İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sitemap gönderirken tek parça olarakmı yoksa bölrekmi göndermeliyim?

Gece Yolcusu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba
Ben sitemapdeki linkleri kendim ekledim. 1700-1800 civarı link çıkardım. Bu linkleri tek parça olarak mı göndermeliyim. beşyüzer beşyüzer bölerek gönderirsem bir zararı olurmu? daha önce denemedim. sizce nasıl yapmalıyım.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
O kadar içerik için tek parça olarak gönderebilirsiniz. Değişti mi bilmiyorum ama 50 000'den fazla bağlantı içerenlerde google zaten hata veriyor.

Bu sitemapınızı gönderdikten sonra bir hata almadıysanız zaten herşey yolundadır.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Sitemap 'i parçalara bölmek boyutunu küçükltmek ve tasarruf açısından cazip görünse de, bence sitemap tek parça olmalıdır. Bölünürse,

- Robot.txt nin içine bir sürü sitemap linki eklemek gerekecek
- Webmaster araçlarından eklemek zaman alacak
- Pinglemek istendiğinde zaman alacak
- Yeni eklenen sayfalar hangi bölüme eklenmeli diye gereksiz, kafa karıştırıcı konularla ilgilenecek.
- Ana sayfadan sitemap linki verilirse, hangi dosyaya link verilecek

Site haritası bir anlamda da sitelerimiz için "İçindekiler" kısmıdır. Bu kısmın tek parça halinde olması daha mantıklıdır. Büyük arama motorları tarafından kabul gören protokole göre en fazla 10 MB veya 50.000 Url olabilir.

Gece Yolcusu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
İkinize de verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Eifin verdiğin ipucları çok iyi.
Bu arada linkdeki şiir nazımın en sevdiğim şiiridir. bu linke sevdiğim bazı şiirlerini yazdım.

Gece Yolcusu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sitemap hakkinda bir sorum daha olacak. yeni bir link eklemek istersek yeni bir site map ile mi gondermeyiz yoksa mevcut sitemapi mi guncellemeliyiz.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
mevcut sitemap dosyanıza yeni linkinizi ilave etmeniz yeterlidir.

UnPoo

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Arkadaş ben bir şeyi merak ettiğimden yazıyorum yanlış anlaşılmasın. Arkadaşlarımız yukarıda gerekli yanıtları vermiş zaten. Sen o kadar linki elle mi ekledin ? Elle eklediysen neden bir sitemap.asp / .php yapmadın. Böyle birşeyde zaten bunu google a bir kez veriyorsun o gün için de bir çok kez izliyor. Eğer bu konuda yardım isterseniz özellikle asp ise yardımcı olablirim sorun değil.

Konuya dönecek olursak eğer ben bir çok sitemap birden yolluyorum. Sitenin her bölümü için ayrı sitemaplarım var ve bir kez toolstan girdim girdiğim andan intibaren link saydı bir saat sonra ise indexlemeye başladı. Hepsini birden üstelik ve kesinlikle sorun olmuyor.

kiesto_afri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
tek parça yollarsan çok dagha iyi olur ben denedim parça parça ama çok fayda görmedim en temizi tek parça göndermek

Gece Yolcusu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
evet elle teker teker ekledim . tek parça halinde gönderdim. sitemap.asp yapmadım. nasıl olduğunu bilmiyorum. sitemap.xml yerine .asp mi yapılıyor. yoksa sayfada bir yerde sitemap.asp ye link mi veriliyor.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
.asp, .php, html uzantısının ne olduğu önemli değil aslında. Neden program kullanmıyorsun?
Gsitecrawler gibi mesela. Avantajları şu olur:

- zaman kaybı olmaz, program tarama yaparken başka işlerle uğraşılabilir.
- tarama bitince sitemap.xml, urllist.txt, sitemap.xml.gz, sitemap.html v.s gerekli olan her şeklini generate yapıp oluşturması kolay
- sublink.xml veriyor, metaları da içeren, gerekli durumlarda o da kullanılabiliyor....

Gece Yolcusu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
önerilerin için çok teşekkür ederim bana yardımcı oldun.
biliyorum başlığa uymayacak ama keywords ve descriptionlar hakkında merak ettiğim bir iki şey var. descriptionlar, title ve keywordsler kaç karakter yada kaç kelime olmalı. içeriğe göre değişiyor sanırım. nasıl ayarlayabilirim.

UnPoo

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Gece Yolcusu kusura bakma PM yollamışın yeni cevap yazdım. Kolaygelsin.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
önerilerin için çok teşekkür ederim bana yardımcı oldun.
biliyorum başlığa uymayacak ama keywords ve descriptionlar hakkında merak ettiğim bir iki şey var. descriptionlar, title ve keywordsler kaç karakter yada kaç kelime olmalı. içeriğe göre değişiyor sanırım. nasıl ayarlayabilirim.

Ek olarak bu konu ile ilgili Google ın product sayfaları için geliştirdiği Google Seo Report incelenebilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5