaçınmanız gerekir. Kendi metinlerinizi kendi sitenizde birkaç kez yayınlamak bile bu kategoriye girer. Bunun nedeni, kullanıcıya arama sonuçlarında farklı içeriklerle sunmaya çalışan arama motoru algoritmasındandır. Aynı içerik iki farklı URL’de bulunursa, SERP’lerde yalnızca biri görünür ve bu arama sonucu orijinal içeriğe sahip olur. Tekrarlarıiçeren web siteleri arama sonuçlarını aşağı kaydırır veya en kötü senaryoda, arama dizininden bile silinebilir. Yinelenen içeriğin yalnızca tek tek alt sayfaları etkilemediğini unutmayın; aynı zamanda tüm bir alanın alaka düzeyi ve güvenilirliği üzerinde de felaket sonuçlar doğurabilir.

3. SEO içeriğinin miktarını belirli bir konuyla eşleştirin

Google, Panda Güncellemesini yayınladığından beri, SEO çevrelerinde yeni bir inanç kabul edildi: içerik kraldır. 200 - 300 kelimeden oluşan metinler yeterli bir sıralama pozisyonu elde etmek için fazlasıyla yeterliydi. Artık kullanıcılar kendilerini iyi bir sıralama elde etmek için daha uzun SEO metinleri oluşturmak zorunda buluyorlar. Panda kalitesi güncellemesi tüm web içeriğini tek başına hedeflemiyor; ancak Google gibi arama motorları bir metnin bilgi içeriğini değerlendirmek ve okuyucunun sunduğu değeri belirlemek için ayrıntılı algoritmalar kullanır. Bunlar, anlamsal analizler ve ziyaretçinin ortalama uzunluğu gibi kullanıcı ölçümlerini gösterir. Her konuyu önceden belirlenmiş minimum kelime sayımının sınırlarıyla sınırlamak imkansız olduğundan, SEO metninizin kapsamı, konunun karmaşıklığı ile orantılı olmalıdır. Daha fazla içerik otomatik olarak daha iyi bir sıralama anlamına gelmez.

4. Anahtar kelime yoğunluğunuzu dengeleyin

Arama motorları, bir web sitesinin bir arama sorgusu için ne kadar alakalı olduğunu belirlemek için anahtar kelimelere güvenir. Bu anahtar kelimeler, belirli bir konu alanına bir web sitesi metni atamayı mümkün kılar. SEO metinleri oluşturmaya başlamadan önce, kendi web siteniz için alakalı konu alanlarını tanımlamalı ve konularınız, ürünleriniz veya hizmetleriniz için önemli anahtar kelimeler araştırmalısınız. Anahtar kelimeleri eş anlamlı anahtar kelime kümelerinde kümelemeniz önerilir. Bu kümelerin her biri, bir arama motoru için optimize edilmiş web sitesi için temel bir çerçeve olarak mevcuttur. Anahtar kelimeleri SEO metnine entegre ederken, dengeli bir anahtar kelime yoğunluğu sağladığınızdan emin olmalısınız. Genellikle yüzde bir ila üç anahtar kelime dağılımı önerilir. Nihayetinde, anahtar kelimelerinizi nasıl dağıtacağınızla ilgili olarak her bir konu farklılık gösterebilir. Yazar her zaman insan okuyucusunu düşünmeli ve arama motorunu memnun etmek için metnin içine çok fazla anahtar kelime koymaktan kaçınmalıdır. Bunun yerine, bir konunun tüm anlamsal alanını kapsayacak şekilde eş anlamlıları, varyasyonları, konu ile ilgili terimleri ve çekimi kullanmanız önerilir.

