İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Seo Şefi´nden Ücretsiz Seo Kitabı

CtrL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
10 Şubat 2011
Mesajlar
379
Reaction score
3
Teşekkürler, okumaya değer..
 

Avatargalaxy

0
Onaylı Üye
Katılım
28 Mart 2009
Mesajlar
324
Reaction score
18
Konum
Almanya
Teşekkürler ancak keşke yüzlerce MB resim dosyasını indirmek yerine şöyle ekleseydiniz:


SEO kelimesi sıradan internet kullanıcıları için hiçbir anlam ifade etmez ancak bir web geliştirici için her şey demektir. Web sitelerinin başarısı tesadüf eseri elde edilmez arkasında sıkı bir SEO çalışması vardır. Hiçbir SEO çalışması yapmadan başarılı oldum diyen kişi dahi farkında olmadan SEO kurallarına uygun bir şekilde çalışma yapmıştır.

Search Engine Optimization, Türkçe ismiyle arama motoru optimizasyonudur. Botların sitenizi daha iyi algılaması, yapılandırmasına ve sıralamalarınızı yükseltmek için yaptığınız çalışmalara verilen isimdir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır
Arama motorları internete botlarının internette gezinmeye başlamasıyla serüven başlar. Bu botlar webmasterların yolladığı site haritaları, sitelerde karşılaştıkları linkler ve dizinlerinde yer alan siteleri takip ederek interneti tarar. Karşılaştıkları sayfalar eğer kalite yönergelerine uygunsa bunları dizinlerine ekleyerek arama sonuçlarında yer vermeye başlarlar.

Botlar her gün milyarlarca internet sayfasını tarayarak güncel bilgileri, yeni gelen sayfaları, sayfalarda yapılan değişiklikleri kontrol eder ve uygun buldukları içerikleri dizinlerine ekler.

Arama sonuçları ise dizine eklenen sayfalar üzerinden sıralanır. Yani arama sonuçlarında yer almak istiyorsanız öncelikle dizinlere girmeniz gerekiyor. Buna kitabımızın ilerleyen sayfalarında sıkça değiniz.

insanlar Arama Motorlarını Nasıl Kullanır
Arama motorları hedefe ulaşmak için kullanılan bir aracıdır ve buradan biz bilgi alırken soru sormayı çok severiz. Peki sorunuzla aynı başlığa sahip bir makale okumak ne kadar doğru? Bu arama motorlarının uzun süredir çözmek istedikleri ancak başaramadığı bir solun, örneğin; Google’da “SEO Nedir” diye arama yaptığımızda karşımıza SEO Nedir kelimesinin geçtiği yani aradığımız kelimelerle birebir aynı başlıklar çıkıyor. Bu hala arama motorlarının yeterince gelişmediğini ve ziyaretçilerin arama motorlarını nasıl kullanmaları gerektiğini hala öğrenemediklerini gösteriyor. Normal koşullarda karşımıza çıkması gereken “SEO’nun Anlamı” gibi açıklayıcı başlıklar olması gerekirken bizim sorumuza soruyla yanıt veren başlıklara karşılıyoruz. Bu aslında kimsenin hatası değil, web geliştiricileri insanlara ulaşabilmek adına sadece kriterleri uyguluyor. Arama motorları ise bunu algılayabilen bir teknolojiye sahip değil, kullanıcılarda aramalarını ilk aklına geldiği gibi yapıyor.

Arama motoru önerileri, arama yapılırken genellikle arama motorlarının cümle tamamlayıcılarını kullanırız. Bir cümle yazmaya başladığınızda altta o kelimeyle bağlantılı en çok arama yapılanlar gösterilir. Kullanıcıların aramak istediği bilgi önerilerde çıkarsa direk onu seçerek arama tamamlanır. Önerilerde çıkan cümlelerin önemini anahtar kelime seçiminde detaylı olarak anlatacağız.

Kısaca, insanlar aramalarını sona olarak veya kısa cümlelerle yapar. Web geliştiricileri de içerik başlıkları hazırlarken normal bir arama motoru kullanıcısı gibi düşünüp başlıklarını belirlemesi gerekir.

Neden SEO Bilinmesi Gerekiyor

Bir web sitesi hazırlıyorsunuz ancak arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmiyorsunuz. Bunun tek bir anlamı var, çölde AVM açmaya çalışıyorsunuz. Ne kadar içerik üretirseniz üretin, ne kadar iyi hizmet verirseniz verin hizmet verecek kimseniz yoktur.

SEO’nun temel amacı yaptığınız işi kalite yönergelerine uygun hale getirerek varlığınızı ve trafiğinizi artırmaktır. Bunu bilinçli olarak yapmadığınız sürece başarı elde etme şansınızda o kadar azdır.

Web sitesi açan kişilerin %70’i SEO bilmediği için trafik elde edemez ve 6 ay içinde sitesi üzerinde çalışma yapmayı bırakır çünkü beklentilerinin hiçbiri yerine gelmemiştir. Bu tür yanılgılara düşmemeniz ve başarısız olmamanınız için SEO’nun 11e olduğunu nasıl bir işleyiş sistemine sahip olduğunu bilmeniz gerekir.

Web sitesi açmak yapılacak en kolay iştir. Özellikle yeni başlayan kişiler web sitesi açmanın yeterli olduğunu düşünür ve kendiliğinden gelişeceğini tahmin eder ancak web dünyasına sadece merhaba demiştir. Elenüz konuşmaya başlayamamıştır.

Eğer sizde pes edenlerden, başarısız olanlardan biri olmak istemiyorsanız SEO’nun nasıl yapıldığını bilmeniz gerekiyor.

Domain ve Sunucu Nedir? Arama motorlarını nasıl etkiler?Domain ve sunucu tercihi SEO çalışmalarını doğrudan ve dolaylı etkileyerek sıralamalarda fark yaratır. Özellikle mobil uyumunun altın kuralı haline gelen mobil site hızı için güçlü bir sunucuya sahip olmanız gerekir. Alan adı ise anahtar kelime oranı belirleme, marka değeri oluşturma, güven verme gibi birçok etkende site sıralamalarınız etkiler.

