İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Şili depremi günleri kısalttı!

• Konbuyu başlatan trgy
  • Başlangıç tarihi
T

trgy

Misafir
Geçen Cumartesi Şili’de meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki deprem, Dünya’nın kendi etrafındaki dönüş süresini, yani bir günü kısalttı.

Şili’deki 8.8 büyüklüğündeki deprem sonrası halk sokaklara döküldü.

NASA uzmanlarından Richard Gross tarafından yapılan hesaplamalara göre, Dünya’nın bir günü 1.26 mikrosaniye kısaldı.

Saniyenin milyonda biri mikrosaniye olarak adlandırılıyor.

NASA’nın araştırması, Şili’deki deprem sonucu Dünya’nın ekseninin ne ölçüde kaymış olduğunu da ortaya koyuyor. Yapılan hesaplar sonucu Dünya’nın ekseninde 8 santimetrelik, bir başka deyişle 3 ’inç’lik bir kayma olduğu belirlendi. Bu kayma bir gün süresindeki kısalmayı da beraberinde getirdi.

Araştırmayı yürüten Richard Gross’a göre, aynı hesaplama modeli 2004’teki 9.1’lik Sumatra depremine uygulanacak olursa, o depremde de Dünya’nın bir gününün 6.8 mikrosaniye kısaldığı ortaya çıkıyor. Sumatra depreminin yol açtığı eksen kayması ise 7 santimetre yahut 2.76 inçlik ölçüde.

Şili depreminin 2004 Sumatra depremi kadar şiddetli olmamasına rağmen daha büyük bir eksen kaymasına sebep olmasını NASA araştırmacısı Gross iki nedene dayandırıyor: Birincisi, Sumatra depremi Ekvator’a yakın bir noktada meydana gelirken, Şili depreminin güney yarımkürenin orta enlemleri dolaylarında oluşması. Bu da son depremin Dünya’nın ekseni üzerinde daha etkili olması sonucunu doğuruyor.

Gross ikinci sebep olarak da, Şili depreminin meydana geldiği fayın, Sumatra depremini üreten faya nazaran Dünya’nın merkezine daha dik bir açıyla yöneliyor olmasını gösteriyor.

depremfoto.jpg

Kaynak: http://haber.ok.net/sili-depremi-gunleri-kisaltti/

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
kopyala yapıştır yaparken karakter sorunları oluyor.

Ganez

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
dünya'nın ekseninin bir depremle değişeceğini düşünmüyorum açıkçası.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
mikra saniye diyor yaa olsun okadar doğa bu sabit kalması beklenemez

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
İlginç. Hani küçükken bize söylenen "Güneş bize 1 santim yaklaşsaydı yanardık" sözü vardı ya, o geldi aklıma. :)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
İlginç. Hani küçükken bize söylenen "Güneş bize 1 santim yaklaşsaydı yanardık" sözü vardı ya, o geldi aklıma. :)

senin dediğin olsaydı mars gezegeni -5 milyon derece olurdu :D venüste 10 milyar derece.

Gezegenlerin Ortalama Sıcaklıkları

Merkür 167
Venüs 464°C
Dünya 14°C
Mars -63°C
Jüpiter -148°C

http://www.astronomi.gen.tr/bilgi-bankasi/gezegenlerin-ortalama-sicakliklari/

Gezegenin konumu sürekli değişebilir sonuçta Dünya ya meteor düşüyor. :) mantık olarak dünyanın ağırlığı artıyor ve buda yerinin değişmesine neden oluyor. Aynı şekilde uydu yolluyoruz dünyanın ağırlığı 5 ton azalıyor yine konumunun değişmesi lazım ağırlığı değiştiği için vs. vs. bunlar hassas konular biraz :D bende tam anlamıyorum gerçi.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
senin dediğin olsaydı mars gezegeni -5 milyon derece olurdu :D venüste 10 milyar derece.

Gezegenlerin Ortalama Sıcaklıkları

Merkür 167
Venüs 464°C
Dünya 14°C
Mars -63°C
Jüpiter -148°C

http://www.astronomi.gen.tr/bilgi-bankasi/gezegenlerin-ortalama-sicakliklari/

Gezegenin konumu sürekli değişebilir sonuçta Dünya ya meteor düşüyor. :) mantık olarak dünyanın ağırlığı artıyor ve buda yerinin değişmesine neden oluyor. Aynı şekilde uydu yolluyoruz dünyanın ağırlığı 5 ton azalıyor yine konumunun değişmesi lazım ağırlığı değiştiği için vs. vs. bunlar hassas konular biraz :D bende tam anlamıyorum gerçi.

öyle hesaplar yüzünden söylenmiyor ama atmosferin sıcağa dayanamıyacağı söylenir doğrudurda ancak söylenenler genelde abartı , dünyanın kendini dengeleyemeyeceğ düşünülerek söylenen sözler

E

Ephitet

Misafir
Bugün structure dersinde hocanın söylediğine göre her 100 yılda 1 saniye kısalıyormuş günler şuan bile 23 saat 57 dakika gibi birşeymiş.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Vay be desenize eskiler bizden yaşça az ama saat olarak fazla yaşıyorsa değişen hiç bir şey olmamış :D
-mı bilmiyorum tabi kafam karıştı :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5