İpucu Site özgünlük kontrolü yapabileceğiniz siteler

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Katılım
2 Eylül 2002
Mesajlar
5,025
Reaction score
62
Konum
Sakarya
Web siteleri için en ayırt edici özellik özgünlük. Farklı bir tarzı olmasının yanında içeriğinin de organik olmasıdır. Sitelerin özgün olup olmadığını nelerle test edebiliriz? Site özgünlük testi yapabileceğiniz birkaç siteyi sizlerle paylaşmak istedik. Örneğin sitede yayınlanmış içerik başka sitelerden alıntılanmış kopya içerikler mi yoksa özgün mü yazılmış? Sitedeki içeriğin yüzde kaçı benzer içeriklerden oluyor? Tüm bunlar için web siteleri var ve bu siteleri tek tek sizlere sunmak istiyoruz.

SEO için 2019 yılında belki de en nemli araçlardan olmasını beklediğimiz sitelerin özgünlük kontrol programı ile siz de en iyi özgünlük testi ile satın alacağınız sitelerin spam içerik durumunu kontrol edebilirsiniz. Özellikle site satış bölümünde kullanmanızı tavsiye ettiğimiz sitelerle site benzerlik kontrolü sorgulaması da yapabiliyorsunuz. En iyi kopya kontrol siteleri ile daha özgün siteler oluşturabilirsiniz. Satın alacağınız sitelerin ne düzeyde kopya içerikle doldurulmuş olduğunu görebilirsiniz. Vereceğimiz siteler genel olarak ücretsiz olsa da belli sorgulamanın ardından ücret ödemeniz gerekecek ve premium üyelikle daha rahat bir kullanıma sahip olacaksınız.

Ücretsiz olarak içerik özgünlük kontrolü yapabileceğiniz siteler:

  • Copyscape:
İlk olarak Copyscape sitesini yazalım. Yıllardır SEO konusunda benim de kullandığım yüzde 100'e yakın doğru sonuçlar veren çok etkili bir site. Copyscape ile siz de siteniz üzerindeki URL'lerin ne kadar özgün, benzeşik ya da SEO açısından uyumlu olduğunu anlayabilirsiniz.

-copyscape-575x208.png


Sitenizdeki içerikler hangi sitelerden kopyalanmış, hem hedef siteyi hem de kaynak siteyi tek tek görebileceğiniz bir site. Copyscape ile sitede yer alan tüm linkler taranır. Bunlar ister PDF olsun ister metin belgeleri isterse görseller. Tümünü tek tıkla görebilmek için tıklayın. CopySpace’e gitmek için tıklayınız.

  • Siteliner:
Siteliner, tek bir tıkla tüm siteyi birkaç saniye içinde detaylı olarak sorgulayan ve ardından raporlar için sizin kategorilere tıklamanızı bekleyen site özgünlük sorgulama aracı olarak kesinlikle kullanmanızı tavsiye ettiğimiz ikinci bir site. Dünyanın en gelişmiş site özgünlük sorgulama araçlarını barındıran Siteliner adlı siteyi kesinlikle inceleyin.

siteliner.png


Burada yapacağınız sorgunun ardından Siteliner sonuçları ile sitenizde düzenlemelere başlayabilirsiniz. Google'ın da sonuçlarını kullandığını düşündüğüm Siteliner de premium üyelikle size daha fazla sorgulama ve daha pratik kullanma imkanı sağlıyor. Siteliner’a gitmek için tıklayınız.

  • Duplichecker:
Duplichecker, yazılmış olan makaleleri tek tek sorgulamanızın ardından yayınlayabileceğiniz bir site. Siz de satın aldığınız içeriğin (makale, tanıtım yazısı, reklam yazıları vs.) kopya olup olmadığını merak ediyorsanız, ya da içeriğin büyük bölümünün başka kaynaklardan alınmış olabileceğini düşünüyorsanız Duplichecker sorgulama sayfası tam da size hizmet ediyor.

logo.png


Duplichecker sorgulama sayfasında 2019 yılı itibari ile yeni güncellemeler de geldi. Bununla kaydedilmiş word dosyalarını, txt dosyalarını ve pdf dosyalarının özgünlük kontrolünü yapabilirsiniz. Duplichecker’a gitmek için tıklayınız.

  • Plagiarisma:
Plagiarisma, tüm dillerde kopya içerik kontrolü yapaleceğiniz muhteşem bir sorgulama aracı. SEO danışmanlarının da yakinen tanıdığı bu sitede Plagiarisma ile XT, HTML, RTF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, PDF, ODT, EPUB, FB2, PDB uzantılı dosyaları Google üzerinde tarıyor.

check-plagiarism.png


Tarama sonunda analiz sonuçlarını ücretsiz olarak sizlere sunuyor. Sitelerin en fazla hit aldığı arama motorları arasına giren Yandex ve Bing'in yanında Yaani arama motorlarında da sonuçlar sorgulansa fena olmaz.
Plagiarisma’ya gitmek için tıklayınız.

  • Plagium:
Plagium, özgünlük kontrolü yapabileceğiniz bir başka sistem olmasına rağmen CopyScape ile benzerliği olduğu yönünde eleştirilebilir. Ancak daha farklı özellikleri ile öne çıkıyor. Free (ücretsiz) kullanımında basit sonuçların verildiği kısım dışında premium (ücretli) kullanımla da daha fazla özelliğe ve sonuçlara erişebilirsiniz.

plagium.png


Yüzeysel tarama ile de sitenizin içindeki özgün olmayan konu linklerini, kopyanın hangi kaynaktan olduğunu da görebilirsiniz. Plagium’a gitmek için tıklayınız.

  • ThePenSters:
ThePenSters, site özgünlük araçları içinde belki de kullanımı en yaygın olanıdır. Sadece bir dilde tarama yapmasına rağmen webmasterlerin çokça tercih ettiği ThePenSters, 2019 yılında farklı dillerde de site benzerlik kontrolüne, içerik kopya durumuna göre sorgulama analizi yapabiliyorsunuz. ThePenSters'i diğer sitelerden ayıran en önemli özelliği de imla kontrolünü de yapıyor olması.

logo_nullPensters.png


Sizi İngilizce gramer kurallarına uygunluk konusunda da ipuçlarıyla yönlendirmesi, bu siteyi benzerlerinin önüne geçiriyor. ThePenSters sorgulamanın ardından sitenizin yüzde kaç oranında özgün, benzersiz olduğunu da gösteriyor. ThePenSters’e gitmek için tıklayınız.
 
Son düzenleme:

SebastiHan

0
İyinet Üyesi
Katılım
26 Ekim 2002
Mesajlar
395
Reaction score
85
Konum
Almanya - Flensburg
Çok faydalı bir paylaşım. Teşekkürler. Siteliner ve Copyscape sitelerini daha önce de kullanıyordum ama diğer siteleri ilk kez görüyorum.
 

teknosayfam

0
Onaylı Üye
Katılım
22 Eylül 2017
Mesajlar
404
Reaction score
86
Konum
Kahramanmaraş
Faydalı paylaşım için teşekkürler. Kendi sitemizi de arada bir bu araçlarla kontrol edebiliriz. Özellikle forum sitelerinde çok paylaşım yapılıyor . Bu paylaşımlar fazlasıyla kopya içerik olabiliyor. Siteyi ozgunlestirme adına da çok işe yarayacak araçlardir.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst