İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

siteler neden çok hit alır?

T

trgy

Misafir
Bu yazımızda adlut sitelerin neden çok hit aldığını kendimce anlatmaya çalışacağım.

sitelerde çok fazla hit oluyor çünkü;

Yurdum insanı dış dünyada bulamadıklarını internette aramaya çalışıyor, herhangi bir boş zamanında internette bilgi aramak yerine başka şeyler aramaya yöneliyor, o kadar çok spam kelimelere boğuluyor ki olup olmadık kelimelerde kendilerini sitelerde buluyor.

Son olarak sitelere alınan heklink, backlinkler de ayrı bir etken tabiki bu yanlış kelimelerde üst sıraya çıkma başarısı.

Bu yazıyı neden yazdım derseniz legal site sahipleri hit alamamaktan ve internet kullanıcılarının facebook gibi sosyal siteler, siteler ve video siteleri gibi sitelerde vakit geçirmesinden rahatsız. Bir sitem yazısıdır belki de bu ve bu ülkedeki anlayış biçiminin ortaya yansımasıdır.

Yazıyı yazmakta kararsız kaldım çok eleştiri alabilirm diye ama sitelerdeki hit durumunu da anlatmak istedim.

Mantık basit;
Türk insanının nereye neye yöneldiği,
backlink, heklink gibi olaylar,
spam etiket..

İyi forumlar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Ben sanki biraz düzelme görüyorum gibi geliyor bana ama bilmem yanlışsam düzeltin artık google daha titiz davranıyor bu konuda birde şöyle ayırmak lazım ,

Google.com.tr ---> Bana biraz daha sanki algoritması ile ilgili halen dilimize yabancı
Google.com ---> Filitre ayarlarınızı düzgün tutuğunuzda hiç bir şekilde önünüze yukarda bahsedilen içerikleri getirmiyor.

Dolayısıyla ülkemizdeki google.com.tr nin sayfası için Google INC. gelip burada da bir üs kadar değilde yazılım ekibi kurup Türkiye pazarını göz ardı etmemeli ve yukarda bahsi geçen konuyla ilgili mağduriyetleri gidermeli diye düşünüyorum.

He birde elbette bir aç bir kesim varki bahsi geçen konuyu direk arayıp buluyor veya interneti o anlamda görüyor ve o anlam için oturuyor bilgisayarın başına e elbette bunların oluşturduğu hit de gerçek anlamda fazla ve site sahiplerinin de (helale harama bakmayanların) iştahını kabartıyor...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Tamamen ihtiyaç meselesi. İnsanların yaşamlarının büyük bir çoğunluğunda yapmaktan vazgeçemedikleri, sürekli istedikleri birşey, yemek yeme ihtiyacı gibi. Birde buna toplumun yapısı eklenince...

Yasaklamalar getirilmedikçe veya uygulanmadıkça bu alandaki hit dağılımı bu düzende devam eder.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
tek türkiyeyle alkalı bir mesele değilki insanlığın en büyük dürtülerinden biri haliyle bunu bastırmanız mümkün değildir.

Hani görmemişlik deseniz onlada alakalı değildir. saks + merak herzaman satar:D

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
memlekette abaza çok da ondan..

E

Ephitet

Misafir
sitelere türklerin ilgisi gerçekten çok, yagmayok'un dediği gibi baskıcı toplum ve yasaklar insanların bilinçaltını etkiliyor hiç işi gücü olmayacak adam bile siteyi birşey sanıp giriyor, sosyal toplumun etkileri dışında sosyo ekonomik durumlarında etkisi var bu işte. İnsanlar iş bulamıyor, strese giriyor streslerini bir şekilde atmaya çalışıyor..

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Sosyolojik olarak yapılan araştımalarda soyunu devam ettirme güdüsünün en güçlü duygu olduğu belirlenmiş. Eh, bunun yolu da mâlum. Eğer Türkiye gibi cinsel aktivitelerin ayıp, yasak olduğu bir ülkede yaşıyorsanız ve bu güdünüzü normal yollarla tatmin edemiyorsanız bu tür sitelere girip bu güdünüzü tatmin etmeniz kaçınılmaz. Örneğin mesela bir Alman bu tür sitelere girme ihtiyacı hissetmeyebilir. Çünkü orada saks gayet olağan, sıradan bir durum.

tdemirtas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir kere toplumsal bir mesaj vermek istiyorsanız tek konuya yönelmelisiniz, neden siteler hit yapıyoru açıklamadan kalkıp heklink macklink e atlamışssınız, bahsettiğiniz heklinkin ne oldugunu bu forumda bilmeyenler dahi vardır.

sitelere rağbet, erkeklik vasıfları tam ama resmi bir eşi bulunmayan kişilerin çavuşu tokatlamak diye tabir edilen erkeklik ihtiyacını karşılayabilmesinde baş rol oynamasındandır. sizde erkekseniz mutlaka bu ragbete hali vaktinde ortak olmuşssunuzdur. konunun içine çocuk, ve türevi ahlak sınırını zorlayan meteryaller girmediği müdette bu sitelerin hitlerinin ne oldugunun benim için önemi yok.

memleketim insanı abaza demiş birisi kalkıp oradan sen bu memleketin insanı değilmisin ?

sanki elin amerikanı fransızı italyanı ele kuvvet yapmıyor..

bırakın bu işleri.

son olarak heklink , black hat seo denilen bir terimin ana yapılarından biridir. bu yeteneğe sahip kişiler açıkları bulunan sitelere sitelerini google sıralamasında yükseltmek için kodlarını gizlice eklemektedirler. heklink yalnızca sitesi olanlara özgü bir teknik olmamakla beraber, heklink nasıl google gözünde etik değilse link satışıda aynı oranda etik değildir. hatta yasal olarak tabir ettiğiniz link satışında iki tarafta suçludur.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
bir kere toplumsal bir mesaj vermek istiyorsanız tek konuya yönelmelisiniz, neden siteler hit yapıyoru açıklamadan kalkıp heklink macklink e atlamışssınız, bahsettiğiniz heklinkin ne oldugunu bu forumda bilmeyenler dahi vardır.

sitelere rağbet, erkeklik vasıfları tam ama resmi bir eşi bulunmayan kişilerin çavuşu tokatlamak diye tabir edilen erkeklik ihtiyacını karşılayabilmesinde baş rol oynamasındandır. sizde erkekseniz mutlaka bu ragbete hali vaktinde ortak olmuşssunuzdur. konunun içine çocuk, ve türevi ahlak sınırını zorlayan meteryaller girmediği müdette bu sitelerin hitlerinin ne oldugunun benim için önemi yok.

memleketim insanı abaza demiş birisi kalkıp oradan sen bu memleketin insanı değilmisin ?

sanki elin amerikanı fransızı italyanı ele kuvvet yapmıyor..

bırakın bu işleri.

son olarak heklink , black hat seo denilen bir terimin ana yapılarından biridir. bu yeteneğe sahip kişiler açıkları bulunan sitelere sitelerini google sıralamasında yükseltmek için kodlarını gizlice eklemektedirler. heklink yalnızca sitesi olanlara özgü bir teknik olmamakla beraber, heklink nasıl google gözünde etik değilse link satışıda aynı oranda etik değildir. hatta yasal olarak tabir ettiğiniz link satışında iki tarafta suçludur.

Ben memleketimizin insanı abaza demedim, memlekette abaza çok dedim. Mesajı doğru oku.

T

trgy

Misafir
Burada benim anlatmak istediğim sizin anlatmak istedikleriniz değil. Benim anlatmak istediğim neden bilgi dolu siteler açılmadığı ve neden insanlarımızın bu tarz sitelerle karşı karşıya kaldığıdır. Spam ve terbiyesizce sitelere eklenen etiketler ile sitelerin kirletilmesidir.

Ben olmasın veya olsun demiyorum. O da birnevi ihtiyaç ama başka bir yönden bakmaya çalıştırdım ben insanlarımıza.

Kısacası bu olayların yanında biraz bilgiye yönelsek daha iyi olur demek istedim. Yanlış anladıysanız o sizin bileceğiniz iştir.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
heklink nasıl google gözünde etik değilse link satışıda aynı oranda etik değildir. hatta yasal olarak tabir ettiğiniz link satışında iki tarafta suçludur.
Link satışının yasal olarak suç olmadığını hatırlatmak isterim. Sanırım hemen önünde yazdığınız üzere etik olmadığını kasdettiniz. Link de bir reklamdır, reklam suç veya yasak olmadığı gibi günün gereklerindendir. Ancak google, arama sonuçlarını manupile edecek text reklam satışını engellemeye çalışmayı amaçlamaktadır. Yoksa kimse link, reklam satmasın gibi bir anlayınışının olacağını sanmıyorum. heklink denilen sevimsiz metod ise kişinin ftp'sine ulaşarak, dosyasına (genelde footer kısmına) display:none şeklinde linkin yazılması ve böylece gizlice linkback alınması yöntemidir. (Tam yeri gelmişken bu tip tanımlamaları bilmeyenler için iyinet forumlarının sitemizde benzerini kullandığımız http://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=188189 Vbglossary ansiklopedi scriptini şiddetle öneriyorum. Bir sözlük olmasının yanısıra, sözcük forumda geçince hemen onu linkliyor, tıkladığınızda tanımını okuyabiliyorsunuz. VB 3.8.4 te sorunsuz çalışıyor).

Konuya gelirsek sitelerin öncelikli olarak erkekler ve oran olarak daha az olsa da kadınlar tarafından ziyaret edildiği bir gerçek. Herkesin bildiği şeyi de saklamaya çalışmak, onu görmezden gelmek mümkün değil. Tüm dünyada bir pazar oluşmuş durumda. Canlı sohbetleri, videolar, resimler vs. bolca materyal interneti doldurmuş durumda. Hatta TRGY'in bahsettiği gibi sadece antisosyal tipler değil, gündelik hayatında konusunda herhangi bir sorun yaşamayanlar dahi bu siteleri ziyaret etmekte. (Tabii küçükleri muzır yayınlardan korunması konusuna burada hiç girmiyorum, derin bir konu.)
sitelere ilginin psikolojik yönünü değerlendirmek için gerekli bilgi donanımına sahip olmasam da S.Freud'cu bir bakış açısıyla "Dünyanın üstüne" kurulmuş olduğunu ispatlamaya çalışsam herhalde ilk göstereceğim örnek siteler ve hitleri konusu olurdu. içerik toplamak suç olsa da işte gerçekler...

sitelerin ardından "recipe , foods" yani yemek tarifleri siteleri de ciddi hit alıyordur sanırım. Bu da insanların internette de doğal ihtiyaçları ile ilgilendiğini gösteriyor. İnsanlara zorla hukuk öğretmek için site açmadık, siteyi açtık, ihtiyacı olanlar ziyaret etti. Neden? İhtiyaçları olduğu için.
Saygılar.

Turgut

0
Yasakli Uye
Reaction score
6
Bu tamamen ekonomik bir durumdur. Maddiyat insanların zaruri ihtiyaçlarını rahatça elde edebilmelerini sağlarken, insanların hedeflerini büyütmelerinide sağlıyor. Ekonomisi iyi bir ülkenin haliyle eğitimide iyidir. Ekonomi ile eğitim orantılı olarak büyür. Ekonomisi iyi bir ülkede insan çocukluğundan itibaren zaruri ihtiyaçlarını giderebilmiş ve eğitimine zaman harcayabilmiştir. Büyüdüklerinde kariyer hedefi olan bireyler olmaları muhtemeldir.
Fakir ülkelerde ise para ve iş olmadığından insan boşta kalmış ve aklını malum şeye yoğunlaştırmıştır. Hal böyle oluncada yasaklamalar başlamıştır. Yasaklar ise zekayı gitgide köreltir. Çünkü insan deneyerek anlayabilir, olgunlaşabilir.

Hz. Ali'den bazı sözler.

“Yoksulluk zekayı köreltir ve yoksul bir insan kendi memleketin de bile garip (yabancı) olur.”
“Sizin için korktuğum şeylerin en başında nefsinin isteğine uymak ve uzun emelli olmak gelir. Birincisi hak yoldan alı koyar, ikincisi ise ahireti unutturur.”
“Kişi bilmediğinin düşmanıdır.”
“Denenmemiş kimseye itimat etmek, akıllıca bir hareket değildir.s.8”
“Namus duygusu şehveti zayıflatır.s.9”
“Kültür ve zeka geliştikçe, şehvet zayıflar.s.16”
“Bilmediğimiz şeylere düşman olmamalıyız. Zira ilmin en önemli bölümü bilemediklerimizin arasındadır.s.43”
“Şehvet bir kapıdan girer, akıl öbür kapıdan çıkar.s.45”

# MujaHeed

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
70 milyon insan var, bunun yarısında internet olsa, interneti olanların yarısı da genç olsa, eder asan nerden baksan 15 milyon insan. günde kaç kez google'a giriyor insan, sağdan soldan çıkan pop-up, splash'lar aklını çeliyor insanın, eli gidiyor google'a ve aratıyor.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
İngilizce yayın yapan bir çok sitenin sahibi türk. Oraya girenlerin büyük çoğunluğuda Türkiye'den değilse demek ülkede abazan sayısı veya bastırılmış duygular polomikleri pekte mantıklı olmuyor. Eğer bu bir sorunsa başı çeken ne Türkiye nede başka bir ülke, insanoğlunun kendisidir :) Konu saks olunca bunun dini, ırkı ve bayrağı olmuyor ne yazık ki. Gerçi bilişim sektöründe olan kendini her zaman geliştirmeye açık bir meslek bütünü seçmiş üyelerin dar kalıplarda konu yorumluyor olmalarıda enterasan tabi :p

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
@osahin örnekler için teşekkürler...
İşte anlatmak istediğim bu zaten, ne kadar yerinde örnek vermişsin...Biz sadece kendi etrafımızı görüyoruz. O kadarız çünkü, o kadar düşünebiliyoruz. Halbuki konu Türkiye'deki abazanlar değil veya Türkün aklı belden aşağıya çalışır mantığı değil, dünyanın geneli böyle. İngilizce site yapan çu bir sürü türk biliyorum derken bunu kasdettim. Yurtdışı Türk lerden daha fazla ilgi duyuyor, daha fazla aç veya daha çok aşmış. O kadarda kendimize haksızlık etmeye gerek yok. Abazanda olsa Türküz yahu :D

T

trgy

Misafir
@osahin örnekler için teşekkürler...
İşte anlatmak istediğim bu zaten, ne kadar yerinde örnek vermişsin...Biz sadece kendi etrafımızı görüyoruz. O kadarız çünkü, o kadar düşünebiliyoruz. Halbuki konu Türkiye'deki abazanlar değil veya Türkün aklı belden aşağıya çalışır mantığı değil, dünyanın geneli böyle. İngilizce site yapan çu bir sürü türk biliyorum derken bunu kasdettim. Yurtdışı Türk lerden daha fazla ilgi duyuyor, daha fazla aç veya daha çok aşmış. O kadarda kendimize haksızlık etmeye gerek yok. Abazanda olsa Türküz yahu :D

Bir yanlışınız var. Yurtdışı daha çok ilgi duyuyor fakat sanal alemde değil. Ayıptır değildir orası hakkında yorum yapmıyacağım ama orada bir nevi durumlar yok.

Sokakta bile bu tarz davranışlarda bulunabiliyorlar. Burada bulunamazsın bulunursan ayıp olur düşüncesine kapılırsın. Burada yanağından samimi bir öpücük aldığın zaman bile ters ters bakmalar yaşanabiliyor.

Yanlışlar var doğrular var fakat insanları yasaklayarak bir yere varılmaz. İnsanlar zaten deneye deneye öğrenir birşeyleri, deneye deneye ayıp mı değil mi yanlış mı yapıyorum acaba der kendisine.

Herkes ile ilgili konularda da kendi isteklerini karşılayacak tabiki de ama benim vurgulamak istediğim tekrar tekrar söylüyorum bunlar değil. Sadece webmaster arkadaşlara spam yapmamalarını söylemeye çalışıyorum.

jacktheblack

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Bazi yazdiklarina katilsam da osahin son cumlene katilamayacagim. Burada da bazen paylasiliyor bu dofollow blog listeleri filan. Bir giriyorsun, blog Turk forumunda paylasilmadan once normal yorumlar. Link almak isteyen bile insan gibi yazmis yorumunu. Timestampler paylasim saatini gosterdikten sonra, "admin thanks" + 2800 link.. Bunun bir de uzun donemde ise yaradigini sanan, "SEO uzmanlari" var. Yurtdisindaki spam taktiklerinin gene nispeten adapli oldugunu dusunuyorum. Tabi yurtdisi deyince Endonezya Malezya da yurtdisi. Avusturyanin batisi diyelim.
.

Benim adsense için denediğim bir blogspot sitem var. Siteye yabancılardan yorum geliyor hepsini yayınlıyorum. Yorumları görseniz konuyla alakalı konunun içine monte edilmiş linkler :)

Hepsini yayınlıyorum ben

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5