İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Şirket Kurabilmek İçin Gerekli Tüm Bilgileri Sizler İçin Anlatiyorum

ynR

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herkeze merhaba arkadaşlar,

son günlerde baya bi konu açilir oldu bu işe hevesli arkadaşlarımız çok merak ediyor şirket açılışları için neler gerekiyor ortalama maliyetler nekadar tutuyor diye çok soru geliyor aslında bende bu olayı bi ele alayım dedim en azından birkaç arkadaşımızın işine kesinlikle yarar diye düşünüyorum.

Öncellikle şunu belirtmek istiyorum ki arkadaşlar, bir işletme / şirket kurabilmek gerçekten göründüğü kadar zor değil kolay ama bunun idaresi ve sevk'i insanı yoruyor sizler için temel hususları anlatacağım bir sorunuz olursa yorumlardan elimden geldiği kadar yanıtlayacağım.

[+] MUHASEBECİ
Arkadaşlar bu bizim için aslında en büyük sorunlardan birisi, muhasebeciniz nekadar temiz ve düzgün işinin ehli birisi olursa okadar kafanız rahat olur çünkü okadar muhasebeci tanıdım ki neler neler yapiorlar oyüzden tanıdığınız bildiginiz bir muhasebeci ile çalışmanız sizin kafanızın rahat olmasını sağlayacaktır. Kesinlikle internetten buldugunuz muhasebeciler ile çalışmanızı ben şahsım olarak önermiyorum bunun sebebi kurunun yanında yaş'da yanar derler ya aslında buda böyle bence kafanın rahat olmasını istiyorsan tanıdığın eş dost sağlam güvenilir bir muhasebeci ile çalışmak çok avantajlı olmaktadır.

[+] BAŞLANGIÇ
Burada aslında öncellikle şirket türünüzü seçmeniz gerekiyor şahıs şirketi, limited şirketi, anonim şirketi, evet anonim diyince çok farklı hissettiriyor insana ama inanın göründüğü kadar kolay değil elbette benim bu işe ilk başlıyacak arkadaşlara tavsiyem şahıs şirketidir. Limited açmak isteseniz bir süre sonra şirketi kapatmak isteseniz yada iflas etseniz Allah göstermesin 1 yıl boyunca şirketin açık kalması gerektiğini duymuşluğum var anonim kurmak isteseniz elbette bir yönetim kurulunun olması gerekiyor tabi bu iki şirket türünün kuruluş masrafları şahıs şirketine göre oldukça yüksektir. Buyüzden başlangıç olarak şahıs şirketi kurup ilerleyen zamanlarda işleriniz yolunuzda gittiğinde limited'e geçiş yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Bu arada unutmadan, bu şirketlerin birde kuralı var belirli bir zaman diliminde belirli bir miktarda kural var tabikide, eğer ki örnek veriyorum şahıs şirketinde işleriniz çok güzel gidiyor ve çok kazanıyorsunuz ozaman ise limited şirketine geçiş yapmanız zorunlu hale gelebiliyor.

[+] MAALİYETLER
Evet en önemli hususa geldik sanırım birçok arkadaş maaliyetleri merak ediyor nekadar ödeyeceğim toplam nekadara yaparım gibisinden ama bu aslında değişiklilik gösterebiliyor yaşadığınız şehire göre farkılılık gösterebiliyor arkadaşlar. Ama şunu belirtmek isterim ki, bir şirket kuruyorsanız eğer zaten biraz birikmişiniz olması gerekiyor.

Öncellikle sağlam bir muhasebeci ile anlaşırsınız ve o sizin için tüm işlemleri yürütür ve siz yorulmamış olursunuz. Muhasebecilere aylık ücretler ödenir sizin işlerinizi takip ettiği için belirli bir ödeme heray çıkartmak zorundasınız. Ben muhasebecime aylık 130 ₺ ödüyorum.

Bunun hariçinde kuruluş işlemleri için 300 ₺ gibi bir rakam ödemiştim. Kendisi ile birlikte tüm işlemlerimizi 2-3 saat içerisinde tamamlamıştık. Ama şunu eklemeyi unutmayalım. Eğer ki kuracağınız işletmenin yada şirketin ticari odada kayıtının olması gerekiyorsa bu oda kayıtını 2 yıl içerisinde yapmanız gerekmektedir. Örnek verelim bir büro açtınız veya dükkan tuttunuz sürekli gelip denetim yapmazlar sadece 1 kere şirket kurulurken gelir denetim yapar resim çekerler hariçinde berki 40 yılın başında bir gelirler ondada kayıtları incelerler ticari oda kayıtınızı yaptırmadıysanız eğer başvuru yapacagız dersiniz ama dediğim gibi 2 yıl içinde başvuru imkanınız oluyor oda kayıtlarında biz 600 ₺ ödemiştik, bu sektördeki odaların rakamlarına göre değişiklilik gösterebiliyor, oyüzden muhasebeciden tam olarak bilgi alabilisiniz.

[+] Eğer ki sanal pos veya bir firmadan da bayilik almak isterseniz bazı evraklar isteyebiliyorlar mesela imza beyannamesi, ticari oda kayıtı veya başka bir evrak istenilirse mecbur olarak onlari almak için ek bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz ama dediğim gibi standart dahi olsa bir şirket kurabilmek için ben ortalama 400-500 ₺ arasında bir ödeme yapmıştım.

Aklınıza takılan bir soru olursa yazabilirsiniz elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5