İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

sizce ideal bir ortaklık-affiliate programı nasıl olmalıdır?

OguzKaganAslan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
1-2 ay içerisinde amerikada bir arkadaş ile yeni başladığımız bir e-ticaret sitesi projesi için affiliate program kurmayı düşünüyoruz... başlamadan önce sizden öneriler almak istedik... neler olmalı bir ortaklık programında... satış ortaklığı düşünüyoruz... sizce % kaç olmalıdır komisyon oranı... ve mesela sizin üzerinizden gelen üyelerin kazançlarından % kaç komisyon sizin hesabınıza eklenmeli... ödemeler aylık mı yapılmalı yoksa hesapta biriken miktara göre istenildiğinde mi? eğer miktara göre ise bu miktar minimum kaç lira olmalı... bu gibi sorulara aklınızdaki değişik fikirleri de eklerseniz eminim türkiyeye gerçekten iyi çalışan ve iyi ödemeler yapan bir affiliate program ekleyebileceğiz...

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
satacağınız ürünü bilmiyorum ama benim tavsiyem : 1 seviye %10 , ikinci seviye %5. ödemeler için makul bir limit belirleseniz ve üye o limiti geçtiğinde para çekme isteğinde bulunabilir ve sizde ödemeyi en kısa sürede yaparsınız. benim size ilk açılıştaki tavsiyem cpm olarak ta ödeme yapın. mesela şey diyebilirsiniz 5000 gösterimde 1 satış yaparsanız cpm den kazanç sağlayabilirsiniz gibi hadi hayırlı olsun iyi çalışmalar.

OguzKaganAslan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
mağaza daha çok elektronik ve bilgisayar parçaları satışı yapacak... ama diğer ürünler de olacak...

cpm konusunda biraz çekincelerimiz var... biliyorsunuz tıklanma veya gösterim konusunda çeşitli aldatma yöntemleri kullanılıyor... hele ülkemizde... o yuzden sadece satış üzerinden komisyon düşünüyoruz... ama şu % lere karar vermek zor... ürünlerin cazip olması için kar marjını düşük tutup aynı veya benzer ürün sunan firmaların önünde yer almak gibi bir amacımız var... ve mesela sizin dediğiniz gibi ilk ortak %10 ikinci de %5 alırsa o zaman diyelim ki 100 liralık bir malı bir mal satışı oldu... ilk ortak 10 lira diğeri de 5 lira kazanıyor... yani 15 lira ortaklara... mağaza da 15 kazansa... o zaman malı 70 liraya mal etmek gerekir ki 70 liralık bir malı 100 e satmak neredeyse %50 lik bir kar marjı doğuruyor... bu da malın satışlarına oldukça olumsuz bir etki yapar... o yuzden hem mağaza hem de ortakların aldığı payı daha makul bir seviyede eşitlemeyi düşünüyoruz...

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
şimdi amerikalı arkadaşla elektronik parça dediğiniz an aklıma toptancılar geliyor (yurt dışındaki)eğer öyleyse düşük kar bol dağıtım yapabilirsin. nede olsa bazı ürünler piyasa fiyatının yarısındanda düşük toptancılarda.

OguzKaganAslan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
gümrük olayı olmasa haklısın da gümrük vergileri bizi mahfediyor... o yüzden karı düşük tutmamız gerekiyor... ortaklara %6-%3-%1 gibi üç basamaklı sistem uygulasak... yani toplam %10 eder... biz de %10 alsak... ürün başına %20 kar marjı iyi gibi... hem ürünler ucuz olunca daha çok satılır... böylece ortaklar ve biz de eşit kazanç elde etmiş oluruz... ne dersiniz %6-%3-%1 gibi üç basamaklı bir affiliate program uygun mu?

gokhankar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğer scriptini yapabilirseniz her ürün için veya grup için ayrı fiyat uygulaması daha iyi olur çünkü bildiğim kadarıylka gümrük ayrı ürünlere ayrı vergi uyguluyor pay oranını ise malın tamamından değil karınızdan olarak hesaplayın ayrı multimedia ürünler %bilmemne monitörler %bilmemne diye ayrı bir uygulama bence daha iyi olur kimisinde vergi oranlarına göre %5 verip referer'in satışından %2 veribeilir başka bir ürün gurubunda bu değişebilir

F

funcitytr

Misafir
ilk başlangıçta bence cpm de koymalısın. ilk tanıtım için. ama sadece takip edebileceğin sayıdaki sitelere güvenilir sitelere onay verirsin. mesela 50 site var gösterim yapan. bunları her gün iki güne bir incelersin. bence takip olduktan sonra hiç bir sorun çıkmaz. bu sitenin tanıtım için büyük rol oynar....

iyi çalışmalar...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5