5. Tasarım özelliklerinden düzenlenmiş yapı ile SEO içeriği ilişkisi

Bir arama motoru yalnızca bilgi dolu içerik ve alakalı anahtar kelime yoğunluğu gibi bağlamsal yönleri değil, aynı zamanda içeriğin sıralamayı iyileştirmek için nasıl bölümlere ayrıldığını da bulur. Ana ve alt başlıklar destekleyici bir rol oynar ve HTML kodunda 'h1' ile 'h6' arasında etiketlenir. En önemli tasarım özelliği, kaynak kodunda belirgin bir yere sahip olan ve metnin ana anahtar sözcüğünü içermesi gereken ana başlıktır ('h1'). Ek anahtar kelimeler en iyi 'h2' ve 'h3' alt başlıklarına yerleştirilir. Üçüncü hiyerarşi seviyesinden sonraki bölümler nadirdir ve yalnızca metni daha iyi okuyabilmeleri için bir istisna olarak kullanılmaları gerekir. Numaralandırmalar ve liste öğeleri yerine kullanılabilir. kalınlaştırma 'b' ve 'strong' HTML etiketlerini kullanarak uygulanan SEO metinlerini yapılandırmanın bir yolu da olabilir. Güçlü etiket, arama motoruna koyu yazılmış ifadenin alakalı olduğunu söyler; kalın etiket sadece optik efekt içindir.

6. SEO içeriğinizi güçlendirmek için iç bağlantı kullanın

Yukarıda açıklandığı gibi, SEO metinleri en iyi şekilde belirli bir konu için optimize edilmiştir. Arama motoru için optimize edilmiş web siteleri, bir web projesinin bağlantı kaynağını yönetmek ve bir etki alanının ilgili sayfalarını güçlendirmek için bunları kullanır. İç ve dış bağlantılar, bir sitenin kullanıcı dostluğunu artırabilir ve okuyucuları diğer web sitelerindeki ek bilgilere yönlendirebilir. Ekleyeceğiniz her bağlantının, diğer web sitesinin bağlantı popülerliğinizin bir kısmını devraldığını gösterir. Harici web sitelerine bağlanmaya başlamadan önce, etki alanınızda yararlı olabilecek uygun bir bağlantı hedefi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Harici web sitelerinden herhangi bir bağlantısı yoksa, etki alanınızı güçlendirmek için alt sayfaları kullanabilirsiniz. Arama motoru için tematik tahsisi kolaylaştıracak şekilde daima iç ve dış bağlantılarla anlamlı bağlantı metinleri kullandığınızdan emin olun. Bilinmeyen web sitelerine bağlantı yapılırken sözde nofollow niteliği kullanılmalıdır. Bu, Google’a bağlantı popülerliğini hesaplarken dış bağlantının göz önünde bulundurmaması gerektiğini gösteren bir HTML talimatıdır. Bağlantı kaynağı bu nedenle kendi etki alanınızda tutulur.

7. SEO içeriğinizi düzenli aralıklarla güncelleyin

En güncel SEO içeriği bile tamamen güncel değilse bile çok yardımcı olmayacaktır. Web sitenizin güncelliği de arama motoru için başka sıralama kriteridir. Güncel konular hakkında düzenli olarak yeni içerik sunan etki alanları, SERP’lerde içeriklerini ihmal eden web sitelerine göre çok daha iyi performans göstermektedir. Online mağazalar veya iş siteleri gibi. Web projeleri için ürün metinlerini, kategori metinlerini ve hizmet yelpazelerinin açıklamalarını düzenli olarak yeniden yazmak neredeyse imkansızdır. Özel haberler yerine, basın bölümleri ve sitedeki tümleşik bloglar ziyaretçilere yeni içerik sağlama imkanı sunar.

