İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Site Güvenliği

G

galatasaraylilar

Misafir
arkdaşlar site güvenliği nedir? nasıl güvenlik sağlanır? sitemizde açık olup olmadığını nasıl bilcez? bu sorular benim için çok önemli ltfn cvp verin... şimdiden teşekkürler...

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşım... Sanırım yenisin.

Site güvenliği gerçekten önemli konu. Bildiğim bi kaç şeyi yazayım... Öncelikle sitenin güvenliği için admin şifrelerini sağlam tutman gerekli. Aynı şekilde domaininin kayıtlı olduğu mail şifrenide. Daha sonra siten üzerinde kullanılan script, portal v.b. her neyse açıklardan arındırılmış olmalı. Bunun için eğer hazır bir sistem kullanıyorsan güncelleştirmeleri yakından takip etmen 2. önlem olur... Daha sonra server ının güvenliği gelir. Bunun için server ında kullanılan helm, cpanel, plesk hangisiyse server ının bunu yenilemesi, güncel tutması gerek... Onların bunu yapmasıda kullanıcıların duyarlılığı ile hallolur.

Aklıma şimdilik başka birşey gelmiyor... Ama ilk önemli olanlar bunlar.

G

galatasaraylilar

Misafir
ben 2 senedir site yapıyorum. yeni sayılmam ama güvenlik işlerine hiç girmedim. söylediklerini biliyorum. onlar en basiti. benim sormak istediğim güvenlik nasıl arttırılır. benim sitemde sanırım açıklar var. onları temizlemem lazım. bunun içinde nerde açık olduğunu saptamam ve nasıl kapandığını öğrenmem lazım :D umarım yardımcı olan biri çıkar...

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
galatasaraylilar' Alıntı:
ben 2 senedir site yapıyorum. yeni sayılmam ama güvenlik işlerine hiç girmedim. söylediklerini biliyorum. onlar en basiti. benim sormak istediğim güvenlik nasıl arttırılır. benim sitemde sanırım açıklar var. onları temizlemem lazım. bunun içinde nerde açık olduğunu saptamam ve nasıl kapandığını öğrenmem lazım :D umarım yardımcı olan biri çıkar...

UguG arkadaşımız zaten biraz değinmiş o konuya.. :

"Daha sonra siten üzerinde kullanılan script, portal v.b. her neyse açıklardan arındırılmış olmalı. Bunun için eğer hazır bir sistem kullanıyorsan güncelleştirmeleri yakından takip etmen 2. önlem olur"

php kullanıyorsan php,asp kullanıyorsan asp,x kullanıyorsan x web programlama dilini bilmen gerekir kendi başına açıklarla boğuşabilmek için..

ve bence diğer en önemli nokta da,host'unun güvenliğidir..barındığın server'ın yazılımlarının son sürüm olması aşırı önem taşır..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5