Domain (Alan adı) SEO etkisi
Sıralamaları etkileyen en büyük faktörlerden biri anahtar kelime domain kullanımıdır. Yapılacak işe bağlı olarak anahtar kelime veya marka değeri sunan alan adları seçmeniz gerekir.

Anahtar kelime domain, eğer sektörel veya sabit bir kitleye hitap eden web sitesi kuracaksanız öncelikli tercihiniz alan adının anahtar kelime içermesi olmasıdır. Domainin anahtar kelime içermesi site kelime ortalamasının artması ve sitenin ne ile alakalı olduğunu göstermek için önemli bir kriterdir.Gelen linklerinde URL yapısında bulunan kelimelerle örtüşmesi de önem derecesini artırarak sıralamalarda daha kolay yükselmenize yardımcı olur.

Kullanıcı gözünde ise aradıkları bilgiyi doğrudan aktaran bir site gibi algılanırsınız. Sıralamalarda ilk sıra yerine iki, üç gibi konumlarda yer alsanız bile anahtar kelime avantajıyla insanların dikkatini çekip daha fazla organik hit alırsınız. Buda sizi zamanla ilk sıraya taşımak için etkili bir kriter olur.

Anahtar kelime domainlerin avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır. Sitede kullanılan kelime ortalaması anahtar kelimeyle bağlantılı olduğu için çok yüksek olur. Alternatif kelimelerde hazırladığınız sayfa ve içerikler sıralamalarda üst sıralara çıkamaya- bilir. Çıksa bile site bilgi alanı kısıtlı olarak algılanıp kullanıcı için negatif sinyal yollar. Yani geniş bir kitleye hitap etmek, sürekli büyüyen bir site kurmak istiyorsanız öncelikli tercihiniz jenerik domain veya kendinizin oluşturduğu akılda kalıcı, kısa, güven veren alan adları tercih etmelisiniz.

Marka bilinci oluşturan domainler, büyük bir kitleye hitap edecek siteler insanların akıllarında kalıcı, kısa ve güven veren alan adı tercih etmelidir.

Domain uzantısı, domain uzantısı sıralamaları etkileyen faktörlerden biridir. Özellikle son dönemlerde çıkan .info, .tv, news gibi anahtar kelime uzantılı alan adları alanlarında yapılan aramalarda daha üst sıralarda gözükmesini sağlar. Ancak bu uzantılarla yapılan arama sayısı çok kısıtlı olduğu için tercih edilebilirlikleri azalır.

Alan adı uzantıları, organik hit almanıza etki eden kriterlerden biridir gelen organik ziyaretçilerde sıralamaları etkiler. Türkiye için konuşacak olursak sıralama sonuç ekranında öncelikli tercih .com ve .ııet uzantılarıdır. İnsanlar bu uzantıları daha fazla gördükleri, bildikleri için bu uzantılara sahip sitelere güvenerek tıklama yapar.

Örneğin, “Bayan çanta” kelimesinde arama yapılım karşımıza çıkan sonuçlarda 1. Sırada bayancanta.xyz sitesi, 2. Sırada tarza.com 3. Sırada koton.com yer alsın sonuçları gören kişilerin büyük kısmı ilk olarak marka bilinirliği fazla olduğu için ve güvendikleri için Koton’u tercih edecektir. İkinci seçenek ise tarza olacaktır. Bunun nedeni ise 1. Sırada yer alan sitenin domain uzantısının insanların alışmadığı, güvenmediği, antipatik bir uzantıya sahip olmasıdır.

Kullanıcılar antipatik bularak organik tıklama yapmadığı siteler zamanla değer ve sıra kaybeder. Elde edilen sonuçlar kalıcı olmaz. Bu neden alan adı seçimi yaparken dikkatli karar vermeniz gerekir. Eğer alan adı tercihini yanlış yaptıysanız ne kadar SEO çalışması yaparsanız yapın elde ettiğiniz başarı kalıcı olmaz.

Özetle, domain uzantısı dolaylı olarak sıralamaları etkileyen bir faktördür. Türkiye standartlarında kullanmanız gereken uzantılar ,com ve .net uzantılarıdır. Ancak küçük kitleye hitap edecek anahtar kelime domain seçimlerinde diğer uzantıları da tercih edebilirsiniz.

Hosting seçiminin SEO etkisi
Sitenizin barındığı sunucunun kalitesi hızınızı belirler. Site hızı masaüstti sıralamalarına doğrudan etki eden bir faktör olarak kabul edilmez ancak mobil sıralamaları belirleyen bir kriterdir.

Ayrıca site hızı dolaylı olarak sıralamanızı belirler. Yavaş bir siteye sahipseniz organik hit alma şansınızda o kadar azalır. Arama yapan kişiler genellikle tıkladıkları sitenin birkaç saniye içinde açılmasını ister. Eğer tıklanan site yavaşsa ve yüklenmesi uzun sürüyorsa diğer sonuçlara yönelir. Site yavaşlığından kaynaklı bu şekilde kaybedilen kullanıcılarda sıralama kaybetmenize neden olur.

Kullandığınız IP adresi küçükte olsa sıralama kriterlerinde etkili olacaktır. Eğer aynı IP üzerinde çok sayıda site bulunuyorsa ve bu siteler kalitesizse sizin de ortalama değerinizi düşülür. Özellikle blacklist yani kara listede yer alan bir IP kullanmanız sitenizin ilerlemesine büyük bir engeldir. Daha önce ceza almış bir site o IP adresi üzerinde barınmış veya barınıyorsa sizi de etkileyebilir.

Bizim tavsiyemiz SSD VDS kullanmanızdır. Bu sunucuların yazma ve okuma hızı diğerlerine oranla daha hızlıdır. Sunucuya atanan IP adresleıininde geçmişinin temiz olduğundan emin olmalısınız. Bunlara ek olarak yüksek trafiğiniz varsa veya saldırı alıyorsanız Cloudflare kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonunu kullansanız dahi yaklaşık olarak performansı iki katına çıkarmanızı sağlar.

