İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sitemizi içerik çeken botlardan korumak!

php99

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kendine ait özgün bir siteniz var. Özel yazılım, wordpress, forumlar, jooamla vb.. tüm siteler.
Yazdığınız yazılar, açtığınız konular, eklediğiniz videolar kısaca tüm içerik botlar tarafından çekiliyor olabilir.
Kötü niyetli kişiler aramalarda sizden üst sıralarda çıkıp haksız kazanç sağlayabilirler. Sizi alt sıralara itip google gözünde spam algılatabilirler.

İçeriğimin çekildiğini nasıl anlayacağım ?
Öncelikle wordpress siteleri için örnek vermek istiyorum. Eklediğiniz herhangi bir konun ilk satırına özel bir cümle yazın. Yazmadan önce googlede aratın, o cümlenin hiç indexlenmediğini arama sonuçlarında çıkmamış olduğuna gözatın.
Cümlemiz: "Eşekler kertenkeleden korkar mı? GTHA" olsun. Günlük olarak eklediğiniz herhangi bir konuya ilk satıra bu tarz bir cümle ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz konunun googleda indexlenmesinin ardından, bir gün aradan sonra aynı cümleyi google`da arayınız. Bakalım hangi siteler içeriğinizi kopyalıyor.
Aramalarda sadece sizin siteniz çıkıyorsa ne mutlu size :)
Ben sadece örnek verdim, googleda eklediğiniz özgün konuları ve içerikleri aratarak başka hangi sitelerin eklediğini bulabilirsiniz.
Film ve dizi siteleri içinde özel bir başlık ile anlayabilirsiniz.

Peki botlardan nasıl korunacağım ?
İçeriğinizin hangi sitelerden çektiğini öğrendiniz. Hemen sitenizin yönetim paneline girin;

CPANEL için IP Deny Manager`a tıklayın.
Deny.JPG

Tıkladığınızda aşağıdaki gibi sayfa açılacak. 10.5.3.3 yazan kutucuğua içeriğinizi ekleyen sitelerin adresini
yazıp ADD butonuna tıklamanız yeterli. www.siteadi.com şeklinde yazmanız gerekli.
10 tane site içeriğinizi kopyalıyor ise 10 tane sitenin adresini tek tek eklemeniz gerekmektedir.
cPanel-Ip-Deny-Manager_Add-IP.png

Kısaca domaini engelledik. O sitedeki bot artık sitemize erişmiyecek.

Bu şekilde tam koruma sağlayamıyoruz fakat. Büyük ölçüde diğer sitelerde otomatik botları engelleyebiliriz.

Aklınıza takılan soru var ise yorum yazarak sorabilirsiniz.
http://www.evlat.org/2011/06/sitenizi-konu-ceken-botlardan-korumak.html
Bu konuyu botçuların sevmeyeceği çok bariz :D lakin emeğe saygı !!

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5