İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

SMF Forum ve phpBB Forum karşılaştırması

furkansayers

İyinet Üyesi
Reaction score
44
En yaygın kullanılan forum sistemlerinden ikisinin kıyaslamasını yapalım dilerseniz. Hangisi daha iyi? Forum sistemleri içinde Vbulletin ve Xenforo'dan sonra belki de en fazla talep gören iki sistemdir phpBB ve SMF. Peki bu forum sistemlerinin karşılaştırmasını yaparsak hangisi daha tercih edilebilir görülebilir? SMF ve phpBB en popüler ücretsiz forum uygulamalarından ikisidir. Ücretsiz bir forum uygulaması arıyorsanız, muhtemelen ikisinden birini kullanmanız gerekecek.

Burada her birinin artılarını ve eksilerini yazalım. Bakalım hangisi daha avantajlı?

SMF Forum

+Artıları:
  • Ek modların kurulumu / kaldırılması, otomatik paket yöneticisi tarafından yapılır.
  • bir kerede birden fazla dili destekler
  • sayfa başına sorgu sayısını görüntüleme seçeneği
  • tam veya kısmi sözcük sansürü
  • çerez ve oturum tabanlı kimlik doğrulama
  • yazım denetleyicisi
-Eksileri :
  • özel BBCode butonlarını desteklemiyor
  • özel profil alanı yok
  • kullanıcı değerlendirmesi yok
  • arama seli kontrolü yok
  • özelleştirilebilir özel mesaj filtresi yok
phpBB Forum

+Artıları :
  • birçok serbest mod / eklenti / şablona sahip
  • MySQL, MSSQL ve PostgreSQL veritabanı motorlarını destekler
  • arama taşkın kontrolü
  • şifre korumalı forumlar
  • yazıların sıralanması
  • özelleştirilebilir özel mesaj filtreleri
-Eksileri :
  • otomatik mod yükleyici yok
  • bazı ek modların kurulması daha gelişmiş programlama becerileri gerektirebilir
  • yazılarda HTML yok
  • kullanıcı değerlendirmesi yok
  • RSS yok

Mehmet Budak

Onaylı Üye
Reaction score
17
Teşekkürler kardeşim. Dün bir phpBB kurdum. Konuları oluşturamadım. Çok saçma yapmışlar burasını. Hiç beğenmedim. VBulletin, MyBB ve Xenforo kullandım, onları tavsiye ederim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5