İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

SEO Uzmanına Sorular

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Zaman ayırmak istememişlerdir.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Ben olsam popüleritemi artırma amaçlı foruma üye olup cevaplardım. Tamamı cevaplanmasa da olur zaten.

xclever

0
İyinet Üyesi
Reaction score
45
Ben olsam popüleritemi artırma amaçlı foruma üye olup cevaplardım. Tamamı cevaplanmasa da olur zaten.

meslek sırrı diye bir şey var, belki basit olan çoğu kişinin bildiği taktikleri stratejileri söyleyebilirler ama kendilerinin keşfettiği olumlu sonuç veren yöntemleri eğer ki bu işten ekmek kazanıyorlarsa söyleyeceklerini sanmıyorum ,popularitesini arttırmak için gelir buraya açıklar sonra o yazı kopyala yapıştır bütün internete yayılır adamın popularitesi olur hayal ötesi :) zaten açıklanmaması en iyisi herkes aynı taktiği uyguladığı zaman google veya arama motorları durumun farkına varıp sistemi değiştirirler bu da çoğu kişi için sıfırdan tekrar başlama işlemidir.

zaten açıklamalarına gerek yok görünen köy klavuz istemez. google'da en baştaki siteyi seo araçlarını kullanıp analiz ederek diğer sitelerle kıyasladıktan sonra aradaki farklar neden 1. olduğuna dair gerekli bilgileri veriyor zaten,

en iyi sistem örnekleme sistemi , bir de kendimizi robotların yerine koymalı empati kurmalıyız. ama bir husus var bu google robotları tam akıllanamamışlar biraz daha geliştirilmeleri lazım
mesela : google a şu nedir diyorum karşıma çıkan siteler domain içinde nedir kelimesi dahil olan siteler ve siteye girdiğimiz zaman karşımıza çıkan reklam dolu boş bir sayfa umarım bunu da düzeltebilirler çok yakında o kadar mühendisleri var ama bazıları oyun oynamaktan yemekten içmekten dolayı işle pek ilgilenemiyorlar sanırım :)

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
zaten açıklanmaması en iyisi herkes aynı taktiği uyguladığı zaman google veya arama motorları durumun farkına varıp sistemi değiştirirler bu da çoğu kişi için sıfırdan tekrar başlama işlemidir.

Bu şekilde düşünen bir tek biz varız. Türkçe harici 2-3 dilde daha dünyadaki en aktif wm forumları takip ediyorum. İnsanlar paylaşım yapıyorlar, bildiklerini anlatıyorlar, sosyal davranıyorlar. Zaten bilinen şeylerin kim neyini saklıyor. Bu soruların cevapları sır olsa bu sorular da sır olurdu zaten.

Sözüm sana değil yanlış anlama. Genel olarak konuştum.

Bir de şöyle bir şey var bizde; çekemiyoruz. Bilgisine saygı duymamız gereken kişileri çekemiyoruz.

xclever

0
İyinet Üyesi
Reaction score
45
Bu şekilde düşünen bir tek biz varız. Türkçe harici 2-3 dilde daha dünyadaki en aktif wm forumları takip ediyorum. İnsanlar paylaşım yapıyorlar, bildiklerini anlatıyorlar, sosyal davranıyorlar. Zaten bilinen şeylerin kim neyini saklıyor. Bu soruların cevapları sır olsa bu sorular da sır olurdu zaten.

Bir de şöyle bir şey var bizde; çekemiyoruz. Bilgisine saygı duymamız gereken kişileri çekemiyoruz.

kendim şahsen bu işleri ticari değil hobi amaçlı yaptığım için edindiğim bilgileri paylaşırım ama gelir birisi "arkadaşlar sitenize I love google yazın siteniz yukarılara çıksın " derse ben buna karşıyım herkes bildiğini yapmalı , biz izlenecek yolları gösteririz yolcular da gidecekleri yolları seçerler yani benim yaptığımı yapma zorunlukları olmamalı ve mantıklı düşünerek herkes bildiğini yapmalı , yukarıda yazdım evrensel olarak bu işleri kim olursa olsun ekmeği için yapanlar ulu orta söylemez bütün dünyada bu mantık işler kanaatimce.
bir de insanlarımızı görmemiş sahtekarlar grubuna dahil etmemek lazım benim senin gibi milyonlarca yardım sever insan var. Bir fransız bizim kadar yardım sever olamaz mesela , Fakat genel olarak egoist bir yapıya sahibiz ( elit entellektüel hoşgörülü gruplar hariç)

SeA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
1. En sevdiğiniz SEO yöntemi? backlink kasma
2. Sizce en zor SEO yöntemi hangisidir? üyelik isteyen sitelere backlink kasma ?
3. Bir sitenin arama motoru optimizasyonu konusunda geçmişte yaptığınız en büyük yanlış nedir? yanlışları yapa yapa doğruları bulurum
4. SEO da en büyük başarınız nedir? daha başarıya ulaşamadım ama 50 yaşında ulaşacağım
5. Kendi web siteniz var mı? Hangileridir? Amaçları nedir? sitelerimi amaç olarak değil araç olarak kullanıyor olabilirim
6. Hangi iş alanlarında SEO uzmanı olarak çalıştınız? bu ne, iş görüşmesimi yapıyoruz ?
7. En rekabetçi SEO çalışmanız? söyliyim de boynuz kulağı geçsin değil mi seni gidi kurnaz senii
8. Matt Cutts'u sever misiniz? tanımam bile
9. SEO konusunda en sevdiğiniz blog/site hangisidir? en sevdiğim bloglar pr değeri yüksek moderatör onayı olmayan bloglardır
10.SEO alanında saygı duyduğunuz kişi var mı? olada bilir olmayada bilir
11.SEO alanında başarısız bulduğunuz kişi? kişi mi tanıdığım bir kamyon insan var
12.Sürekli yeni bir şeyler öğrenmek için hangi siteleri takip ediyorsunuz? ilk sıralardaki siteleri
13. Kullandığınız analytics paketleri konusunda anlatmak istediğiniz bir şey var mı? başlarsam bitmez
14. PageRank algoritmasını açıklayınız. biliyorsan sen açıkla ( bir sor bakalım google'ın kendisi biliyor muymuş )
15. Bağlantı oluştururken PageRank algoritmasının hangi yönü sizin için önemlidir. google bot çok sa-lak bir robottur duygu bağı yoktur sistem üzerine çalışır ve kandırılma olasılığı çok yüksektir
16. Sayfa segmentasyonu nedir? nedir ?
17. LSI/LSA nedir? SEO ile ilgisi nedir? lsi ( lessy ) bir köpek ismi LSA ( MONA LİSA olabilir mi )
18. İfade tabanlı algoritmanın nasıl çalıştığını açıklayınız. bu kadar zor sorma ne ifadesi şimdi bu neyi ifade etmeye çalışıyon sen
19. Bilinen büyük arama motorları arasındaki önemli farkları açıklayınız. bildiğim tek arama motoru google bu fark diğerlerine yeter :)
20. Son zamanlarda çalışmalarınızı etkileyen algoritma değişikliği oldu mu? Online görünürlüğünüzü sağlamak için neler yapıyorsunuz? ne sorularmış yaa kına geldi
21. Anahtar kelime araştırmasında hangi sürece uyuyorsunuz? başım ağrıdı makale mi yazsam acep
22. Bu süreç nasıl geliştirilebilir? ne süreci yaa saat 02:15 oldu
23. Anahtar kelimelerin SERP analizini nasıl yapıyorsunuz? serp kim ?
24. Anahtar kelime hedefleme konusunda neler söyleyebilirsiniz? valla başım ağrıdı bu ne böyle soru üstüne soru
25. Sitedeki içeriğe arama motorunun erişmesine engel olan faktörler? robots.txt
26. Flash kullanmak için en uygun yöntem ne olabilir? ne biçim bir soru bu flashın yöntemi mi olur :) en uygun yöntem takla atarak flashı headera yerleştirmek :)
27. robots.txt dosyasını nasıl kullandığınızı açıklayınız. dis allow mis allow yapıyoruz birşeyler
28. XML sitemap ile HTML sitemap arasındaki fark nedir? biri 4 harfli diğeri 3 harfli
29. HTML ve CSS konusunda bilgili misiniz? heeee
30. Sayfa içi SEO da en önemli faktörler nelerdir? yazsam kitap olur
31. Sayfaya alınan en etkili bağlantılar sizce nasıl olmalıdır? 11833 telefon bağlantısı olabilir
32. Bağlantı oluştururken nelere dikkat edersiniz? kapsama alanına dikkat ederim
33. Bağlantı oluşturma konusunda başarılı olan projeniz? evet 5110 telefonum vardı anteni düşmüştü çatal taktım iyi bağlantı oluştu
34. Kendinizi yaratıcı olarak görüyor musunuz? ivit
35. İyi bir makale yazarı (içerik oluşturucu) olduğunuzu düşünüyor musunuz? heeee şimdi bile yazıyom yane imla kurallarına şook dikkat ederüm
36. Anahtar kelime araştırmasında hangi araçları kullanıyorsunuz? ctrl+u yapıyom site anadan doğma karşımda
37. En sevdiğiniz SEO aracı hangisidir? google webmaster araçları
38. SEO araçlarının yüksek rekabetli ortamlar için de geçerli olduğunu düşünüyor musunuz? haaa ?
39. Split test ve multi test konusundaki deneyimlerinizi aktarınız. bildiğim tek test kpss hazırlık tesi bir de IQ testi var
40. Görüntü (Resim) Optimizasyonu için etkili yöntemler sizce nelerdir? sülemem
41. Hotlinking uygulamasından bahseder misiniz? beni enterese etmiyor
42. Video optimizasyonu yaptınız mı? ivit
43. Video optimizasyonunda önemli husulardan bahsediniz. husu neki ?
44. Hangi sosyal medya sitelerini en çok beğeniyorsunuz? Neden? facebookum tweeter ve slwester bir de friend ferdi var
45. Hangi sosyal medya sitelerini sevmiyorsunuz? Neden? ben bilmem google bilir
46. SMM konusunda en büyük başarınız? smm ? sms desen bi ara 1 hafta da 1000 sms göndermiştim
47. Kendinizi Sosyal Medya konusunda ne kadar başarılı görüyorsunuz? yorumsuz
48. SMM ye nasıl giriş yaptınız? sms giriş selam nasılsın olabilir
49. En eski sosyal medya profiliniz hangisidir? o kapatıldı allah rahmet eylesin
50. Hiç sosyal medya profili alıp sattınız mı? işim olmaz
51. En etkili Sosyal medya kampanyanız? Etkileri. ne kadar akıllısın
52. SMM yi SEO şirketinizin tanıtımı amaçlı kullanıyor musunuz? smm nedir bi anlayabilsem gerisini getirecem :D
53. PPC (Pay Per Click) çalışmalarınız oldu mu? ne kadar çok soru soruyon
54. PPC ve SEO'yu nasıl entegre ettiniz? uykum geldi anam
55. SEO yatırım getirisini göstermek için etkili ölçümler nelerdir? off püff sıkıldım içim geçti
56. Müşterileriniz için hiç SEO önerileri hazırlayıp sundunuz mu? yok başka sorun var mı ?
57. Önümüzdeki 5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz? onu 5 yıl sonra göreceğiz
58. Ücretler hakkında beklentileriniz nelerdir? yarabbim son iki soru
59. Röportajı nasıl buldunuz? Allah muhafaza bir daha böyle bir röportaja girersem allah belamı virsin

:):):) Karnıma ağrı girdi sabah sabah gülmekten !

Konuya açan arkadaş öğretmen galiba ?
Bunlarda vize/yazılı soruları ?

WPDesing

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Soruların birçoğu boş. Matt cuss'u sevsem ne olur sevmesem ne olur? Seoculardan ahmeti beğensem ne olur, mehmeti beğenmesem ne olur? Evet müşterilerime seo önerileri hazırladım sundum. Önümüzdeki 5 yıl içinde kendimi yine röportaj yaparken görüyorum. Kendimi fena halde yaratıcı olarak görüyorum. :D

Bide bu soru var zaten, tam illallah :)
14. PageRank algoritmasını açıklayınız.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Soruların birçoğu boş. Matt cuss'u sevsem ne olur sevmesem ne olur? Seoculardan ahmeti beğensem ne olur, mehmeti beğenmesem ne olur? Evet müşterilerime seo önerileri hazırladım sundum. Önümüzdeki 5 yıl içinde kendimi yine röportaj yaparken görüyorum. Kendimi fena halde yaratıcı olarak görüyorum. :D

Bide bu soru var zaten, tam illallah :)
14. PageRank algoritmasını açıklayınız.

Boş olanları gelen yorumlara göre değiştirebilirim.
Tamamı cevaplanmazsa da olur zaten.
Aynı konuyu yabancı bir forumda açtım, 10-15 üye cevapladı. Kimse geyiğe almadı.

