İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sınıf geçme yönetmeliği değişiyor

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
87
5 zayıfı olan öğrenciler bile sınıfta kalmayacak

5zayifkcuukk123.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı, lise sınıf geçme yönetmeliğini değiştiriyor. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni yönetmelik lise öğrencilerinin sınıf geçmesini kolaylaştırıyor.

Mevcut uygulamada en fazla iki zayıfı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçebiliyor. Ama Bakanlık tarafından hazırlanan yeni taslakta sınıf geçme barajı 2'den 5'e çıkarılıyor.

Karnesinde 5 zayıf olan öğrenci de değişiklikle birlikte bir üst sınıfa geçebilecek. Ancak üst sınıfa geçtiğinde zayıf derslerin sınavlarına da girecek.

Mevcut düzenlemede sınıfını doğrudan geçen öğrencilerle, en çok 3 zayıfı olan öğrenciler eylül aylarında yapılan ortalama yükseltme sınavına girebiliyor.

Yeni yönetmelik hayata geçirilirse, öğrenciler başarısız oldukları tüm derslerden ortalama yükseltme sınavına katılabilecek. Yani zayıf derslerin ortalamasını yükseltebilecek.

Ortalama yükseltme sınavları ile sorumluluk sınavlarının tarihleri de değişecek. Eylülde yapılan ortalama yükseltme sınavı haziran ve temmuz aylarına kaydırılıyor. Sorumluluk sınavları ise artık şubat ayında yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yeni düzenlemeleri içeren yönetmeliği Talim Terbiye Kurulu'na gönderdi. Taslağı yarın gündeme alacak olan Kurul, onay verirse yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girecek.

lovemove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
desene kimse sınıfta kalmayacak :) bizim zamanımızda 1 zayıfla kalıyoduk..

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
son sınıfta kalan öğrenci benim heralde :)
ben sınıfta kaldıktan sonra sınıfta kalma olayı hemen hemen kalkmıştı zaten :p

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Lisede bırakmıyolar bırakmıyolar; üniversiteye gidince apışıyolar :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Çok saçma bir uygulama. o dönemin dersini bilmeyen çocuk bir sonraki sınıfta ne yapacak ? bunu da düşündüler mi acaba ?

mesela üniversitelerde şöyle uygulamalar yapmaya çalışıyorlar. En azından bizim okulda böyle bir düşünce mevcut. Diyelim öğrenci 1.sınıf matematiğinden geçemedi. Bir sonraki sınıfta da bu ders ile alakalı olan bir diğer dersi alamıyor. Mesela 2. sınıf matematiği. Böyle yapmak istemelerindeki amaç matematik 1'i geçemeyen zaten matematik 2'den geçemez, geçse bile öğrenemeden geçer.

Kaldı ki eğitim kalitemiz zaten kötü. Bu ve bunun gibi sorunları çözmek yerine, yani eğitim kalitesini arttırmak yerine, sınıf geçmeyi daha da kolaylıştırmak bence çok mantıksız bir yaklaşım olmuş...

Yetkililerle şunu söylemek gerekli galiba.

İyi düşün, iyi düşün, iyi düşün canım.
Bu işin sonu nereye varacak ...

ceycey45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bizim ülkemizde eğitim sistem oturmadı oturmayacak.Başa gelen her parti mutlaka bi değişiklik yapıyor.iyileştirme yapayım derken daha çok dibe çekiyorlar.
karma karışık bi ülkede yaşıyoruz umarım sonumuz iyi olur..

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Şu durumda zaten geçsende geçmesende pek bişi öğrenemiyorsun.
Ben üniversitede Elektronik bölümü okuyorum.
Elektronik hakkında hiç bir bilgim yok.
Uygulama yapmıyoruz çünkü.
Bize verdikleri notları ezberliyoruz geçiyoruz.
Bu sistemde ezberi iyi olan sınıf geçiyor zaten, bilgisi iyi olan değil.
Yani değişen pek bişi yok gibi.

hostcunuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Egitim git gide bitirilmek isteniyor bence zaten lisedeki gencler okumuyor bide bu haberi duyunca hiç okumayacaklar. Halimiz çok kötü çok

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
87
sonuç 2008-2009 muş :'( :'(

muratsahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Egitim git gide bitirilmek isteniyor bence zaten lisedeki gencler okumuyor bide bu haberi duyunca hiç okumayacaklar. Halimiz çok kötü çok

aslında okumuyorlar değil okutmuyorlar. Bizim eğitim sistemimiz en baştan hatalı. Öğrencinin becerisine göre değil sadece oks bilmem öss sonuçlarına göre ölçülüyor. Kısaca ezberle, unut felsefesi ...

genel liseler var tabiki .. genel liselerin sayesinde her yıl 400 bin kişi hayata belirsizlikler sayesinde atılıyor. ne olacagı belli olmayan ve neredeyse işsizlik vasıfsızlık yüzünden hırsızlık durumuna düşmesini istiyorlar bu insanların ..

mesleki eğitimin her lisede olması lazım en azından bir sene..

dahasın 5 zayıfla gecirmeyi düsüneceklerine bunları düsünsünler..

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar bence lisedeki hiç bir notun hiç bir değeri yok.. anadolu lisesi mezunuyum.. her sene 2 zayıfla ortalama ile geçtim.. ve hiç birinden sorumluluk almadım... okulun en düşük orta öğretim başarı puanına sahibim universiteye giren %15 arasındayım.. öss puanında toplamda 100 kişiden yaklaşık 25.yim.. (kendi lisemde)

RIDVAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sınıf geçme yönetmenliği

BENCE ÇOK İyi oldu bu sınıf geçme yönetmenliğinin değişmesi... tabi inşallah yürürlüğe girerde çok iyi olur.......bende 2 yıllığım....ondan... iyi olur teşekkürler milli eğitim bakanına....... 2 sene öncekilere af çıktı...... ondan....bu yönetmenlik af gibi... acaba gelecek sene faaliyete geçermi? teşekkürler....

RIDVAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
BENCE ÇOK İyi oldu bu sınıf geçme yönetmenliğinin değişmesi... tabi inşallah yürürlüğe girerde çok iyi olur.......bende 2 yıllığım....ondan... iyi olur teşekkürler milli eğitim bakanına....... 2 sene öncekilere af çıktı...... ondan....bu yönetmenlik af gibi... acaba gelecek sene faaliyete geçermi? teşekkürler....

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi