İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Site kurma, geliştirme ve para kazanma #1

mvk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Site kurmadan önce nelere dikkat etmemiz gerekir?

Site kurmadan önce, öncelikle ne tür bir site olacağına karar vermeniz gerekir. Film, dizi, video, haber, blog, E-ticaret, oyun, portal, seri ilan, kişisel…. Daha böyle sabaha kadar site çeşitlerini sayabilirim, önemli olan kendinize şu soruyu sormaktır. “Hangisini daha iyi yapabilirim?” Kendinize sorduğunuz bu sorunun cevabına göre sitenizin temellerini atmış sayılırsınız. Tabi bu daha ilk evre, ileride çok adım var. Site türünü belirlediyseniz geldik site ismi ve logosunu belirleme aşamasına, ki bana göre en zor ve en zevkli aşamadır. İçinde bulunduğumuz yılın her geçen günü site adları yavaş yavaş tükenmektedir, onun için hemen istediğiniz alan adını bulmak sizin için kolay olmayacaktır. Örneğin şuan bulunduğunuz site (mistik.org) haziran ayının başına kadar başkası tarafından kullanılıyordu ve yaklaşık 1 kaç hafta düşmesini beklemiştim. Sizinde böyle yapmanız gerekebilir. Sonuçta internet sürekli gelişen ve güncellenen bir yerdir. Bunun için alan adı seçiminde ne kadar dikkatli olursanız, ne kadar özen gösterirseniz bu site ziyaretçi ve hit olarak geri dönecektir. Eğer diziizle, dizi-izle, filmizle, film-izle, hdfilmizle gibi klasik isimler düşünüyorsanız, bence düşünmeyin. Zaten boş olarak bulmanızda imkansızdır. Size önerim kelime üretin kelime yaratın. İllaki bir anlamı olması gerekmiyor.

Başka bir konuda özgün olun. Örneğin hepimizin bildiği, dünyaca ünlü video izleme sitesi Youtube güzel bir site ismi olabilir, ama bu sizin sitenize etki etmesin. Mesela isminizi izletube.com yerine izlesene.com yapın. Umarım dediğimi anlamışsınızdır, internet piyasasında sadece özgün olan ayakta kalır. Özgünlükten kastettiğim hem isim hem içerik olarak. “Google, twitter, facebook, tumblr, linkedin, chip, yahoo, vikipedi, wordpress, pinterest, instagram, dailymotion, yandex, vimeo, izlesene..”

Alan adı bulma konusunda zorlanıyorsanız açın bir sözlüğe göz gezdirin, yada düşecek domain listelerine göz atın… Bence en iyi domaini oralardan bulabilirsiniz.

Bir diğer konuda isminiz akılda kalıcı olsun. Biz dizi sitesi açacaksanız fulldiziizleyelim.com’e göre dizi-mag.com daha akılda kalıcı değil mi? Hatta bulabiliyorsanız 6-7 haneyi geçmesin bence, tabi böyle bir kural yok ama bana göre bir domain kısa ve öz olmalıdır. Domain adı bulamıyorsanız, domain uzantısıyla ilgili bir kelime türetebilirsiniz. Bence filmizley.in alan adı çok mantıklı. Bunun gibi domain isimleri türeterek daha akılda kalıcı siteler yapabilmek mümkün. Mesela kişisel site için yapılabilecek başka isimler: abi.de, asu.de yada farklı kategorilerde “na.biz, cim.biz, se.net, iha.net, sun.net, suku.net, ema.net, inter.net…” Tamam isim bulma konusunu geçiyorum, güzel bir isim bulacağınızdan eminim.

Alan adı seçtikten sonra, satın alırken bilişim şirketlerinin kampanyalarına bakın. Kampanya bulamazsanız bile (org, net, com domainleri için) ortalama fiyatları 15-20 lira civarında. Bütçeniz kısıtlıysa buralarda daha az harcama yaparak ileride artan bütçenizi reklam amaçlı kullanabilirsiniz. Domaini bağlayacağınız hostingin özellikleri ise sitenize göre değişkenlik gösterir tabi. Örneğin bir video upload edip izleme sitesi, bir blog sitesine hazla kat ve kat fazladır. Bir blog sitesi için ideal olan 1gb disk alanı, 10gb trafiktir. İlk yıldan sonra ziyaret sayısının artmasıyla trafiği arttırabilirsiniz. Bu konuda bana danışırsanız sizin bütçenize uygun, kaliteli domain ve hosting’i bulabilirim.

Kaynak

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5