8. SEO metinlerinizi yükseltmek için multimedya elemanlarını kullanın

Başlıklar, listeler ve numaralandırmalar gibi yapısal öğelerin yanı sıra, SEO metinleri resimler ve multimedya öğeleriyle de parçalanabilir. Multimedya içeriği, ziyaretçiye görsel-işitsel doğası sayesinde daha fazla değer sunar.Bilgi çok sayıda kanal üzerinden sunulur. Arama motoru, kullanıcılarına mümkün olan en iyi web sitesini sunmak istiyor ve bu nedenle multimedya öğelerini çok olumlu değerlendiriyor. Kullanıcı ölçümleri, site ziyaretçilerinin gömülü video ve grafiklere sahip sitelerde daha uzun zaman harcadıklarını ve ardından olumlu bir sıralamada bulunduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, arama motoru tarafından optimize edilmiş görüntüler ve videolar aracılığıyla, organik bir web aramasından değil, görüntü ve video arama motorlarından gelen trafiği oluşturmak da mümkündür.

9. SEO ile ilgili kriterler için resimlerinizi optimize edin

Web sitenizi bir arama motoru için optimize etmek için SEO metinlerini yazarken birden fazla SEO kriterini göz önünde bulundurmalısınız. Görüntüleri ve grafikleri birleştirirken, içeriğinizin görsel arama yoluyla bulunabileceğini garanti altına almak için izlenecek temel kurallar vardır. Arama motorları kendileri analiz yapamazlar; bu nedenle tarayıcı, görüntünün ne anlama geldiğiyle ilgili kendilerine bilgi aktarır. Görsel aramada sıralama yapmayı planlıyorsanız, ilgili anahtar kelimeleri dosya adına ve resim başlığına eklemeniz gerekir.. Çoğu arama motoru daha büyük resimleri daha küçük resimlerden daha iyi derecelendirir, bu yüzden yüksek çözünürlükte olduklarından emin olun. Bir görüntünün içeriğiyle ilgili bir arama motorunu bilgilendirmek için, görüntünün HTML koduna alakalı anahtar kelimeler eklemelisiniz. Bu, resmin başlığı (başlık etiketi) ve görüntünün açıklaması (alt etiketi) için geçerlidir. Başlık etiketi, fare resmin üzerine sürüklendiğinde görüntülenir. Bununla birlikte alt etiketi, tarayıcıya, teknik nedenlerle gösterilemediğinde görüntünün yerini alan kısa bir açıklama sunar.

10. SEO içeriğinizi anahtar kelime optimizasyonlu meta etiketlerle zenginleştirin

Kullanıcı Google veya Bing gibi bir arama motoruna bir terim girdiğinde, snippet biçiminde bir arama sonucu derlemesi alır.. Bunlar, her zaman aynı şekilde sunulan web sitelerinin kısa metin alıntılarıdır: başlık, açıklama ve URL gibi. Bu parçacıkların arama motoru tarafından otomatik olarak oluşturulmadığını ve bu nedenle metin yazarı tarafından elle yazılması gerektiğini unutmayın. Snippet genellikle bir ziyaretçinin web sitenizden ilk gördüğü şeydir. Bu nedenle, sitenizin içeriğinin kısa bir özeti olmalı ve aynı zamanda ana anahtar kelimeyi de içermelidir. Snippet'iniz arama sonuçlarında eksik olarak görünmemesi için başlığın 55 karakterin altında kalması en iyisidir ve açıklama yaklaşık 160 karakter içermelidir. SISTRIX'in ücretsiz çevrimiçi aracını kullanarak özetlerinizin doğru uzunlukta olup olmadığını kontrol edebilirsiniz .

Ayrıca tarayıcınıza ekleyeceğiniz önemli SEO eklentileri ile daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Aşağıdaki SEO eklentileri ile ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

https://iyinet.com/forum/konu/tarayiciniz-icin-en-onemli-seo-eklentileri.290041/

İyi forumlar...
 

teknosayfam

0
Onaylı Üye
Katılım
22 Eylül 2017
Mesajlar
404
Reaction score
86
Konum
Kahramanmaraş
Değerli paylaşım için teşekkürler. Çok iyi anladım yazılanları, bir de uygulamaya geçirebilirsem gayet güzel olacak gibi
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst