İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sigara tüketimi ayda 90 milyon paket azaldı

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
İzmir Tütün Kontrol Kurulu Başkanı Doç.Dr. Oğuz Kılınç, tütün ürünlerinin kullanımına ilişkin düzenlemelerin, kapalı mekanlara geçişte de aynı kararlılıkla uygulanacağın ı belirterek, sürekli yapılan denetimlerin daha da artırılacağını söyledi.
Doç. Dr.Kılınç, iş yeri sahiplerinin kapalı mekanlara geçişle birlikte gelir kaybına uğranacağı endişelerinin yersiz olduğunu belirterek "Geçiş dönemi yaşandı, yavaş yavaş açık alanlar terk ediliyor, kapalı mekanlara geçilirken yasanın uygulamasında esneklik gösterileceği şeklinde çok yersiz beklenti var, uygulama konusunda direnç gösteren işletmeler zarar görecek" dedi.
İşletme sahiplerinin, mümkün olan en kısa sürede, yasanın uygulanacağı anlayışını benimseyerek, iş yerlerinde düzenlemeler yapması gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Kılınç, dünyadaki örneklere bakıldığında, çeşitli düzenlemeler yaparak iş yerini daha cazip hale getirenlerin, gelir kaybına uğramadıklarının görülebileceğini bildirdi.
Doç.Dr.Kılınç şöyle konuştu:
"Sigara içildiği dönemde de örneğin tüm kahveler aynı işi yapmıyordu, maç yayını yapan, ortamı, hizmeti, çayı daha güzel olan daha fazla iş yapıyordu. Düşünürsek, yasak herkes için geçerli, dolayısıyla şartlar eşit olduğuna göre, yine birtakım başka avantajlara sahip olan iş yerleri öne çıkacaktır. Bu yasa, kesinlikle, tavizsiz uygulanacak. İş yeri sahiplerine tavsiyem, bazı ticari zekalarla yasayı delmeye çalışmak yerine, benzerler arasında nasıl fark yaratabileceklerine yoğunlaşsınlar, zekalarını o yönde kullansınlar."
Tütün Koordinasyon Kurulu'nun dün yaptığı toplantıda, kapalı mekanlara geçişin hızlanmasıyla birlikte denetimlerin de artırılması kararı aldığını ifade eden Kılınç, özellikle gece yapılacak denetimlerin artırılacağını söyledi.
Yasanın vatandaşlar tarafından benimsendiğini, bu nedenle de herhangi bir esneklik ya da dönüşün söz konusu olamayacağını belirten Kılınç, "Uygulamanın benimsenmesinin en somut örneği, ihbar hatlarına vatandaşların gösterdiği yoğun ilgidir. Gelen ihbarların tümünü değerlendiriyoruz" dedi.
Yaptıkları çalışmalar sonunda, Türkiye genelinde taksici esnafında yasanın uygulanması konusunda bir "gevşeme" tespit edildiğini bildiren Kılınç, şunları kaydetti:
"Taksilerde gevşeme var, bunu hissediyoruz. Bunlar fotoğraflandı, plaka numaraları ve fotoğraflarla birlikte ilgili birimlere gönderildi, çok ciddi cezalar gelebilir, taksici esnafı 5 bin 600 liraya varan ceza alabilir. Şu ana kadar genelde uyarılar yapıldı, uyum süreci olduğu düşünülerek, küçü k esnaf zarar görmesin denilerek bu şekilde davranıldı ama uyum süreci sona erdi. Kimse artık (Benim haberim yok) diyemez. Uygulamaya karşı ısrarla direnenler için ciddi cezaların kapıda olduğunu söyleyebiliriz."
Doç. Dr. Kılınç, tütün ürünlerinin kullanım ına ilişkin yeni düzenlemenin Türkiye genelinde sigara tüketiminde yüzde 15.7'lik düşüş sağladığını belirtti.
İnsanların her ortamda sigara içemiyor olmalarının, tüketilen toplam sigara sayısını da doğal olarak aşağı çektiğini ifade eden Kılınç, şu bilgileri verdi:
"Rakamlar, düzenlemenin başarısını ortaya koyuyor. 2008 yılı ağustos ayı rakamlarıyla 2009 yılının aynı ayının rakamlarını karşıla ştırdığımız zaman, 90 milyon paket daha az sigara içildiğini görüyoruz. Bunun Türkiye'ye karı 220 milyon dolardır."

İZMİR - AA -

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
çok sevindim.inşaallah sigara tüketimi ülkemizde en aşağı seviyelere iner.

herkes bıraktı benim babam hala içiyor :(

T

trgy

Misafir
Benim kullanma miktarımda da azalma yok. İçmek isteyen her yerde içiyor. İçeride yasak ise dışarı 5 dk çıkıp giriyor. Bırakmak istiyorum ama bırakmak için uğraşmıyorum. Gerçekten değişik bir şey sigara içmek. Bazen boş boş yaktığımı ben de biliyorum ama neden içiyorum bilmiyorum. Kafam karıştı sanırım. :(

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
ya sorma..bir şekilde içiliyor, işyerleri falan zaten hikaye, içen içiyor (tabi rütbe olunca)...ben bir ara bırakmayı denedim ama b.köy ışıklarda arabayı bırakıp adam kovaladıgım gün tekrar başladım :D
Bu birazda kimya olayı sanırım ya, nasıl bekara karı boşamak kolaysa bizede bırak demesi kolay. Ha bırakan tonla adam var tabide olmuyor işte. Ama son zamanlarda bende azalttım (yasakla alakası yok). Kendimce bazı kurallar koydum işede yaramadı değil. Ne biliyim hatun misali yolda sigara içmiyorum artık falan filan...Bunlar bile işe yarıyor aslında ama tümden bırakmak mı, oraya henüz gelemedim :(

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
90 milyon paket daha az sigara içildiğini görüyoruz. Bunun Türkiye'ye karı 220 milyon dolardır."

herseyi acikliyor. Isallah daha az olur emin olun kimse yararli birseyi buraktirmak istemez. Bu hem sagligimiza , hem baskalarinin sagligina , hem cebimize , hem ülkemize zarar veren bir ürün.

ugrboz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bide ben azaltabilsem yasak falan fayda etmedi:D

SimavGroup

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güzel Bir Uygulama...Ben Sigarayı Bıraktım,Yasak Geldi...

Sport

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
sigara yasağından sonra etrafımda 2-3 kişi bıraktı. umarın herkes kurtulur bu illet ten.

LitmuS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
ben içmiyorum zaten içenlerede karşı değilim ama içilmese güzel olur insan sağlıgı açısından gerçekten büyük fayda göreceğinize eminim en azından günde 1 tane 2 tane azaltsanız bile bunun etkisini siz fark etmesenizde bünyeniz ve yemeklerinizde iştahli yediğiniz, içeceklerinizden tat aldığınız ve nefesinizin biraz daha açıldığı merdiven ve uzun süreli yürüyüşlerde tıkanmadığınızı bu ve bunun gibi bir çok etkende bir gerçektir

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi