İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Site kurma, geliştirme ve para kazanma #2

mvk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öncelikle makaleye başlamadan önce şunu söylemek istiyorum. “Ne sitesi açıyor olursanız olun, kaliteli ve özgün paylaşım yoksa (illegal yoldan dahi olsa) o siteden bir şey beklemeyin. Mesela bir film izleme sitesi açıyorsanız; sitenize eklediğiniz içeriğin diğer film sitelerinden daha kalite olması gerekir ki sizin sitenize gelsinler. Örneğin bir tarafta sinema çekimi film var, diğer tarafta aynı filmin orijinal gösterimi var. Siz olsanız hangisini seçersiniz? “Evet arkadaşlar artık gerekli mesajı verdikten sonra makaleye yavaştan başlıyorum;

Tasarım
İlk olarak tasarımdan başlıyorum, tasarım bir sitenin estetik görüşünü doğrudan etkilediği için en önemli hususlardan birisidir. Tasarım seçiminde dikkatli olmamız şart, eğer web tasarımı biliyorsanız zaten kendinize uygun tasarımı yapmakta güçlük çekmezsiniz ama eğer bilmiyorsanız da çok bir şey kaybetmediniz çünkü tek tıkla yüzlerce hazır scripti kurmanız mümkün. Örneğin bir blog sitesi açacaksanız; WordPress başta olmak üzere Open Blog, Serendipity, Dotclear, b2evolution, Pixie gibi onlarca belkide yüzlerce hazır scripti sitemize kolayca kurabiliriz. Forum sitesi için phpBB, SMF, MyBB, Vanilla gibi gelişmiş scriptler de mevcut. Bu scriptlerin tasarımları arasından beğendiğinizi uyguladıktan sonra diğer aşamaya geçiyoruz.

İçerik
Bu konuda gereğinden fazla yazarak sizleri de sıkmak istemiyorum. Özet geçip bu adımı geçeceğim. İçerik konusu da en az tasarım kadar önemli ve gerekli bir aşamadır. Kullanıcıları sitenize çekmek için içeriğe özen göstermeniz gerekir. Her zaman yaratıcı içerikler ekleyerek daha fazla kullanıcının ziyaretini sağlayabilirsiniz. Örneğin ilgi çekici bir videoyu çekip hemen kendi sitenize yüklerseniz bu içerik gerek sosyal medyada gerekse başka yollarla arkadaşlara önerilecektir. Böylece bir video ile belkide binlerce ziyaretçiye ulaşabileceksiniz. Bu söylediklerim biraz abartı geliyor olabilir sizlere ama doğru. İleri ki zamanlarda bunları gerçekleştirdikten sonra gelip bu yazıyı tekrar okuyun bence.

Reklam
En önemli 2 adımı yazdık, sırada onlar kadar önemli olmayan fakat yapılması sitenin yararına olan adıma geldik. Eğer ki bütçe konusunda sıkıntı yoksa bu aşama size harika şeyler kazandırabilir. Reklam çok genel bir kavramdır, bu genel kavramların hepsi web sitesi içinde düşünülebilir. Örneğin facebook reklamlarından, web sitesi reklamlarına; gazete reklamlarından, televizyon reklamlarına.. Siteniz için hiç küçük düşünmeyin. Her şeyin en üstüne layık görün, bakın ondan sonra her şey kendiliğinden geliyor.

Sosyal Medya
Şüphesiz günümüzün en çok ziyaret edilen siteleri. Siteniz için Facebook, Twitter hesapları mutlaka olmalı. Sitenizle ilgili paylaşımlar, tanıtımlar yapmalısınız. Bu adımında siteniz için çok yararı olacaktır.

Ufak bir not,
Evet arkadaşlar size ufak bir tavsiye vereceğim, sitenize illegal herhangi bir şey yapmayın. İllegalden kastım yani, site açtıktan sonra ister istemez mutlaka karşılaşacaksınız: Bedava hit veriyoruz diyen sitelerden bahsediyorum. Bunlara bulaşmadan da web sitenizi en yukarılara çıkarabilirsiniz. Türkiye’de internet kullanan 26 milyon küsur internet kullanıcı var. Dünya’da ise bu rakam 1 milyar 462 milyon küsur illegal yollardan hit arttırmak yerine hak ederek ve uğraşarak arttırın. Bu yazımda burada sona eriyor. Bir sonraki yazımda bu aşamaya kadar getirmiş olduğumuz sitemizi nasıl gelir kaynağı olarak kullanabileceğinizden bahsedeceğim. Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kaynak

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5