İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Seo ve Hit İçin Yanlış Bilinenler - Tag Sistemi

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Seo uzmanı değilim ama bu konuda yanlış olduğunu düşündüğüm bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Sizlerde görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Hepimiz eklediğimiz içerikler için tag diye tanımlandırdığımız kelimeler gireriz. Bunun faydasının çok olduğunu düşünüyorum. Ben wp kullanmam, genelde kendi scriptlerimi kullanmaya özen gösteririm ve burada genelde içerik sayfalardan değil de girdiğim tag sayfalardan daha çok hit aldığım zamanlar olmaktadır. DOğru kullanıldığında çok faydası olduğunu düşünüyorum.

Mesela dizi sitelerinde, hata olduğunu düşündüğüm kısmı bir örnek ile açıklamak isitiyorum.

Dizimiz avrupa yakası olsun.

Konu başlığımız da:
"Avrupa yakası 10. Bölüm" olsun.

İçerik girdik ve tag olarakta:
Avrupa yakası 10. bölüm izle
Avrupa yakası 10. bölüm indir
Avrupa yakası 10. bölüm seyret
Avrupa yakası 10. bölüm yükle vs...

gibi taglar gireriz. Tabi sayfaya eklediğimiz içerikte de bu kelimeler geçmiyor. Dizinin o bölümünü anlatan yazılar bulunuyor. Tag sayfasında ki arama sonuçlarında da sadece bu sayfanın içeriği çıkıyorsa bu kötü bir durum. Çünkü aynı içerikle bir çok sayfa türetmiş oluyoruz.

Bunun yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Eğer herhangi bir içerikte özgün bir makale yazıyorsanız, hit almayı hedeflediğiniz kelimeleri belli bir yoğunlukta kullanmaya özen gösterin. Ne çok uzun ne çok kısa olan bir yazıda hedeflediğiniz kelimeleri 4-5 kere geçirmeyi planlayın. Seçeceğiniz başlığı da konuyu iyi özetleyen, kullanıcının ilgisini çekecek bir şekilde oluşturun.

Gireceğiniz tagları da bu hedeflediğiniz kelimelere göre seçin. Eğer bu kelimelerden bir iki taneside başlığınızda geçiyorsa daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca hedeflediğiniz kelimelerden gene 1 - 2 tanesini ilk cümlelerde geçirmesini sağlayarak tag sayfalarında da bu kelimelerin bulunmasını sağlayarak avantaj elde edebilirsiniz.

CaNeRiuM

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
aynen katılıyorum içerikte gerçekten ne varsa ona göre tag göstermek daha mantıklı gelen ziyaretçinin kaçmaması için :)

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Bahsedilen şey aslında site içi linkleme için. Yani bu taglar site içi linklemede yanlış olarak kullanılıyor. Google'dan gelen ziyaretçiler eğer bu şekilde arıyorsa ve hit geliyorsa, daha ne tür taglar girebiliriz ki? Yani bence bu bahsettiğiniz yanlışlık, site içi için geçerli. Dışarıdan gelen ziyaretçiler için bence yararı vardır.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
ben tagları farklı kullanıyorum etiketleme yapmaktansa olmayan kelime üretmektense.

"Bugün Hava Güzel Olacak Piknik Yapmak isteyenler elini kaldırdın lütfen"

ara.asp?ara=Hava
ara.php?ara=Hava
site.com/ara/Hava.html

Gibi linkleme yapıyorum etiketleme yapıyorum var olan bir kelimeyi linklediğim için daha faydası oluyor.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Dışarıdan gelen ziyaretçiler için bence yararı vardır.

Şöyle düşünelim. ( Sadece dizi olarak düşünmeyelim genel olarak düşünelim, o sadece yola çıktığımız bir örnek olsun... ) Diyelim tag olarak "Avrupa yakası 10. bölüm izle" girdik ve içeriğimizde bu yok. O zaman bunun gelen ziyaretçi kapsamında da pek bir yararı olmaz. Ziyaretçi aradığını bulamayacaktır.

Permission örneğinden de yola çıkarsak o dizi kelimelerine ek olarak şöyle bir örnek te verilebilir.

"Bugün Hava Güzel Olacak Piknik Yapmak isteyenler elini kaldırsın lütfen"

içerğinde "hava piknik", "bugün güzel" gibi taglar girmekten farkı olmaz.

Şöyle bir örneğide test edebilirsiniz.

iki sayfa açın. Birisinde eklediğiniz taglara ait kelime yoğunluğu yüksek olsun diğerinde de sadece bir kere tekrar eden şekilde olsun. Sizce google hangisini daha önemli bir sayfa olarak görür ?

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Eğer taglarda "Avrupa yakası 10. bölüm izle" gibi kelimeler varsa zaten o içerik, makale değildir. Ya video ya da resim falandır. Yani Avrupa Yakası dizisi hakkında bir makale yazıp, taglara da "izle" gibi şeyler yazan bir site sahibi yoktur sanırım. Eğer makale yazmışsanız, tagları da akıllıca girersiniz. Ha girmediniz diyelim, dediğiniz doğru. Ama yine de hit açısından yararı var. Ziyaretçi aradığını bulamayacak ama hit gelecek.

Demek istediğim şey, o tagların Google aramalarında hit için bir yararı olduğu. Yani dizinin bir bölümünü komple siteye koyup, güzel bir Türkçe'yle, "avrupa yakası 10. bölüm nasıl izlenir" gibi taglar yerleştirmek biraz hayal ürünü.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
2 farklı site açın. İçerikleri aynı olsun. Bi siteye ne eklediyseniz diğerine de aynısını ekleyin. Hatta reklamları bile koyun.

Tek farkı eklediğiniz taglar olsun. İki farklı şekilde ekleyin. Yanlış olduğunu düşündüğüm şekilde bir de yapılması gerektiğini düşündüğüm şekilde...

Farkı göreceğinizi düşünüyorum.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Tamam ben farklı bir şey söylemedim zaten. Ben de bu tespite katılıyorum. Ve bunu tekrar gözlemlemem için farklı sitelerde denememe falan da gerek yok.

Ben yalnızca bir site için bu durumu konuştum. Farklı sitelerde farklı teknikler uygularsak tabii ki de farklı sonuçlar elde ederiz. Ama bu, ilk mesajınızda verdiğiniz örnekteki sitenin hiç hit alamayacağı anlamına gelmez.

Teşekkürler.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ama yine de hit açısından yararı var. Ziyaretçi aradığını bulamayacak ama hit gelecek..

İşte o kitle sana faydası olmaz sadece band yer aradıgını bulmayınca bakınıp cıkıp gidecek reklamada tıklamıcak amaki aradı kelime ile ilgili yazı okursa okurken konuyla ilgili reklam veya başka bir linke yönlenebilir.

Okuyup o kelime hakkında bilgi aramak isteyecek eger öyle bir şey yoksa hemen cıkar. Ve başka bir kelimede siten karşısına cıkınca diyecek "ya bu sitede hep kelime var içeirk yok daha önce girmiştim deyip" girmicektir.

Unutmayın ziyaretciler artık biliçleniyor neyin boş neyin dolu oldugunu biliyor artık.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
İşte o kitle sana faydası olmaz sadece band yer aradıgını bulmayınca bakınıp cıkıp gidecek reklamada tıklamıcak amaki aradı kelime ile ilgili yazı okursa okurken konuyla ilgili reklam veya başka bir linke yönlenebilir.

Okuyup o kelime hakkında bilgi aramak isteyecek eger öyle bir şey yoksa hemen cıkar. Ve başka bir kelimede siten karşısına cıkınca diyecek "ya bu sitede hep kelime var içeirk yok daha önce girmiştim deyip" girmicektir.

Unutmayın ziyaretciler artık biliçleniyor neyin boş neyin dolu oldugunu biliyor artık.

Tartışmasız haklısınız. Zaten yukarıdaki mesajımda "Hatta reklamları bile koyun" ile de test edilmesi gereken bu olduğunu dile getirmek istemiştim.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Atlanan bir durumu söyleyim ;

Google sistematiğinde birleşim denilen bir olay vardır. Makale teması ; İsa Eczanesi ise..

Eczane
Sağlık
İlaç
Hastahane
Dokdor
Tıp
v.s.
..

gibi kelimeleri google kendisi zaten üretiyor. Eczanenin bağlı olduğu gruba göre atama yapıyor. Hatta ve hatta planlanan şey bunu google earth ile birleştirmek. İsa Eczanesi yazdığında, İstanbul-Anadolu Yakası- Maltepe- Bilmem ne caddesi olarakta belirleyecek.. Peki bir tanemi var bu eczaneden derseniz, onuda düşünmüşler.. İçerikten belirleyici şeyler çalacak. Tel no gibi..

Yani taglama ve titlelemede aslında içerikle alakalı olmayan şeyleride eklemek, o içeriğin üst kategorisini belirlemek çok yararlıdır. Çok kullanılan bir örnek ;

Süper Mario Oyunu için Title

Flash Oyun - Macera Oyunları - Süper Mario Oyunu gibi..

biRtuRk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
etiket sistemini fazla kullanmamayı savunanlardan biriyim. Aksi takdirde subtimal içerikten siteler arama sonuclarında çıkmayacaktır. Zaten arama sonuçlarında google botlarında içerikte var ise zaten o kelimeleri seçecektir. Bunu şöyle örnekleyelim isterseniz.

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=seni+gidi+fındık+kıran&btnG=Google'da+Ara&meta=&aq=f&oq=

bakınız burada en ust site sahibi etiket olarak arama kelimesini kullanmamış ama google içerikten bunları almıştır.

Bence etiket sistemi o kadar etkili bir sistem değildir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
beceriksiz_acemi dediğiniz uygulama da zaten seo nun ayrı bir özelliği değil mi ? Bahsettiğiniz uygulama gene girilen içeriğin türüne göre bağlantılı kelimelerinde içerikte yer verilmesi olarak adlandırılmalı.

Bu bahsettiğiniz uygulama da gerçekten önemlidir. İçerik ekleyicilerin mutlak süretle dikkat etmese gerekn bir noktadır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5