İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sistem önerileri

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Arkadaşlar selam, bir abimin şirkete mail server kurulacak ortalama 20 client olacak, server için düşündüğüm donanım aşağıda, işletim sistemi olarak red hat düşünüyorum, fakat linux dağıtımları konusunu uzun zamandır takip etmiyorum, mail server için sizin önerileriniz nedir? Donanım ve yazılım olarak? Aşağıdaki sistemi toplamayıp gidip ucuz bir hp sunucumu alsam? Yazılım için linux yerine 2003mü alsam?

Intel Core i7 920 2.66 GHz 8MB 4.8GT/Sec Lga 1366p
Gigabyte EX58-Extreme 6.4GT/s DDR3 S+GL+16X 1366p
HI-LEVEL 2 GB 1333 MHz DDR3 RAM
Lg LG-GH22NS40/50 22X Sata Dvd-Rw
HIS HD4670 IceQ 1 GB 128Bit GDDR3 HDMI 16X
Akasa Infiniti 600W Atx Alüminyum Kasa
WD VelociRaptor 300 GB 10.000 RPM 16MB SATA2

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bir mail server için bu configurasyon fazla bile. PowerSupplyde akıllıca seçilmiş, disk dönüş hızıda. WD eskiden pek gürültülü çalışmaktaydı, ses problem değilse sorun yok tabi.

Ben sunucu tarafında exim kullanıyorum bana yetmiyor diyebileceğim bişey olmadı şimdiye kadar.

Bide gidip 2003 icin lisans parası ödeme bence.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Peki sesi falan umrumda değil Loi, sistemden yana sıkıntı doğmasın 1, rahat alışabilsinler 2, şu an ne kullandıklarını falan bilmiyorum sadece orada sistem sorumlusuyla görüştüm basit bir mail server lazım dedi fakat benim aklıma yatmıyor basit bir mail server için zaten hali hazırda bulunan sunucularını neden upgrade etmek istesinler ve hatta windows tabanlı olduğunu öğrendiğim bu sunucuya linux yapsak daha iyi olur dediklerine göre değişik istekleri var ya da balon linuxculardan birisi yine linux üstünde dünyada 3 tur atarım demiş aklım almıyor :p tam detayları öğrendiğimde gerekirse merak satın aldırtırım yani benim mantığıma yatan bu şunu anlayamıyorum windows sunucuda yapamadıkları ne olabilir linux bir sunucuda yapılsın?

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Anladığım kadarıyla bir firma için kullanılacak.
Yani mail sunucusu binlerce email alıp vermeyecek.

O zaman kerio mail server kurabilirsiniz windows üzerine.

Veya centos kurup üzerine exim artı roundcube kurarsınız.

Hangisi ucuz oluyorsa onu seçin,bir farkı olmaz.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Peki sesi falan umrumda değil Loi, sistemden yana sıkıntı doğmasın 1, rahat alışabilsinler 2, şu an ne kullandıklarını falan bilmiyorum sadece orada sistem sorumlusuyla görüştüm basit bir mail server lazım dedi fakat benim aklıma yatmıyor basit bir mail server için zaten hali hazırda bulunan sunucularını neden upgrade etmek istesinler ve hatta windows tabanlı olduğunu öğrendiğim bu sunucuya linux yapsak daha iyi olur dediklerine göre değişik istekleri var ya da balon linuxculardan birisi yine linux üstünde dünyada 3 tur atarım demiş aklım almıyor :p tam detayları öğrendiğimde gerekirse merak satın aldırtırım yani benim mantığıma yatan bu şunu anlayamıyorum windows sunucuda yapamadıkları ne olabilir linux bir sunucuda yapılsın?
Linux daha esnek osahin, ayrıca free.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5