SEO uzmanlarının kaleme almaya cesaret edemediği özel tekniklerİçerikleri 5 saate ilk 3 sıraya getirmek
Herkes ilk 3 sırada olmak ister bunu yapmak teoride çok kolaydır ancak uygulamada çok zordur belli bir bilgi, otorite ve sistem gerektirmektedir. Anlatacağımız yöntem zor veya kolay çeşitli kelimelerde uygulanabilir ancak kelime ne kadar zorsa yapmanız gereken çalışma o kadar çok masraflı hale gelir. Yani bu yöntemi haber siteleri ve rekabet oranı düşük kelimelerde kullanmanız en sağlıklısı olacaktır.

İçerikleri hızlı bir şekilde ilk 3 sıraya getirmek için öncelikle yayınlanan sitenin belli bir otorite kazanıp arama motorlarının güvenini kazanmış olması gerekmektedir. Yani daha önce hiç içeriği yoksa, başka bir siteden backlink almamışsa, site hiç organik hit almıyorsa bu yöntemi uygulayarak başarı elde etme şansınız çok düşüktür.

Teknik

Google ehrome kullanıcılarının ilgi alanlarını belirlemek adına ziyaret geçmişlerini tutar bu reklamlar için yapılıyor olsa da sıralamaları belirlemek içinde kullanıldığı dönemler olmaktadır. Ayrıca sitenizde yer alan analytics’de Google’a ziyaret edilen sayfaların ilgi gösterilen alanların neler olduğunu gösteren bir araçtır. Yani sitenizde hangi bölümlerin ziyaretçi aldığı ve ziyaretçilerin ilgi gösterdiği Google tarafından bilinmektedir.

Buna bağlı olarak yeni yayınladığınız bir içeriği kısa sürede okunmasını sağlayarak saatler içinde ilk sıraya kadar taşıyabilirsiniz. Bu tekniği uygulamanın en zor yönü ziyaretçiye ulaşmaktadır. Bunu genellikle sosyal ağları kullanarak yapıyoruz. İlk olarak İç SEO kurallarına uygun olarak içeriğinizi hazırlayın, anahtar kelime içeren detaylı bir başlık kullanın, içeriğinizi yayınladıktan sonra Search Console üzerinden Google gibi getir yapıp ilk örümcek ziyaretini alıp index almasını sağlayın, ardından size ziyaretçi kazandırabilecek Facebook ve Twitter’da popüler hesaplarda içeriği paylaşın, bu paylaşımlarla ziyaretçi almaya başlarsınız Google ziyaret edilen içeriklerin başka sitelerde, blog, forum ve sosyal hesaplarda paylaşılmasını sever eğer gelen ziyaretçiler paylaşım yapmıyorsa kendiniz blogspot ve tumblr gibi yerlerde içeriğin bağlantısını paylaşın ancak bunu yaparken gelen ziyaretçi sayısıyla orantılı bir şekilde olmasını sağlayın kesinlikle bu link sayısını abartmayın çok fazla olursa indexsiniz tamamen sıralamadan kaldırılabilir.

İşlemleri tamamladığınızda içeriğiniz rekabete göre ilk sıraya kadar çıkacaktır. Örneğin, ilk index aldığınızda 20. Sıradaysanız işlemin ardından 2-5 saat içinde ilk sıraya kadar hızlı bir yükseliş elde edersiniz. Ancak elde edilen bu sıralama suni bir yükseliştir. Ziyaretçilerin azalmasıyla sıra kaybetmeye başlarsınız. Ne kadar sıra kaybı yaşamış olsanız da öncekine göre daha iyi bir sırada olursunuz.

Elde edilen sıranın kalıcı olması için içeriğin birkaç gün ziyaretçi almasını sağlayın, bu süreçte içeriğe referans olabilecek otoriter bir sitede paylaşım yapın bu sitenin daha önce size backlink vermemiş olmasına özen gösterin. Sıralama elde ettiğinizde içerik anahtar kelime üzerinden organik trafikte almaya başlar gelen ziyaretçilerin aradıkları bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun, gelen ziyaretçi sizin içeriğinizi ziyaret ettikten sonra diğer sitelere de gidiyorsa ne yaparsanız yapın sıranız kalıcı olmaz.

Otoriter sitelere backlink çıkışı yapın
Sitenize gelen linklerin kalitesi kadar sitenizden çıkan link kalitesi de önemlidir. Daha önce yaptığımız testler veya takibe aldığımız içeriklerin bunu doğruluğunu %100 kanıtlamıştır. İçeriğinize yardımcı olacak veya içerisinde geçen bir kelimenin, konun anlatımını sunan otoriter sitelere link vermek hem sitenize hem de içeriklerinize büyük değer kazandırıyor.

Dışarıya link çıkışı yaparken wikipedia ve Google gibi dünyanın önde gelen siteleri öncelikli olmak üzere arama motorlarının güvendiği sayfalara link çıkışı yapın. Bu link çıkışları eğer anahtar kelimenizle örtüşüyorsa “nofollow” eklemeye özen gösterin. Bu linkler sitenizin güvenirliğini bir puanda olsa artıracaktır ve sıralamalarda daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Eski, güncel olmayan yazıları yeniden düzenleme
Eski içeriklerinizde başlık ve bilgi güncellemesi yaparak hitlerinizi neredeyse iki katma çıkartabilirsiniz.

SEO çalışmaları yapmadan önce yayınladığınız içeriklere geri dönüş yaparak güncel anahtar kelimelerle oluşturulmuş başlık ve içeriklerle değiştirin. Eski sayfalar arama motorları tarafından ziyaret edilip belli bir otorite kazanmaktadır. Bu sayfalarda güncellemeler yapmanız size herhangi bir olumsuzluk yaşatmaz aksine güncel kelimelerle daha fazla ziyaretçi almanızı sağlar. Kısa bir örnek ile açıklayacak olursak konumuz “SEO teknikleri 2015” olsun bu içerik 2015 yılında ziyaretçi alıp bot ziyaretleriyle otoriter bir hale gelmiştir ancak 2017 yılına gelindiğinde insanlar bu içerik eski olduğu için aramayı bırakır. Bizim yapmamız gereken ise içeriği güncel bilgilerle değiştirip başlığı da “Sıralamalarınızı artıracak en etkili SEO teknikleri 2017” açıklayıcı ve anahtar kelime içeren güncel başlıkla yenilemek olmadır. Değişikleri yaptıktan sonra sanki yeni bir içerik gibi tarihini günümüze çekerek yayınlayın.

Otoriter sayfalarınızdan yeni sayfalara link vermek
Sitelerinizin otorite kazanması gibi sayfalarınızda ekstradan otorite ve sıralama alır. Bir sayfanız ilk sırada olurken yeni yayınladığınız bir içerik alması gerektiği sıralamanın çok altında kalabilir. Eğer yeni içerikleriniz anahtar kelimesinde yukarı çıktığında trafik artışı sağlayacaksa içeriğin bağlantılı olduğu otoriter eski sayfalarınızdan bağlantı verin. Bağlantı verdiğiniz sayfalardan yeni sayfanıza kazanacağınız insan ve bot trafiği sıralamanızın artmasına katkı sağlayacaktır.

Bu işlemi yaparken aynı sayfalara bağlantı vermemeye özen göstermelisin yükselsin diye otoriter sayfalarınızın tamamından aynı noktaya link vermeniz tüm sayfalara zarar verebilir. Sayfa içi linkleme yaparken A’dan B’ye, B’den C’ye, C’den D’ye, D’den A’ya gibi örgü oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Otoriter bir sayfanızdan yeni sayfanıza ilk link eklediğinizde sıralaması normale göre gerileye bilir bu süreç geçicidir. Yaklaşık 15 gün içinde içerik yükselmeye başlar.

Uzun başlıklar kullanın
Kimsenin kullanmadığı anahtar kelime içeren detaylı başlıklar kullanmaya özen gösterin. Özellikle 2016 yılının sonunda büyük bir önem kazanan başlıklar izlenen birçok stratejiyi değiştirdi. Artık direk anahtar kelime ile oluşturulan başlıklar sıralamalarda kalıcı olamıyor veya sıra alamıyor.

Yeni sisteme göre başlıklarda insanlara yardımcı olacak açıklamalar yapmanız isteniyor. Örneğin, “SEO nedir” ana başlığımız olsun ancak bunu iki kelime olarak yayınlarsak alacağımız sıra altlarda olacaktır veya elde ettiğimiz sırada kalıcı olamayız. Bunun yerine “SEO Nedir? 10 adımda sıralamalarınızı yükseltin” gibi özel açıklama içeren başlıklar kullanın.

Bu başlıkları seçerken rakiplerinizle birebir aynı olmamasına özen gösterin, mümkün olduğunca değişiklik yapın eğer bir başka site aynı başlığı kullan- dıysa siz daha farklı bir başlık ortaya çıkartın. Google sıralama ekranında birbiriyle aynı veya çok benzer içerikleri sıralamayı sevmez. İçerik ve başlıklarınızla diğerlerinden farklı olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir.

Sitenize ve içeriklerinize aldığınız ilk link diğerlerine oranla daha büyük bir etkiye sahiptir. Hatta ilk gelen link otoritesi çok yüksek bir siteden geliyorsa sizi hızlı bir şekilde yükseltirken alacağınız 2-3 kalitesiz link sıralama kaybetmenize neden olabilir. Daha önce mutlaka tanıtım yazısı aldım sıralama kaybettim diyen webmasterlar ile karşılaşmışsınızdır. Bunun nedeni genel olarak alınan linklerin kalitesinden kaynaklanıyor eğer kendi sitenizden daha düşük otoriteye sahip bir siteden link aldıysanız belli bir süre sıralama kaybetmenize neden olur. Tam tersi sizden daha otoriter Google’ın güvendiği bir site size bağlantı verdiyse saatler içerisinde tepki vererek yükselme elde edersiniz.

Kısaca, amacınız çok fazla link almak olmamalıdır. Asıl amacınız ilk olarak otoritesi yüksek, arama motorlarının güvendiği sitelerden link almak olmalıdır. İçeriklerinize ve kategorileriniz için kaliteli tek bir bağlantı yeterlidir. Daha fazlası faydalı olur düşüncesiyle hatalar yapamamaya özen gösterin.Güçlü makalelerden link almak
Hedef kelimelerinizde tanıtım yazılarından link almak yerine zaten var olan sıralamalarda üst sıralarda bulunan içeriklerden backlink almayı deneyin. Örneğin, hedef kelimeniz “Çanta Modelleri” olsun, Go- ogle’da “2017 yılının en iyi çanta modelleri” gibi aramalar yaparak ilk sıralarda bulunan içeriklerden link alın. Başlıkları yayınlayan bloglarla iletişime geçip içeriklerine sponsor olun ve bağlantınızı bu içeriklere eklemelerini isteyin.

Önceden yayınlanmış sıralama almış hitli bu tür içeriklerden alacağınız linkler size hem trafik sağlar hem de backlinklerden maksimum verimi almanızı sağlar.

Google News Kayıtlı Sitelere SEO çalışması
Haber sitelerine SEO nasıl yapılır ve hitleri nasıl artırılır sorularını sık alıyoruz. Haber siteleri oldukça hassas bir kategoride yer alıyor. Spam yapılmasına çok uygun siteler olduğu için Google bu sitelerin takibini çok yakından yapıyor ve yaptığınız ilk hatadasitenize cezalar uygulayabiliyor. Bu nedenle haber sitelerini tamamen organik bir şekilde geliştirmeniz gerekmektedir.

Yayınlanan haberler insanların paylaşımına çok uygun olduğu için doğal olarak badelinle kazanmak çok kolaydır. Ekstra olarak alacağınız tanıtım yazıları sitenizin ceza almasına neden olur. Haber sitelerine link almaktan uzak durun sadece site içi SEO kurallarını uygulayın. Kategori ve site başlığınızı bu kurallar çerçevesinde yapılandırın. Haber içeriklerini olabildiğince detaylı anahtar kelimelerden oluşturun sona başlığı kullanmamaya özen gösterin.

İlk gelen link öneminden bahsetmiştik, yayınladığınız haberler news.google.com.tr’de gösterilir burada gösterilen haberle Google’dan linkte almış olursunuz. İlk aşamada buradan gelen linkler size fazlasıyla yeterli olacaktır. Yani yeni başlayan bir haber sitesi iseniz ilk olarak news.google.com.tr’de yer alan haberleri yaparak orada yer almaya çalışın bu süreçte site otoriteniz artmaya başlayacaktır.

ıoo

News kolay bir şekilde yer almak için haberde kullanılan görseli özel olarak hazırlayın, mümkünse görsele haber başlığını yazı olarak ekleyin, diğer haberlerden farklı olduğunuzu göstermek adına içeriklere ekstra gelişmeleri ekleyin. Olayları farklı açılardan değerlendirin tabi bunları yaparken kalite ve habercilik standartlarına uygun olarak yapmaya özen gösterin.

News’den gelen ziyaretçiler asla tatmin edici kadar yüksek olmaz siteniz otorite kazandıktan sonra ikinci aşama olan özgün haber üretimine geçin, haber üretirken kimdir, nasıl yapılır, nedir gibi spam türü haberlerden uzak durun bunu çok fazla yapmanız ceza almanıza neden olur. Sokaklarda gezerek size özel ilk elden haberler üretmek neredeyse imkansızdır bunu yapmak için büyük bir haber ajansı oluşturmanız gerekir bununda maliyetleri çok yüksektir. Televizyon kanalları dahi kendilerine özel büyük haber ağları kuramaz bunun yerine AA, DHA gibi ajansları kullanırlar. Ancak yeni bir sitenin bu ajansları kullanması hiçbir anlam ifade etmez çünkü yüzlerce web haber sitesi

ıoıbu ajanslardan gelen haberleri anında yayınlamaktadır. Siz bu haberleri yayınlasanız bile rakipleri geçerek sıralama elde etmeniz çok zordur.

Peki özgün ilk elden haber nasıl üretilir? Aslında bu oldukça kolay bir o kadarda tehlikelidir. Günümüzde neredeyse herkesin bir sosyal medya hesabı var ve yaşanan tüm olayları ilk oradan duyuyoruz. Ajanslardan ve haber sitelerinden önce bilgiler ilk olarak sosyal medyada paylaşılıyor. Kendinize bir haber ajansı kurmadan sosyal ağlardan ilk elden haber üretebilirsiniz ancak bunu yaparken yayınlanan şeylerin doğru olduğunu teyit etmeniz gerekir. Sosyal medyada haberlere ulaşabileceğiniz gibi bilgi kirlilikleri de bulursunuz. Habercilik ilkeleri gereği yayınlanacak bilgilerin kesin olması gerekir. Eğer bir haberin kesinliği teyit ediliyorsa haber yapın, zaten sosyal medyada binlerce insan haberi görür ve web üzerinde arama yapmaya başlar sizde bunu ilk yayınlayan sitelerden biri olacağınız için yüksek bir ziyaretçiye ulaşırsınız ek olarak haber sitelerinde yayınlamış olarak forumlarda, sitelerde, sosyal ağlarda paylaşımınız yapılır buda hızlı büyümenize büyük bir katkı sağlar.

Sosyal medyadan haber üretmek için;

Bir twitter hesabı oluşturun, bu hesaptan tüm siyasileri, ünlüleri, yazarları takip ederek kendinize bilgi akışı olan bir platform oluşturun özellikle siyasiler haber niteliği taşıyan çok sayıda paylaşım yapar veya duyur da bulunur bunlar arasından haber niteliği taşıyanları seçerek yine ilk elden haberleri sunabilirsiniz.

Instagram, magazin haberleri için eşsiz bir kaynaktır. Yine özel bir instagram hesabı oluşturarak ünlüleri takibe alın neredeyse hepsi hayatlarının her anını burada paylaşıyor. Buradan ilk elden çok sayıda haber üretmiş olursunuz.

Resmi gazete, kullanmanız gereken bir başka haber kaynağı ise vergilerin, zamların, atamaların, yeni yasaların, yasa değişikliklerinin açıklandığı resmi gazetedir. Burada yer alan önemli haberler milyonlarca insanı ilgilendirdiği için büyük bir ziyaretçi kitlesine ulaşmanıza yardımcı olur. Resmi gazeteden haber yayınlarken bunu günün erken saatlerinde yapmaya özen gösterin ilklerden biri olmanız çok önemlidir. Gün içinde Türkiye’nin en büyük haber siteleri de aynı başlıkta haber yaparak sizin önünüze geçer.

Resmi gazete genellikle saat 03:00-04:00 civarında www.reswigazete.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır.

Haber sitelerinizde iç SEO kurallarına uyarak belirttiğimiz şekilde haberleri ilk yapan siz olmaya özen gösterin zaman içinde doğal bir gelişmeyle büyümeye başlarsınız.

Sıralamalarda daha kolay yer alıp yüksek hitlere ulaşırsınız. Kesinlikle satın alınan linklerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Anlattığımız adımlarla ilerleyerek yüzbinlerce ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Facebook Reklam Erişimleri
Facebook’un bu kadar üzerinde durma nedenimiz reklamın en ucuz ve etkili olduğu sosyal medya sitesi olmasından kaynaklanıyor. Özellikle marka olmasını hedeflediğiniz bir çalışma yapıyorsunuz Facebook kullanarak kısa sürede yüzbinlerce insana ulaşabilirsiniz.

Reklam yapmanın kolay ve ucuz olduğu Facebook’ta dikkat etmeniz gereken bazı kriterler yer almaktadır. Facebook reklamları talebe bağlı olarak düşen ve yükselen fiyatlandırmalarla çalışmaktadır. Örneğin, reklam verenin yoğun olduğu bir kitlede öncelikli olarak bütçesi en fazla olan kişinin reklamları gösterilir ancak bütçesinden diğerlerine oranla daha fazla ücret kesilir. Mesela bin gösterim başı ücret 1 TL ise 1.5 TL olur bütçeler dengelendiğinde diğer kişilerin reklamları gösterilmeye başlar. Burada rekabeti dengelemek adına bir sistem vardır ancak Türkiye’de çok fazla Facebook kullanıcı olduğunu ve yeterince reklam veren olmadığını göz önünde bulundurursanız yüksek bütçede reklam vermek mantıklı değildir.

Facebook’ta olabildiğince düşük bütçede reklam verin böylece bütçeniz düşük olduğu için rekabetin en az olduğu anlarda reklamlarınız en ucuz fiyatlara gösterilir ve küçük rakamlara yüksek erişim elde edersiniz. Bizim tavsiyemiz minimum düzey olan günlük

TL bütçe sponsor reklam yayınlamanızdır. Bir günde 20 TL ile reklam vermek yerine 1.5 liradan 6 günlük reklam vererek daha fazla erişim elde edersiniz.
Kampanya 1

Bir günlük 30 TL ile elde edilen sonuçlar;

Yayın 0 * Results 0 Erişim Ücret O Bütçe Harcana… 0
t Yayınlanmıyor 182 3.002 0,16 TL 30,00 TL 30,00 TL


Otuz lira ile 3.002 erişim etkileşim başı ücret 0.16 TL olarak sonuçlanmış.

Kampanya 2

7 günlük günde 1.5 lira toplam 21 TL ile elde edilen sonuç;

Yayın O * Results O Erişim 0 Ücret O Bütçe O Harcana… O
• Aktif 4.410 43.626 0,005 TL 21.00 TL 20,29 TL


Yirmi lira ile 43.626 erişim etkileşim başı ücret 0.005 TL olarak sonuçlanmış.

Hedef kitle aynı içerikler aynı ancak bir tanesinde zaman sınırlaması var bütçe yüksek diğerinde ise zaman sorunu yok bütçe düşük en uygun anlarda reklamları yapıldı ve elde edilen verim kampanya l’e oranla 30 kat daha fazla yani bütçemizi 30 kat daha verimli kullanıp reklamlarınızı yapabilirsiniz.

Oranlar kullanıcı dostu olmalarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eğer kullanıcılara yardımcı olacak bir paylaşım değerlendirmesi alırsanız daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Buradaki püf nokta düşük bütçeyle günlere yayılan reklam yapmanızdır.

Organik SEO
Hiçbir SEO çalışması yapmadan yükselmek mümkün mü? Sık karşılaştığımız somlardan biri bunun net cevabı ise hayır! Hiçbir SEO çalışması yapmadım ama yükseldim diyen insanlarla karşılaşabilirsiniz bu siteler mutlaka iç SEO kurallarını uygulamıştır veya farkında olmadan doğru anahtar kelimeler kullanarak düzenli bir çalışma yapmıştır. İç SEO kurallarını uygulamadan, kalite yönergelerine uymadan yükselmek neredeyse imkansızdır. Backlink çalışması yapmadan yükselmek mümkün ama diğer kriterleri uygulamadan yükselmek neredeyse imkansızdır.

Hiçbir backlink çalışması yapmadan iç SEO kurallarını uygulayarak sistemli çalışmalara Organik SEO diyoruz. Elde edilen sıralamalar, yükselmeler tamamen sizin çalışmalarınızla doğal olarak elde edilir. Yaptığınız çalışmalara Google tarafından verilmiş bir ödül olarak düşünebilirsiniz. Kimsede olmayan eşsiz içerikler, bilgi içeren verimli içerikler, kategorinizde eksiksiz bilgi içermeniz gibi faktörlerle doğal bir yükseliş elde edersiniz ve organik olarak elde edilen bu sıralar daha kalıcı olmaktadır.

Backlink alarak kısa sürede yükselme şansınız vardır ancak bu suni bir yükseliştir. Linklerin etkisi bir süre sonra kaybolmaya başlar ve siteniz düşüş trendine geçer bu tür siteleri toparlamak oldukça zor ve maliyetlidir. Daha önce aldığınız linklerden daha kaliteli linkler elde etmeniz gerekir ancak eskisi kadar etkili olmazlar yani suni yükselme ile geliştirilen bir sitenin ömrü sınırlıdır belki 1 yıl iyi bir noktaya gelebilirsiniz ancak linklerin etkisinin geçmesiyle rakipleriniz kolay bir şekilde sizi geçmeye başlar.

herhangi bir geleceği olmadığını bildiğiniz bir site yapmak yerine organik bir şekilde gelişecek site kurmak için;

Kullanılan yazılım veya temanın org şablonlarına uygun olması gerekir.
Sitenizin, ziyaretçilere geri dönmesini gerektirecek bir özelliğe sahip olması gerekir.
İçeriklerin kalite yönergelerine uygun hazırlanmış olması gerekir.
Başlık seçimleri detaylı anahtar kelimelerle yapılması gerekmektedir.
Reklam yapmak en doğal hakkınızdır. Herhangi yeni bir çalışmanızı insanlara tanıtarak varlığınızdan haberdar etmelisiniz. Eğer insanların düzenli olarak kullanabileceği bir web sitesine sahipseniz sosyal ağlardan reklamlarınızı yapın sizi tanımaya başlayan insanlar daha sonraki ziyaretlerini site isminizle arama yaparak organik birer ziyaretçi olarak dönüş yapacaktır.
Organik SEO’da yükselmenin püf noktası ise güncel içerikle organik almaktan geçmektedir. Bunu bir ödül sistemi olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, 100 hitli bir siteye sahipsiniz gündemde olan kimsenin yazmadığı bir içerik
Makaleye başlığına kendi linkini eklemek
Google’ın en büyük soaınu index alman içeriklerin tam olarak ne ile alakalı olduklarını anlamasında zorlanmasıdır. Botlar genellikle içeriklere verilen linklerde kullanılan kelimeler, linklerin geldiği içerikte kullanılan kelimeler, asıl içerikte kullanılan kelimeler, sık kullanılan kelimeler, H taglarında yer alan kelimeler gibi birçok kritere bakarak karar verir.

Eğer yayınladığınız içeriğin başlığına kendi linkini verirseniz makalenin ne ile alakalı olduğunu anlatmasına biraz daha yardım etmiş olursunuz. Bu kural schema.org önerilen temel kriterlerden biridir. Go- ogle kendi sitelerinde de bu tekniği kullanır.

O
An update on Google’s feature-phone cravvling & indexing
Wednesday, November 30, 2016

| An update on Google’î
Limited mobile devices, “feature-phones”, reguire a special form of markup or a
” l’c£r
n
A https://webmasters.googleblog.eom/2016/11/an-update-on-googles-feature-phon«

Kullanılan kod yapısı ise;

<h2 class=’title’ itemprop=’name’> a href=içerik adresi’ itemprop=’url’ title=’Başlığmız’> başlığı- nız</a>

Bu site içi linkleme botlar için farklı anlamlarda ifade eder. Çalışma sistemlerine göre botlar geldikleri içeriklerdeki link linki takip etmektedir. Karşılaştıkları ilk link yine sayfanın kendisi olması onları belirsiz bir döngü içerisine sokuyor olabilir. Bunun olması Go- ogle tarafından zararlı karşılanması gerekirken önerdikleri şablonlarda yer alması ve kendileriııinde bu yapıyı kullanıyor olması sitenize zarar vermeyecektir.

Testlerini 4 farklı kategoride yer alan sitelerde yaptık belirttiğimiz gibi iç linkleme yapılmış içerikler ziyaretçi aldıkça daha hızlı sıralamalarda yükselmeye başladı, yeni yazıları daha üst sıralarda çıkmaya başladı, hit almamış veya hiçbir çalışma yapılmamış sayfalar dahi 3 ay sonra kendiliğinden yükselmeye başladı. Yani hep olumlu etkileriyle karşılaştık herhangi olumsuz bir faktör görmedik.

Bu sistemi kullanmak için ayarlamaları temanızdan yapmanızı öneririz. İçerik başlığına kendi linkini ekleme komutu ekleyebilirsiniz. Birçok temada bu uygulanmakta eğer bir kez yapılmışsa tekrarlamamanızı öneririz.

Önemli içerikleri tek bir yerde toplayın
Bu öneri Google tarafından birçok defa dile getirilmesine rağmen birçok kişi uygulamıyor. Botların içeriklerinizin önem derecesini anlaması için belli içeriklerinizi ekstra başlıklar altında toplayın bu yöntemle o içeriğe daha fazla iç link vermiş olursunuz ve bu içeriklerin daha fazla iç linke sahip olması Google tarafından önemli kabul edilerek yükselme aşamanızda ilk onlara öncelik verilir.

Örneğin, SEO hakkında makaleler yayınlıyoruz bu makaleler arasında haberler, teknikler, güncellemeler ve eğitimler yer alıyor. Bunları birbirinden ayırmak ve önemlerini göstermek için “SEO Dersleri” isminde bir sayfa oluştururuz sayfa içine başlangıçtan, ileri düzeye sıralanan yardım makalelerine linkler veririz. Bir nevi hem botların hem de ziyaretçilerin işlerini kolaylaştıran küçük bir site haritası oluştururuz.

Botlar bu içeriklere daha kolay ulaşırken, ziyaretçilerde içerikleri sıralı olarak bulabilir. Bu yöntem kullanıcı deneyimini artırdığı gibi botlara da yol gösterir.

içeriklere yorum yapılması
İçeriklerin yorum alması hala büyük önem taşımaktadır. Bu yorumlar içeriklerinizin güncel olduğunu göstermesinin yanı sıra ekstra bilgilerin yorumlarda verilmesi olarak algılanır. Örneğin, makalenizi hazırladınız ancak bilgi yeterli değilse kullanıcılar size sorular sorup açıklamalarınızda detay ister. Gelen bu yorumlar aslında makalenizi daha güçlü bir hale getirir. Yorumlarda cevaplanmamış sonalar bırakmayın gelen somlara özenle cevap verin.

Eğer doğal olarak yorum almayan bir siteye sahipseniz kendiniz bir kullanıcı gibi yorum yapabilirsiniz. Arama motorları yorumun geldiği IP adreslerini takip etmez sadece yapılan yorumların klasik olmamasına dikkat edin. Güzel yazı, çok beğendim, teşekkür ederim gibi yorumlardan uzak durun daha çok makalenizle ilgili detaylardan bahseden alternatif anahtar kelimeler kullanın.

Yorumları en iyi şekilde avantaja çevirmek için Türkçe karakter içermeyen anahtar kelime yorumlar kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi mobil aramalarda genellikle Türkçe karakter kullanılmaz ve küçük farklar dahi sıralamaları etkiler. Makale içinde anahtar kelimenizi Türkçe karakter içermeyecek şekilde yazmak dikkat çekebilir ancak yorumlarda bunu yapmanız bir avantaja dönüşür.

AMP Kullanımı
Google’uıı 2016 yılında yaptığı en büyük değişiklik first-mobile indexing bu güncellemeyle beraber artık web siteleri mobil versiyonlarına göre iııdex alıyor. Masaüstü botları tam olarak kaldırılmadı ancak in- dexlemeler mobil botlar tarafından yapılmaya başlandı.

Google yapılan aramaların neredeyse %70 oranında mobile dönmesiyle bu değişikliği yapma kararı aldı. Değişikliğin yapılma nedeni ise mobil aramalarda daha verimli sonuçları insanlara gösterebilmek.

Eğer bu değişikliği avantaja çevirmek istiyorsanız responsive veya çeşitli mobil uyumlu tasarımlar kullanmak yeterli olmayacaktır. Ek olarak yine 2016 başlarında kullanıma sunulan AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) özelliğini kullanmanız gerekmektedir. Kod oranını büyük ölçekte düşürerek içeriklerinizin ön plana çıkmasını sağlar. Sayfalar hızlı olduğu için Google tarafından artı puan alırsınız ve botlar sitenizde daha kolay gezer ve büyük bir artı puan kazanırsınız.

Seo çalışmaları yaparken size yardımcı olabilecek araçlarSEO Yardımcı Araçlar
SEO çalışmaları yaparken kendinize hedef kelime belirleme, ziyaretçi hareketleri, gelen bağlantılar gibi sıralamaları etkileyen faktörleri inceleyebileceğiniz araçlar.

Google Analytics
Google’ın ücretsiz olarak sunduğu en kullanışlı araçlardan bir tanesidir. Bu araç site trafiğinizi ölçtüğü gibi kullanıcı hareketlerini analiz etmenize yardımcı olur.

Hemen çıkma oranı, sitede geçirilen süre, ziyaret edilen sayfalar, kullanıcı akışı, trafik kaynakları gibi özelliklerini analiz ederek kullanıcı deneyimini artırmanızı sağlar.

Kesinlikle kullanılması gereken bir araçtır. Detaylı olarak nasıl kullanacağınızı sitemizden inceleyebilirsiniz.

VVebmaster Tools (Search Console)
Google’ın sunduğu bir başka webmaster yardımcı aracıdır. Bu aracı Google Analytics’e bağlayarak tek bir hesaptan ortak kullanım oluşturabilirsiniz.

Webmaster araçları ihtiyaç duyabileceğiniz birçok hizmeti ücretsiz olarak vermektedir. Sitenizde bulunan kod hataları, Google üzerinden aldığınız ziyaretçi analizi, iç ve dış bağlantılar, dizin durumu, in- dexleme, site haritaları ekleme, tarama analizi, veri işaretleme ve zengin kart ayarlamaları webmaster tools yani search console üzerinden yapılır.

Kullanımı oldukça kolaydır ancak özellikleri buradan nasıl kullanacağınızı anlatmaya başlarsak ortaya yeni bir kitap daha çıkar. Eğer Search Console’u nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız Seosefi üzerinden yardım makalelerine ulaşabilirsiniz.

Google Advvords Keyword planner
Google reklamları kullananların yakından tanıdığı Adwords bir anahtar kelime belirleme aracı olarak kullanılabilir. Aranma hacmi ve rakabet düzeylerini kontrol edebileceğiniz bu araçta keyword planner’ı kullanarak yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Hot trends
Haber siteleriniz için mutlaka kullanılması gereken bir araçtır. Rekabet düzeyi çok fazla olduğu için normal siteler kullansa da büyük verim elde edemezler.

Günün en çok aranan kelimeleri ve en çok okunan haberlere Hot trends listesinden ulaşabilirsiniz.

SEO Eklentileri
Eklentiler bilinen SEO kriterlerini baz alarak size yol gösterirler. Bu kriterlere uygun meta etiketleri oluşturarak yazdığınız açıklama ve başlıkların doğru index almasını sağlarlar. Ayrıca içerik oluştururken size kalite yönergelerini göstererek bu kurallara uygun bilgiler eklemenize yardımcı olurlar.

Eğer bir wordpress kullanıcısı iseniz Yoast kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu alanda sayısız eklenti karşınıza çıkacaktır ancak Yoast tamamen bu işe odaklanmış büyük bir firmadır ve arama motorlarının yaptığı güncellemeleri takip ederek değişiklikleri anında eklentilerine uygularlar.

Özel bir yazılım kullanıyorsanız eğer schema.org ziyaret ederek sektörünüzde kullanması gereken şema örneğine ulaşın, burada size açıklamalar için hangi meta etiketlerini kullanmanız gerektiği açıklanmakta- dır.

Ücretli Araçları
İhtiyacınız olan tüm birçok araç Google tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Yine de Google’un yetersiz olduğunu düşünüyorsanız kullanabileceğiniz ücretli araçlar vardır. Özellikle Google dış bağlantıları Search Console’a birkaç gün sonra yansıttığı için backlink analiz araçları ücretli olarak kullanılır.

Aherfs

Backlink analizi için kullanabileceğiniz en gelişmiş araçtır. Aherfs Özel botları web üzerinde sürekli tarama yaparak sitelerin birbirlerine verdikleri linkleri kayıt altına alır. Sadece bu işe odaklanmaları onları alanında en iyisi yapmıştır.

Eğer ücretli bir Aherfs kullanıcısıysanız sitenize gelen linkleri gün ve gün takip edersiniz. Gelen linklerin kalitesini ise yine kendine özel hazırladığı aherfs puanıyla kolayca ayırt edebilirsiniz. Eğer bir sitenin aherfs puanı düşükse Search Console üzerinden engelleyebilirsiniz.

Rakip analizi içinde kullanabileceğiz bu araç analiz ettiğiniz sitelere gelen linkleri göstermesinin yanı sıra en otoriter sayfaları, en fazla ziyaret alan sayfaları, en fazla ziyaret alınan kelimeleri, sitelerin sosyal medya üzerinde ne kadar paylaşıldığı ve etkileşimleri gibi birçok özellik sunmaktadır.

Moz

Kullanabileceğiniz bir başka backlink analiz aracıda Moz’dur. Kendilerine özel bot ve puanlama sistemiyle web geliştiricilerine yardımcı olur. Sitenize gelen linkleri göstererek bu sitelere puanlar verir puanı düşük olanları engelleyerek kalite ortalamasını yükseltebilirsiniz.

Ayrıca tarayıcı eklentisi sunarak site sayfalarınızın on-page uyumunu kontrol edebilirsiniz. Bu özellikleri rakip siteleri analiz etmek içinde kullanabilirsiniz.

Araçlarını test ederek tanımanız için ücretsiz hizmet verir ancak özellik ve kullanımı sınırlıdır. Mozpro satın alarak tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

Kaynak: seo şefi “Müslüm Aslantürk”
 

yokolucu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
2 Mart 2016
Mesajlar
21
Reaction score
3

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst