İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ŞeMSi

Empatik
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
112
Hem youtube hem facebook üzerinde solucan gübresi işini yapan çok sayıda vatandaş ile karşılaşıyorum. Neredeyse tamamı solucan satmaya çalışıyor.

Aslında bir çoğu bu işe başlarken solucan gübresi satmak için başlıyor. Lakin ilerleyen zamanlarda takip ettiğim bir çok solucan gübresi üreticisi, solucan satmak için çaba sarf ediyor.

Durum böyle olunca , acaba solucan gübresi işine girenler, solucan gübresi satamadığı için mi daha çok solucan satışına yöneliyorlar demeye başladım.

Sizce solucan işi kazançlı bir iş midir ?

Solucan işi yapanlar, solucan gübresi satabiliyorlar mı?

Bu konu altında, Türkiye'de solucan gübresi işini yapan arkadaşlarımız, değerli fikirlerini paylaşırlarsa, solucan gübresi işine girmek isteyenlere yol gösterecektir.

Yakınlarında bu işi yapanlar gözlemlerini paylaşırlarsa , yine bu işi yapmak isteyenlere fikir vermiş olacaklardır.

Açıkçası bu işi yapmaya heveslenmiş çok sayıda vatandaşımız var. Amacım bu işe girmek isteyenlere herhangi bir zarara uğramadan işin gerçek boyutlarının, işin kazancının, solucan işinin risklerinin ve solucan gübresi işinde oynan oyunların farkında olmalarını sağlamaktır.

Karşıma çıkan bir çok solucan gübresi satışı yapan sitede, solucan gübresinden çok, solucan ve solucan maması satışları öne çıkarılıyor. Acaba neden?

Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır?

Solucan kompost işletmesi kurmanız için 100.000 kırmızı Kaliforniya solucanı ile başladığımızı varsayalım.

100.000 solucanı baz aldığımızda; ayda solucana verdiğiniz mamanın kurutma ve eleme işleminden geçirdikten sonra, yaklaşık 300 kg solucan gübresi (kompost) üretir.

Periyodik olarak solucanların üremesiyle beraber elde ettiğiniz gübre de çoğalacaktır.

Bu sürecin sonun da İşletmeniz 1. yılında 2 milyon kırmızı kalifornia solucanı ve 6-7 ton solucan gübresi üretmiş olacak.

3 yıl sonra kırmızı kalifornia solucanları nız 25-30 milyon olacak ve gübre üretme kapasiteniz aylık 40-50 tona ulaşacaktır.

Üretilen solucan gübresinin şuan ki fiyatı gübrenin kalitesine göre kg mı 2 ila 5 TL gibi fiyatlarla alıcı bulmaktadır.

İşletmenizin 3 yılında üretmiş olduğunuz gübreyi aylık 40 ton olarak düşünürsek, bu gübremizi de 2 TL den satışa sunduğumuzda 40ton x 2 tl=80000 TL aylık ciro elde etmiş olacaksınız.
İşletmenizin, personel, mama temini, kira, elektrik ve benzeri giderleri çıkarıldıktan sonra kalan para sizin kârınız olacaktır.

Alıntıladığım yer sizce mantıklı mı ? O kadar kazanç sağlar mı?

Hadi solucan gübresini ürettik . Peki bu solucan gübresini nereye satacağız ? Kim bizden bu gübreleri satın alacak ?
Bu iş için dört sektör adres gösteriliyor. Alıntılıyorum yine duruma şöyle bir bakalım.

Solucan Gübresinin Kullanabileceğiniz En Popüler 4 Yer
Solucanı gübresi, seralar, ev bitkileri için olduğu kadar bahçecilik ve çiftçilik içinde en iyi hayal edilebilir gübre çeşididir.
En hassas bitkileri bile yakmayacak ve tüm besin maddeleri suda çözünebilir bu da bitki besinlerini hızlı büyümesini sağlar.

Bahçecilik
S
olucan gübresi bahçecilik
Binlerce yıldır toprakta solucan olmasının yararlarını biliyoruz. Bazı topraklar doğal olarak kendi başlarına solucanlarla dolu olsa da, bazı bölgeler de pek fazla değildir. Solucan gübresi, geleneksel gübrelerde bulunan potansiyel zararlı kimyasallar olmadan, sunabilecekleri gübreleme etkileri nedeniyle bahçıvanlar için idealdir. Bu sebepden dolayı solucan gübresi organik bahçelerde çok popüler hale gelmiştir.

Bahçıvanları solucan gübresine çeken bir başka büyük fayda da böcek ve sinekleri önleye bilmesidir. Solucan gübresi, solucan sindirim borusu tarafından dışkısı da bulunan yağlı bir malzemeden dolayı, zararlılara karşı dayanıklı özelliklere sahiptir. Tohumlar, solucan gübresi ile toprakta ekildiği zaman, haşere dayanıklılığı daha sonra bitkiye aktarılır. solucan gübresi kullanıldığında böceksiz sebzeleri ve meyveleri mümkün kılar.

Ev bitkileri
S
olucan gübresi ev bitkileri ve çiçekcilik
Ev bitkileri için , solucan gübresi mükemmeldir! Tüm mevsimlerde kimyasal madde içermeyen haşere koruması mı arıyorsunuz? Pek çok küçük ev bitkisinde, bir yemek kaşığı kadar solucsn gübresi , bitki büyümesini hızlandırmak için yeterlidir. Birkaç haftada bir bitkinin etrafında solucan gübresi serpiştir ve tüm bitkilerin tadını çıkar .Bu ölçek için, 10 kg solucan gübresi sizi sezon boyunca yeterli olacaktır.

Seralar
Solucan gübresi seracılık
Seracılar, bahçeciler ve çiftçiler için birçok farklı iklimlerde ve mevsimde bitki yetiştirmesini mümkün kılar. Büyüme sürecinde size çok fazla esneklik sağlarken, kendi zorluklarını da sunarlar. Bir serada bitki yetiştirirken en yaygın sorunlardan biri hastalıktır. Bazı patojenler iç mekan bitkilerinde gelişir ve yetiştiriciler çoğu zaman onları ortadan kaldırmak için kimyasal maddeler kullanırlar. Bitkileri organik bir şekilde yetiştirmeye çalışıyorsanız, kimyasallar gerçekten bir seçenek değildir. Bu durum için, solucan gübresi ideal bir çözüm sağlar.

Birçok sera hastası, patojenleri ve hastalıkları ortadan kaldırma yetenekleri nedeniyle solucan gübresine yöneliyor. Cornell Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre,

Solucan gübresi “ev sahibi ve patojen arasındaki kimyasal sinyallemeyi engelleyen bir maddeyi” serbest bırakır.

Bir seranın içine ekilirken, solucan gübresi, içeri girebilecek her şeye karşı bir çeşit “hastalık sigortası” sağlayabilir. Bunun da ötesinde, solucanların gübresi diğer tüm bitkileri artırma faydalarını elde edersiniz.

İhtiyacınız olan 1 bitki ya da 1000 tane olsun, solucan gübresini uygulamanız için mükemmeldir. Çeşitli besin maddeleri ve mineraller, su tutma ve kullanım kolaylığı, onları neredeyse her durum için ideal bir çözüm haline getirir.

Çiftçiler ve Büyük Ölçekli Tarımsal Operasyonlar

Çiftçiler ve Büyük Ölçekli Tarımsal Operasyonlar
Çiftçilerde solucan gübresine yöneliyor. Bir gübreleme ürünü pestisit kombinasyonunu , bitkilerin ihtiyacı olan suyu solucan gübresinin emmesi ve tutabilmesi özelliği sayesinde daha az su kullanıyorlar.

Bu gibi büyük bir ölçekte, solucan gübresi kullanan çiftçiler diğer gübrelere kıyasla daha pahalı gibi görünebilir, ancak. doğal verim ve verim arttırıcı özellikleri olduğu için solucan gübresi daha ucuzdur.

Bu sektörler solucan gübresini kullanıyorlar mı ? Aşağıdaki yenilikçi tarım videosuna bakabilirsiniz.

Bir de çiftçi abimiz ne diyor ona bakalım :

Yine bir alıntı yapıyorum, bu kez bu işe girmek isteyen bir kişi soruyor :

Abilerim solucan gubresi isine giricem fakat sorun uretmekte degil pazarlamada kg 2.5 standart fiyati piyasada universitedeki hocalarimin destegiyle ureticez fakat seracilik yapanlar sebzecilik hububat tarimi yapanlar olarak sizlerin tercigi bu gubreden yana olurmu arastiriyoruz yorum yaparsaniz sevinirim

Bu soruya verilen cevap :
Kardeşim bende ziraat fakültesi okuyorum solucan gübresinin faydası var tabiki ama bu tür organik gübreler besin elementleri düşük olduğu için bitki beslemeden ziyade toprağı ıslah ettiği için yüksek miktarlarda kullanılır bu yüzdende 2.5 tl yüksek olur ha maliyeti yüksektir mesela ben çiftçiyim solucan gübresi alsam verebileceğim en yüksek miktar kilosuna 80 kuruştur bunlarıda dikkate alın hocalar bazen maliyete bakmadan gübre tavsiyesi yapıyorlar bu benimde başıma geşen bir durum.

Küçük Yatırımla solucan gübresi Ne Kazandırır?

Peki sonuç nedir ? Solucan gübresi işine girmek isteyenler için cevap aşağıdadır:

Ynt: SOLUCAN Gubresi kullanan varmi haziranda bu ise giriyorum

başarılar, umarım beklentinizi karşılar, zamanında araştırmış olduğum bir iş.
Fakat benim tespitim şu, solucan gübresi üretenler, solucan satmazlarsa para kazanamıyorlar (bu işi yapan bir abimiz de aynı şeyi söyledi). yani şimdi muhtemelen solucan aldığınız kişi, sizi önce solucan gübresinin faydalarından, piyasada çok talep gören pahalı bir ürün olduğundan bahsedip bu yatırıma ikna ediyor ve solucan satışı yapıyor (solucanlarda öyle ucuz değil yani), sonra aldığınız solucanları siz çoğaltmaya ve gübre almaya başlıyorsunuz, işin başında solucan sayısını arttırmak için, gübre üretimini kısıp sayıyı arttırmaya yöneleceksiniz, araştırmışsınızdır uygun şartlarda yılda 70 kat sayıları artıyor. Ama bahsettikleri fiyatlardan gübreyi pazarlayamayınca sizin de aynı yöntem ile solucan satmanız gerekecek, çünkü size solucanı satan işletmede aynı bu şekilde kurulmuş oluyor, zincirleme yani olay...ben daha solucan gübresi satan solucan gübresi üreticisi görmedim, hepsi solucan satmanın derdinde... tabi kimsenin bir suçu günahı yok bu işte, alan memnun,satan memnun, dediğiniz gibi en önemli nokta gübreyi o dediğiniz fiyatlardan satabilmek, başarabilirseniz iş tutar, kolay gelsin...

furkansayers

İyinet Üyesi
Reaction score
44
İlk başlarda çok fazla kâr ettiler ama sonradan bunu da ayağa düşürmüşler. Biz düşünmüştük ama gerçekten her işte olduğu gibi bunu da şey etti bizim insanımız.

Utayist

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
22
Bununla ilgili yakın arkadaşım baya hevesliydi bir ara, şuan konuşmalardan eser kalmadı. Çok faydalı olduğunu duydum, ama ülkemizde kötü bir huy var kim bir şeyi yaparsa ve para kazanırsa onu gören herkes o işe giriyor. Haliyle iş rayına girmeden çöküşe geçiyor.

Filmatinesi

0
Onaylı Üye
Reaction score
22
Bence bu işe girenler para kazanamıyor o yüzden solucan satışına yöneliyorlar. herkes solucan satmaya çalışıyor gübre alan da yok, bu işi iyice araştırmadan girmeyin arkadaşlar

teknosayfam

0
Onaylı Üye
Reaction score
86
Aslında bu iş çok kazançlı bir iş. Ama ülkemizde herkes bir anda zengin olmak istiyor. Bundan dolayı işin sahtekarları çoğalıyor. Sahtekarlar çoğalınca da o iş artık bitiyor. Durum bundan ibaret.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5