Seo Nasıl Yapılır? - 4. Bölüm

ceylanmedia

İyinet Üyesi
Katılım
21 Şubat 2019
Mesajlar
104
Reaction score
45
Konum
Edirne
~ 1. Bölüm
~ 2. Bölüm
~ 3. Bölüm

Meta Veri

Başlıklar ve Açıklama

Meta veri veya teknik adıyla metadata, bir sayfa hakkında kullanıcılara ve arama motorlarına bilgi sunan HTML kodudur. Yıllar içinde çok daha farklı ve kullanışlı meta veriler ortaya çıkmıştır. Bu yazıda ise konumuzla alakalı olarak iki farklı meta veriye değinilecek ve bunların SEO açısından değerlerine yer verilecektir.

Bu iki önemli meta veri Title Tag yani Başlık Etiketi ve Description Tag yani Açıklama Etiketi olarak bilinmektedir. Bu iki etiket kullanıcıya ve arama motoruna sayfa hakkında net bilgi vermektedir.

Başlık Etiketi

Başlık etiketleri bir sayfada yer alan en önemli SEO unsurudur. Bir başlık etiketi HTML kodunun bir parçasıdır. Amaç ise arama motorlarına sayfaya ait linkin tanımını yapmaktır. Arama motorları bu etikette kullandığınız kelimelere ve anahtar kelimelere bakarak sayfanın sıralamasını gerçekleştirmektedir.

Başlık etiketi için en ideal kullanım biçimleri şu şekildedir:

 • Uzunluğu 45-65 karakter arasında olmalıdır. Bunun üstünde kullanılacak her uzunluk arama motoru sonuçlarında belirli kısımların kesilmesine neden olacaktır.
 • Başlık etiketinin ilk kısmında mutlaka ilk yani temel anahtar kelimeye yer vermelisiniz.
 • Her sayfa için mutlaka özgün bir başlık etiketi kullanmalısınız.
Unutmayın, başlık etiketi sayfa içerisinde her yerde karşınıza çıkmayacaktır. Bunlar sadece arama motorları sonuç sayfasında ve tarayıcınızın sekme bilgisinde gözükecektir.

Açıklama Etiketi

Açıklama metni arama motoru sonuçlarında gözüken iki satırlık kısımdan ibarettir. Geçmişte bu kısımda anahtar kelimeler yoğun bir biçimde kullanılmaktaydı. Bu tür kötüye kullanımlar artık bir sonuç vermemektedir. Açıklama etiketi artık sayfanın ne ile ilgili olduğunu açık bir biçimde belirten ifadelerden oluşturulmaktadır. Google artık açıklamalarda geçen anahtar kelimeleri tam anlamıyla sıralama faktörü olarak ele almamakta ve anlamsal açıdan değerine bakmaktadır.

Yüksek tıklanma oranı sunacak metinlerin kullanılmasını gerekli kılan bu alan artık okuyucuya değer katacak bir biçimde iyileştirilmelidir. Bunu yapan siteler, açıklama kısmına kattıkları değerle çok daha iyi sonuçlar elde edebilmektedirler. Bu kısmın ideal uzunluğu 110-320 karakter arasındadır. Metin kolayca okunmalı ve yazı hakkında net bilgi vermelidir. Metnin anahtar kelime doldurmadan mutlaka uzak olması gerekmektedir.

 • Sayfanın ne ile ilgili olduğunu belirten 1-3 cümleye yer verilmelidir.
 • Başlık etiketinin başlangıcında hedeflenen temel anahtar kelimeye link verilmelidir.
 • Her sayfa için özgün açıklama etiketi kullanılmalıdır.
Sayfa Yükleme Hızı

Sayfa yükleme hızı, sitenizin tam anlamıyla açılış süresiyle alakalı bir durumdur. Sayfa yüklenme hızı ne kadar yavaşsa, kullanıcı deneyimi bir o kadar kötü olur ve arama motoru bu negatif sinyali anında yakalamayı başarırlar.

 • İnternet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin neredeyse yarıya yakını bir sayfanın 2 saniye veya daha az sürede açılmasını beklemektedirler.
 • Ulaştığı bir sayfanın 3 saniyeden fazla sürede açıldığını fark eden insanların neredeyse yarısı sayfayı terk etmektedir.
 • Yükleme hızı yavaş olan bir siteye tekrar geri dönüş yapmayan insanlar, geri dönüş yapanlara göre çok daha fazladır.
Bir programcı veya geliştirici olmadığınız sürece sayfa hızınızı tek başınıza iyileştirme şansına sahip olamayabilirsiniz. Ancak, dilerseniz sitenizin sayfa hızını çeşitli araçlar kullanarak kontrol edebilirsiniz. Google’ın sunmuş olduğu PageSpeed Insight aracı sayesinde sitenizin ve sayfalarınızın durumunu anında kontrol edebilirsiniz.

Hedefiniz sayfa hızı kontrol eden araçlarda 100 üzerinden 85’ten daha fazla skor elde etmektir. Bu yazıda sayfa hızının yavaş olmasına neden olacak faktörlere değinilmeyecektir. Bunun için site geliştiricisi veya çalışmakta olduğunuz SEO uzmanı ile irtibat kurmanız çok daha doğru olacaktır. Daima sitenizi farklı araçlardan test etmeli ve sayfa hızı konusunda emin olmaya çalışmalısınız.

Son olarak, eğer WordPress kullanıyorsanız bu konuda size yardımcı olabilecek çeşitli eklentilerden faydalanabilirsiniz.

URL Yapısı

URL basit bir ifadeyle site sayfalarınızın adresi anlamına gelmektedir. URL yapısı sitenizin geliştirilme ve oluşturulma yapısıyla ilgilidir. Temel kullanım durumları ise basitlik ve netlik ile ifade edilebilir. URL yapısını tam anlamıyla ele alabilmek için bu konuda daha spesifik bilgiler vermek gerekmektedir. Özellikle otorite durumu konusunda daha kapsamlı bilgiler sunulmalıdır. Bu konuya yazının diğer kısımlarında enine boyuna değinilecektir.

SEO açısından otorite demek bir sayfanın diğer sayfalara göre önemini ve ağırlığını ifade etmektedir. Bir sayfanın otorite durumunu belirlemek için çeşitli farklı unsurlar hesaba katılmaktadır. Bunlardan bazıları backlinkler, sosyal medya sinyalleri, alan adı yaşı ve marka bilinirliği olarak ön plana çıkmaktadır. Yüksek otoriteye sahip sayfalar sizin sayfanıza etki edebilir ve bu sayede markanızın ve sayfanızın daha otorite sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Genel olarak ana sayfalar en fazla otoriteye sahip sayfalar durumundadır. Sahip olduğu otorite miktarı veya durumu diğer alt sayfalara işlemekte ve etki etmektedir.

Bu yazının temel amacı sitenizi olabildiğince düz bir yapıda tutmaktır. Bu nedenle gereksiz alt dosyalar oluşturmamaya çalışmalısınız. Oluşturduğunuz her alt dosya veya alt kategori için biraz daha otorite kaybı yaşarsınız. Arama motorlarının sayfanızı tanımlama konusunda onlara kolaylık sağlamalısınız. Açık bir şekilde sayfanızı URL adresinde ifade etmelisiniz. Örneğin URL adresiniz şu şekilde olmalıdır: www.example.com/blog/konu-adi/.

URL adresiniz bu şekilde basit yapıda olmalıdır. Bu alanda ek parametrelere ve alanlara yer vermek size hiçbir şey kazandırmayacaktır, aksine otorite kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Küçük bir işletme sahibi olarak, URL yapınızı istenildiği şekilde basit tutmanız konusunda sayısız avantaja sahip olduğunuzu unutmamalısınız.

Görsel Kullanımı

Görsellere uygun isimleri vermek ve bunları kullanmak SEO çalışmalarınızı iyileştirecek en önemli adımlardan birisidir. Bu aynı zamanda sürekli olarak yapmanız gereken çalışmaların başında gelmektedir. Fırsatları kaçırmamalısınız.

Görseller konusunda dikkate almanız gereken en önemli unsurlar şunlardır:

 1. Görsellerin adını anahtar kelimeyle uyumlu bir biçimde oluşturun. Örneğin, eğer anahtar kelimeniz küçük işletmeler için pazarlama planları ise görsele ait dosyanın adında bu ibare geçmelidir.
 2. Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise Alt Etiketi olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu etiket görselin ne olduğunu belirleme konusunda son derece etkilidir. Alt etiketi arama motorlarına görselin ne olduğunu belirtir ve aynı zamanda görseli göremeyen kişilere görsel hakkında bilgi verir.
Alt etikete koyacağınız metinler konusunda dikkatli olun. Geçmişte bu alanda çok tercih edilmemesi gereken yöntemlere başvurularak anahtar kelime doldurma çalışmaları yapılmıştı. Haliyle arama motorları bu konuda daha titiz hareket etmektedirler. Anahtar kelime doldurma yöntemlerine başvurarak alt etiket metni oluşturmayı düşünmeyin. Alt etiketinde olabildiğince açıklayıcı olmaya çalışın. Anahtar kelime doğal bir biçimde alt etiket metninde yer alıyorsa işte o zaman başarılı bir çalışma ortaya koymuş olursunuz.

Kopya durumlarından uzak durmalısınız. Başlangıçtan itibaren alt etiket metinlerini kopya ibarelerden oluşturmamaya çalışmalısınız. Eğer görsel isimlerinde tembel davranıp farklılık yaratmaya gitmezseniz negatif etki zaman içinde büyüyecek ve daha sonra tek tek görsellerin isimlerini değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Mobil Dostu

Geçtiğimiz Nisan ayında Google bir açıklama yaparak mobil dostu olmayan siteleri cezalandırmaya başlayacağını açıkladı. Yapılan bu güncellemenin hedefi sitelerin mobil tasarımlara ve duyarlı tasarımlara sahip olmasını sağlamaktı. Ancak asıl amaç mobil kullanıcılara daha iyi gezinme deneyimi sunmaktı.

Bu sizin siteniz için ne anlama gelmektedir? Eğer mobil arama trafiğinde siteniz düşüşler yaşıyorsa bu durumda sitenizin mobil dostu olduğundan emin olmalısınız. Gerçek anlamda mobil dostu bir site oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Mobil trafik aldığınızı nasıl fark edebilirsiniz? Bunu yapabilmek için öncelikle bir analiz aracı kullanmanız gerekmektedir. Bu analiz aracı sayesinde site trafiğinin nereden yani hangi kaynaklardan geldiğini kontrol edebilirsiniz.

Adım 1: Siteniz için Google Analytics hesabı oluşturmalısınız. Bunu yapabilmek için Google Analytics servisine gidip hemen siteniz için bir hesap oluşturabilirsiniz.

Adım 2: Bölüm Ekle alanına tıklamalı ve ardından Organik Trafik yazan kutucuğu işaretleyerek devam etmelisiniz. Bunun ardından sitenizin organik trafiğini gösterecek bir turuncu çubuğu görüntülemeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz diğer tüm kaynakları görüntülemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

Adım 3: Sol tarafta yer alan Kitle kısmından mobil ibaresine tıklamalı ve organik mobil arama trafiği konusunda sitenizin verilerine göz atmaya başlamalısınız. Eğer siteniz mobil dostu değilse buradaki verilerde azalmalar görmeniz olasıdır.

Sitenizin mobil dostu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunu anlamanın en kolay yolu yine Google tarafından sunulan bir araçtır. Google’ın sunduğu kontrol aracı sayesinde sitenizin mobil dostu olup olmadığını anında kontrol edebilirsiniz.

Tüm site sayfalarını mobil dostu yapmama gerek var mı? Kısa cevap hayır. Google sıralama konusunda sayfaları tek tek ele almaktadır. Bu nedenle öncelikle önemli sayfalarınızı mobil dostu haline dönüştürmelisiniz. Ardından diğer sayfalarınızı mobil dostu haline dönüştürmeyi düşünebilirsiniz.

Sitemi mobil dostu yapmak istiyorum, neler yapmalıyım? Eğer WordPress gibi bir platform kullanıyorsanız bu durumda yeni bir tema ile bunu yapabilmek mümkündür. Tema seçerken mutlaka duyarlı tasarımlara yönelmelisiniz. Duyarlı tasarımlar, site sayfalarının görüntülenen cihaza uyum sağlayacak bir biçimde gözükmesini sağlarlar. Google, duyarlı tasarıma sahip siteleri mobil dostu olarak görmektedir. Uzun vadede çözüm üretmek istiyorsanız mobil sitenizi ayrı bir versiyon olarak sunmak yerine sitenizi duyarlı bir tasarımla desteklemelisiniz.

Duyarlı tasarıma sahip olduğunuz zaman basit, odaklanmış ve link yapısı daha temiz olan bir site oluşturmayı başarabilirsiniz. Eğer özel bir biçimde oluşturulmuş bir siteye sahipseniz bu durumda iyi bir tasarımcıyla anlaşarak sitenizi duyarlı tasarım ile tanıştırmaya çalışmalısınız. Bunun maliyeti sitenizin yapısı ve büyüklüğüne göre farklılık gösterecektir.
 

Alparslan_Sultan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
18 Nisan 2008
Mesajlar
773
Reaction score
39
Elinize sağlık hocam.
Çok beğendim ve çok faydalı buldum. Umarım herkesin işine yarayacaktır.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst