İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Site taşımak

J

jumana

Misafir
S.a Arkadaşlar

cpanelden yedeği alınmış elimde tar.gz li bir yedeğim var sunucu kapandığı için mecburen bunu yüklemem gerekiyor

server benim ama bunu nasıl yüklicem beceremedim 2 saati geçti uğraşıyorum.

Bir bilen adım adım anlatırsa sevinirim.

emucu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende çok iyi bilgi sahibi değilim serverci arkadaşlar sana gerekli bilgiyi vereceklerdir.

fakat bildiğim yöntem şu.

yedeği domainde ana dizine upload edeceksin.

SSH ile root olarak makinana bağlanıp. komut satırına;

cd /home/kullaniciadi

(yukarda oluşturduğumuz hesabın kullanıcı adı) yazıyoruz Enterliyoruz

mv backup* ..

(yazıp bir üst dizine taşıyoruz back up dosyasını)

asoza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sorunuz tam açık değil aslında ama tar.gz formatlı yedek dosyasının yüklenecek sitenin ana dizininde bekler halde ne yapacağınızı sorduğunuzu var sayıyorum.
Kendi doğaçlama yaptığı işlemleri sıralayım. Siz kendinize uyarlayın.
Daha kısası daha uzunu olabilir. Yöntem yöntemdir.
Winscp ve putty birlikte kullanılıyor.

putty ile dizine gelip dosyayı açıyoruz
cd /home/user/public_html
tar -xvzf yedek.tar.gz
---
winscp ile açılan arşivde
yedek/homedir/public_html klasörünü fare ile bir üst dizine ve bir üst dizine atıyoruz. Yani yedeğin içindeki public_html mevcut pubpic_html nin içine kadar taşındı. putty ile de yapabilirsiniz bu taşımayı ama burada böylesi kolay geliyor.
Bu aşamada putty ile kullanıcısını yeni sunucuya uygun yapıyoruz
chown -R user:user public_html
sonra winscp ile yedekten aldığımız public_html nin içine girip Ctrl + A ile hepsini seçip sonra ctrl basılı olarak geldiği sisteme ait olan dosyaları tıklayıp seçimini kaldırıyoruz. Bunlar .htaccess olabilir, frontpage eklentileri olabilir, cgi-bin dizini olabilir. Sonra kalanları fare ile tutup bir üst dizine atıyoruz. Yani yeni sunucudaki gerçek public_html deki yerini alıyor. Eski .htaccess dosyasında kullanıcıya ait bir eklenti olup olmadığına bakıp varsa onlarıda yenisine ekliyoruz.
------
Veritabanı da varsa yedek klasörünün altında mysql klasörü olarak vardır. onun içindeki sql dosyalarına baktığınızda db adıyla aynı olanı farkedersiniz. Boyutu da kendisini belli eder. Varsa başka db lere ait sql dosyaları da oradadır. Ancak orada iki tane daha eski sistemdeki konuma ait sql dosyalarıda vardır.
cpanel den db oluşturup, kullanıcı oluşturup sonra bu ikisini ilişkilemdirip kullandığınız bilgileri not edin.
site_db.sql dosyasını public_html içine kadar winscp de fare ile tutup üst dizine atarak getirebilirsiniz.
putty ile
mysql -u dbuser -pSifre dbadi < site_db.sql
Bu aşamadan sonra sitenin çalışması lazım. Forum vs. varsa fonfig dosyalarından db bağlantı bilgilerini güncellemeliyiz.

http://www.winscp.net/

J

jumana

Misafir
Teşekkürler arkadaşlar cidden bu kadar açık olabilirdi bir konu saolun.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5