WPDesing

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Tamamı cevaplanmasa da olur zaten.
Aynı konuyu yabancı bir forumda açtım, 10-15 üye cevapladı. Kimse geyiğe almadı.
Doğrudur, ama geyiğe alınmayacak tarzda sorular değil :) Ben en çok pagerank olayını güldüm, sürekli değişen algoritma olduğu için kimsenin kalkıpta ben biliyorum deme lüksü yok. Şuana kadar yazılan çizilen herşey sadece teorik olarak olabiletesi yüksek şeyler.

Bu kadar geniş çaplı sorular yerine;

Google Pagerank yükseltmek için tavsiyeler?
Google Pagerank yararları?

Bunlar bana göre daha açıklayıcı ve yararlı olur.

• Like
Reactions: Eif

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Peki. Öyle oldu.

Ciddi anlamda cevaplayacaklar olacak mı bakalım.

WPDesing

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
@14 Google PageRankın yararları ve PageRank yükseltme ile ilgili düşünceleriniz?

Google Pagerank yararları
- Google arama motorunda sıralama için önemli bir faktör. Doğrudan olmasada dolaylı olarak ziyaretçi sayınıza etkilidir.

Google Pagerank yükseltme
- Sitenin en başta insanlığa hizmet etmesi gerekir.

Konuyu gerçekten bilgi alışverişine dönüştürmek için önceden yazdığım bir yazıdan alıntı yaptım, umarım ön ayak oluruz yeni cevaplara.

Hadi afiet olsun :)

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38

Kesinlikle haklısın..
Hatta onu bırak, kendi tecrübelerini paylaşmıyo olsa hadi neyse, herif yabancı wm forumlarından öğrendiklerini bile paylaşmıyor..

xclever

0
İyinet Üyesi
Reaction score
45
Tamamı cevaplanmazsa da olur zaten.

link ver de nasıl cevaplamışlar biz de okuyalım bilgi kutsaldır

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
ben anlarım, çat pat ingilizcem var
google translate sağolsun başka dil ise
pm :) please

• Like
Reactions: Eif

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Arkadaşlar Rusça ve üyeliğe kapalı bir topluluk. Bazı farklı içerikler de paylaşıldığı için herkese açık değil. Ekran görüntüsünü koymam da işe yaramaz. Örnek verecek olursam:

23w0kyq.gif

En iyisi Bizim SEO Uzmanlarımızın cevaplamalarını beklemek.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Bir dakika benim jeton yeni düştü :)

Şimdi bu soruları gerçekten ''seo'' cu arkadaşların yanıtlamasınımı bekliyoruz ?

Ben olayın tamamiyle farklı bir yönünden baktım.

Bir ''seo'' cuya iş verirken nelere dikkat edilmeli neler sorulmalı gibisinden. :)))

''Eif'' beni mazur gör, kabalığımıda bağışla lütfen. Herşey den önce referans gelir.

Akademik kurumlardaki eğitmenler arasında dahi hem akademisyenler hemde alaylılar yer almaktadır. İkiside aynı amaca hizmet ederler fakat her yiğidin yoğurt yiyişi farklı sözüne nazire yaparcasına her ikiside farklı yollardan ilerler. Birisi akademik eğitimini almıştır ötekisi ise bizzat tecrübe etmiştir.

Bana göre iyi bir ''seo'' cu yukarıdaki soruları yanıtlayan seo cu değildir.

Belki arkadaşımızın yazma yetisi veya kendini pazarlaması çok etkili değildir, veya sessiz kalmayı tercih ediyordur.

Yukarı da söylediğim sözü yenilemek isterim.

''Söz uçar, imza kalır.'' Benden önceki yapmış olduğu çalışmalar bu soruların hepsinden daha önemlidir kanaatindeyim.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Aslında soruları ilk paylaştığımda öyle bir amacım yoktu SargeT :)

Sadece SEO alanında uzmana neler sorulabilir diye bir konu olsun istemiştim. Ayrıca soruların içine bir kaç araştırma konusu sıkıştırıp arkadaşların bu konuda araştırma yapıp bilmediklerini öğrenmelerini sağlamak istemiştim.

Daha sonra depresan soruları SEO uzmanı olarak gördüğü kişilere gönderince cevaplamalarını beklemeye başladık.

Refaranslar önemlidir söylediklerine tamamen katılıyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi