İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sigara ve bırakmak

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,

sizlerler bir konuyu danışmak istiyorum.

ben yaklaşık 4 senedir sigara içicisiyim,ve bu illeti bırakmak istiyorum.uzun bir süredir aklımda ama nedense hep erteliyorum,hep erteliyorum.

inanır mısınız,sigaraya neden başladım onu bile bilmiyorum.kafam duvarlara vurasım geliyor nasıl başladım ben bu illete.zamanında babam çok uyarmıştı da dinlemedim.

babamın dedikleri ise şunlardı;

bu lanet bir bataklıktır , sakın yaklaşma çıkman senin için kolay olmaz.

gerçekten de bir babanın söylediği sözü dinlemeyince neler olabileceğini anladım.pişmanım,pişmanım,pişmanım binlerce kez pişmanım.

bugün sigarayı bırakmak için,kendimle bir psikolojik savaş başlatmak istiyorum.

düşündüm neler yapabilirim,diye şöyle özetleyebilirim;

- Paket almayacağım,onun yerine kız arkadaşıma çikolata vs birşeyler ısmarlayacağım.

- Spora başlayacağım,bir vücut geliştirme merkezine yazıldım.

- Çevremdeki insanlara sigarayı bıraktığımı söyleyeceğim ve onlardan destek isteyeceğim,içinde bulunduğum durumu anlamalarını isteyeceğim.

- Her gün yıkanmama rağmen,bu lanet kokuyu duymak istemiyorum.bu her zaman aklıma getireceğim ki, şöyle birşey var bu kokudan ben iğreniyorsam kız arkadaşım ne kadar iğrenir?

- Yarın ilk işim,daha önceden aldığım karton sigaraları ateşe vermek olacak.

- Son olarak ;
her sigara içmediğim gün için kız arkadaşımdan kuvvetli bir öpücük isteyeceğim :) kabul etmezse kendimi bir şekilde ödüllendireceğim.

yani anlayacağınız ben bu illeti,bırakmak istiyorum.lanet olsun var ya harcadığım paraya,pula,sağlığa,zamana nefesime çektiğim her saniyeye lanet olsun.

irademe güveniyorum ve bu işi yapmak istiyorum,sizin öneleriniz neler?

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zoru yap birader imzandaki gibi :p içmeyecem diye şartlandır kendini iyice psikolojik bir durum. şu sigara bıraktıran haplar ilaçlar aletler hep fasa fiso bence. kendini şartlandırmalısın.

Webdoktorz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Lise yıllarında içerdim,lise bitti sigara bitti.Herşey kafada bitiyor.Düşünme yeter.Başka şeylere odaklan.Benim bağımlılığımda bilgisayar ve internet.Günde 16 saatim geçiyor bu meletin başında.Ama ne elde var ne avuçta günleri eritiyoruz sadece.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
bırakırsın sen
akşamlarıda 1 saat koş nefesin acılır tamamdır 1 haftada bıraktın :D

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Öncelikle şunu söylicem:
ben 26 yaşımdayım..
orta okula giderken ortalama 14 yaşında de sigaraya başladım..
kaç yıl olmuş hesap et..

Ve sigarayı bırakmak için: yıllardır Sigarayı bırakmaya yardımcı olan bir Çok ürün satın aldım ve herşeyi deniyorum..

İşin garip tarafi ben bilgisayar başında iken günde 3 pakete kadar sigara içebiliyorum..
ama bilgisayar başında olmim 3 / 4 saatte aklıma gelirse 1 tane içiyorum aradaki farkı yine hesaplayın ve ne yaptı isem bırakamadım..

Benim bir arkadasımda ortalama 7 / 8 yıldır sigara içiyor bir gün kafası bi attı birakıyorum dedi/Dediği gün bıraktı 1/2 yıldır içmiyor...
Ve ben anladımda Ortalıkta satılan salak salak sigarayı bırakma ürünleri Boş Hikaye..

En büyük kuvvetin kişinin kendi iradesi olduğunu bir kez daha bu örnekle anlamiş olduk..
Hepimiz irademiz kuvvetlidir deriz ama nedense iş sigaraya gelince irademiz yenik düşer.

Önemli olan bu iradeyi Doğru kullanmak..
Bizim gibi 7/24 Stres yaşayanlar için sigarayı bırakmak baya zor olabilir ama yeni başlayanlar hemen bırakabilir tabiki..

bende çok pişmanım bende bırakmak istiyorum ama bende bırakamıyorum

rhomantic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sigara yerine yanında çerez bulundur. Kendine güveniyorsan zaten bırakabilirsin. Eğer bir kerede bırakamıyorsan azaltarak bırakmaya çalış.

X

Xman

Misafir
Ben hiç başlamadım, hiçde merak etmedim nasıldır diye sana sigarayı bırakman için sigara içmeyenlerin penceresinden bir değerlendirmeyi aktaracağım. Sigara içmeyen insanlar için sigara içen insanlar o kadar kötü kokuyorki inan insan neredeyse tiksiniyor, kendi öz abime sarılıp öpemiyorum düşünün yani kendisi sigara içtiğinden o koku kendine gelmiyor ama ben daha 3 metre yaklatığımda o kokuyu alıp kötü oluyorum, Şimdi sen bunu bi düşün çevrendeki insanlar sana bunu belli etmiyordur ama mutlaka rahatsız oluyorlardır, sigarayı bırkarak bu istenmeyen duruma son verebilirsin.

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
13 saat oldu :)

ilk deneyimim sonucu şunu söyleyebilirim,ayağımı çok sallıyorum.stres ve sinirlilik hakim ama iyi bir şey yaptığımı düşününce sinirlilik hali geçiyor.

dayanabilirim diyorum ama arkadan bir ses de diyor ki, ömür boyu böyle gitmez yakarsın sen :) resmen şeytan ile oyun oynuyorsunuz.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Kendi deneyimlerim sonucunda çalışırken sigarayı bırakmak kat kat zorlaşıyor. Özellikle ilk 15 gün konsatrasyon sorunu yaşayabiliyor bağımlı. Buda benim için 15 gün iş yapamamaktır. O yüzden ilk uzun tatilimde tekrar deniyeceğim sigarayı bırakmayı. Diğer tadavi yöntemleride var aklımda.

arkadan bir ses de diyor ki, ömür boyu böyle gitmez yakarsın sen

işte o ses zaten işi mahveden sanki insan ikiye bölünüyor. Ben hep yenik düştüm kendime içtim :p

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
gf8 sen sigara içmiyor YİYORSUN ve ciğerlerin kesinlikle bu şeklide

lungs.jpg

Ve kendini de aynı zamanda

_44084707_painful.jpg

durumu için hazırla...

Sigara içmeyin arkadaşlar bırakın pisliği sizi esir etmesin iradenizi kullanın herşey geç olabilir...

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
sigara zamanımızın en büyük sorunlarından biri en çok ölüm nedenlerinden biri sigara ama nerdeyse hiç bir hastanede sigarayı bırakmak için yardımcı olunduğunu görmedim. Haliyle ortalıkta milletin cebini boşlatmaya çalışan şarlatanlar at koşturuyor. Uyduruktan bir sigarayla savaş derneği var haberdar olmak için sabah 5 - 6 arası tv yi açıp fii tarihinden kalma reklamlara denk gelmeniz gerekir.

Sizce tıpta bunun çözümü yokmudur ?

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
günde 2 paket veya üzeri içiyorum. cakirx'in bahsettiği sorun var bende de, geçenlerde bırakmayı denedim fakat çalışamaz oldum. kafam sürekli sigarada olduğu için iş yapamıyorum. elimdeki işleri bitirdikten sonra yeniden bırakmayı deniyeceğim, grafix umarım başarılı olursun umudumuz sensin :p

a0z

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaş eğer dinine çok bağlı ta da Allah korkun varsa(böyle soru olmaz ama gaz vermek için dedim) kendine dayanabileceğinden biraz daha fazla zaman içmeyeceğim diye yemin et.Hayatım boyunca içmeyeceğim diye yemin edersen nasılsa bir gün dayanamam bozarım dersin.Daha yemin ettiğin gün yeminini bozarsın.
Daha açık şekilde şöyle;
Mesela 3 hafta sigara içmeden dayanabilirim diyorsan kendine 4 hafta sigara içmeyeceğim diye sözverip yemin et.

Kendim yeni yeni içki içmeye başladığım zamanlar ayyaş olmamak için bunu denemiştim.Verdiğim sözümü,yeminimi tuttum.Şimdi kendime sınırlama koyduğum zamanı geçtim ve hala içki içmiyorum.Hatta nefret ediyorum.

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Benim durumda ilginç. Arkadaşlarımın yanında canım istiyor içiyorum, veya biyerlerde yanlız oturuyorsam içiyorum vakit geçsin diye. Ama evdeysem canım hiç istemiyor. Bazen 1 hafta içmiyorum, bazen 2 günde 2 paket içiyorum. Ve istediğim zaman bırakabilirim. Hatta sigara tiryakisimiyim onu bile bilmiyorum. Arada canım istiyor o kadar...

Webdoktorz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
"1 sene boyunca sigara parasını kenara at.Yaz geldiğinde kendini Antalya sahillerine at.Rus kızları geceleriı yatağa at.Sigara hayatımda yok oh ne rahat." diyeceksin :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5