Seo İçin Youtube Optimizasyonu

gokhanht1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
24 Kasım 2010
Mesajlar
51
Reaction score
0
Videolar online pazarlama kampanyalarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Videoların bu kadar geniş çaplı bilinirliğine rağmen, video optimizasyonu konusu ise bunun tersine çok az bilinmektedir.Videolarınızı daha kolay bulunur ve paylaşılır hale getirmek için fazladan bir kaç işlem yapmak size Youtube ve videoların pazarlama potansiyeli avantajlarına sahip olmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Youtube Size Ne Kadar Katkı Yapabilir?

Youtube Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğunu zaman zaman belirtmektedir. Her gün milyonlarca saat video izlenmesine sahip olan Youtube’da bu sayı her gün milyarlarca görüntülenme sayısına tekabül etmektedir.

Youtube’da yeterli seviyede bir varlık göstermek seove online pazarlama kampanyalarınızda size inanılmaz bir pozitif etki yapacaktır. Ayrıca Youtube’ı kullanan milyonlarca kişiyi de markanıza veya tanıtım kampanyanıza bağlama şansını da elde etmiş olacaksınız.

Bu video devi reklam kampanyanıza direk olarak yaptığı etkinin yanında, Google sonuçlarına da dolaylı olarak etki yaparak seo hizmetinde başarı elde etmenize yardımcı olabilir. Google kullanıcılara, yaptıkları sorgularla en çok alakalı içeriği göstermek ister. Bazı arama sorguları ise sorgu sonuç sayfasında video ön izleme resmi ile birlikte metin içeriğinin karışımı şeklinde yer alacaktır.

Google bazı arama sorguları için, bazı insanların videolu bir açıklamanın standart yazılı bir metinden daha faydalı olabileceğini biliyor. Bu da demek oluyor ki iyi optimize edilmiş bir video Google’da üst sıraları elde etmenizi ve daha çok ziyaretçi almanızı sağlayabilir.

Bir kez insanlar videonuza ulaştığı zaman, siz de kendinizi onlara tanıtma fırsatını yakalamış oluyorsunuz. Burada önemli olan nokta ise insanlara videoda sizin Youtube kanalınıza gitmelerini veya direk olarak sitenize gitmeleri için onları teşvik etmelisiniz.

Bu hedeflere ulaşmak için ise insanları videonuza çekmeniz ve videounuzu onunla alakalı doğru insanlara göstermeniz gerekir. Seo hizmeti ile de alakalı olan bu noktada ise Youtube optimizasyonu başlamaktadır.

Youtube Sıralamasını Etkileyen Faktörler

Aynı Google gibi Youtube’da videoları yani içerikleri kullanıcılara gösterirken sırlamak için kendi bütünleşik algoritmasını kullanıyor. Aşağıda ise Youtube bu sıralamayı ayarlarken kullandığı birkaç kelime bulunuyor.

İzlenme Süresi: Bu seo hizmeti yapanların bounce rate teriminden de aşikar olduğu şeyin videolar için olan halidir. Youtube insanların videounuzu ne kadar süre görüntülediğini görmek istiyor. Bu son derece kritik bir konudur ve Youtube bunu İzleme Süresi optimizasyonu ipuçları başlığı altında kullanıcılara belirtmektedir.
Anahtar Kelime Alakalı Olma Durumu
Abone Sayısı
Yorum Beğenme Ve Beğenmeme Gibi Kullanıcı Etkileşimleri
Video Uzunluğu
Videounuzu optimize etmek için bu kriterlerden faydalanmanızı öneririz. Aşağıdaki teknikleri de kullanmanız pozitif katkı yapacaktır.

1- Doğru Türde İçerik Sağlayın


İzlenme Süresi gibi kritik bir faktörü artırmak için, videonuzun gerçekten izlenmeye değer olduğundan emin olmalısınız. Şunu unutmamak gerekir ki Youtube’daki kullanıcılar sizin markanız veya kampanyanız ile ilgili değildirler, onlar sadece arama sorguları ile alakalı olan videoyu izlemek için gelmişlerdir. Yani videoda çok fazla tanıtım yaparak veya bu tanıtımlar yüzünden insanlarda kampanyanız hakkında kötü bir his uyandırarak Youtube’da başarılı olamazsınız.

Bu hatalar yerine, temel olarak Youtube’da videolarınızı iki temel kısıma göre sınıflandırmalısınız: Duygusal ve eğitici.

Duygusal: Youtube’da en etkili video türü olan şirin kedi veya ilham verici gibi bu videolar insanlarda duygusal etkileşime neden olur. Bu video içeriklerinde insanlar bir çeşit kendini ifade etme fırsatını yakalarlar ve bunu çevreleri ile paylaşma eğilimi içindedirler.
Eğitici: Youtube’da diğer ana kullanıcı grubu ise buraya bir şeyler öğrenmek için gelen kitledir. Belki bilgisayarlarına yeni bir yazılım kuracaklar veya bir sorunu çözecekler için yazılı açıklamalar fazla soyut kalabilir ve bunu görerek uygulamak isteyebilirler. Bunun yanında belki de işlerinizi veya yaptığınız işleri videolu olarak anlatmak insanlara daha faydalı olabilir. Örneğin seo hizmetini insanlara video yardımı ile anlatmak daha etkili olabilir.
İnsanlar Youtube’da aradıkları ihtiyaçları karşılayacak videoları aralar, bu ihtiyaçları iyi tanımlamalısınız. Videonuz kesinlikle hedef kitleniz için bir değer sağlamalı, bu şekilde hedef kitlenizde iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

Videolarınızın uzunluğu konusuna ve içeriğine göre değişir ancak Youtube’daki videoların büyük çoğunluğunun 3 dakika civarında olduğu belirtilmiştir. (Bakınız: Optimal Length Social Media )

2- Google ve Youtube’ın Videonuzun İçeriğini Anlamasını Kolaylaştırın

Şu anlık Youtube veya Google’ın videonuzu izleyip ne ile alakalı olduğunu belirleyecek teknolojiye sahip değil. Bu da demek oluyor ki videonuzu sıralamak için gerekli açıklayıcı bilgiler sizin verdiğiniz bilgilere dayalıdır.

Aşağıda bu konuda mutlaka gerçekleştirmeniz gereken bazı adımlar vardır.

1. Optimize edilmiş bir başlık oluşturun. Video başlığınız bir kaç kelimeden oluşmalı ve sıralanmak istediği anahtar kelime grubunu temel kısımlarını içermelidir.

2.Etiketleri akıllıca kullanın. Şunu aklınızdan çıkarmayın; Youtube kaç kişinin videonuzu izlediğinden daha çok, insanların videonuzda ne kadar süre geçirdiği ile ilgileniyor. Bu da demek oluyor ki sadece alakalı etiketler kullanarak, sadece videonuzu içeriğini tam olarak yansıtan etiketler ile arama yapan insanların videounuza ulaşması gerekir. Aksi takdirde insanlar videonuza hemen girip çıkar ve bu da sıralamanızı kötü etkiler.

3. Tam açıklama oluşturun. Çoğu kişi video açıklamalarını bir kaç cümle ile geçiştirmektedir. Ancak bu durum videonuzun algoritmalar ile ciddi iletişim sorunu yaşamasına sebep olabilir. Kısa bir blog yazısı gibi yüzlerce kelimeden oluşan bir video açıklaması yazmaktan çekinmeyin. Bu uzunlukta ve videoda ne olduğunu tam olarak anlatan video video açıklaması, arama motoru botları için olukça faydalı olacaktır. Bu da seo hizmeti yapanlar için oldukça faydalı olacaktır.

Bu kısa olmayan video açıklaması ile birlikte videonuz ile alakalı olacak şekilde bolca anahtar kelime kullanmanız önerilir. Bu hem Google hem de Youtube’da sıralama için size faydalı olacaktır. Ancak bu bol anahtar kelimelerin hepsinin videonuz ile alakalı olduğundan emin olmalısınız.

4.Closed Caption ve alt yazı yüklemeyi bir düşünün. Bazı Youtube videolarının yanında CC amblemini görebilirsiniz. Bu Closed Caption yani videoda geçen konuşmaların yazılı şekilde görüntülenmesidir, alt yazı benzeri bir uygulamadır. TV’lerde bir özellik olarak, duyma engelli kişiler için geliştirilmiştir. Ancak alt yazı daha kullanışlı bir uygulama olmuştur. Altyazı ekleme adındaki bu Youtube yazısını görüntüleyerek, bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bunların yanında markanıza veya kampanyanıza ait bir Yotube kanalı geliştirmeyi düşünebilirisiniz. Bu kanalda hakkınızda bir tanıtım filmi yayınlayarak, insanlara neden kanalınızı takip etmeleri gerektiğine dair bilgi verebilirsiniz. Sektörünüzde otoritenizi ve bilinirliğinizi artıracak bol sayıda aboneye sahip iyi geliştirilmiş bir Youtube kanalı yeni görüntülemeler almanız için gerekli sıralamaları elde etmenizi daha kolay kılacaktır.

Detaylar: https://www.seoturuncu.com/youtube-optimizasyonu.html
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst