İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Son kayıtlar içinden random sayı kadar veri almak

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
PHP:
ORDER BY `id` DESC LIMIT 0,5000'

Sorguya eklediğimiz order by desc ile son 5000 kayıdı aldık. Bu kayıtlar içinden 10 tane random kayıdı nasıl alabilirim ?

superweb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
PHP:
select id,bla from tablo order by id desc limit 0,5000
şeklinde bir view oluşturup o view e
PHP:
Select id,bla FROM viewadi order by rand() limit 0,10
şeklinde sorgu çekebilirsiniz. Sütun ismi vermeyi unutmayın sadece gereklileri alın. Diğer türlü sorgunuz yavaş çalışabilir.

• Like
Reactions: Loi

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
PHP:
$view_tablo = mysql_query('create view deneme as select id,bla from tablo order by `id` desc limit 0,50'); 
$sorgu = mysql_query('select id,bla from deneme order by rand() limit 0,10');

Bu şekilde create view ile bir tablo oluşturdum. Fakat tablodaki kayıtlar en son kayıtlardan alınmıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Ayrıca veritabanına yeni kayıt eklendiğinde view tablosu yukarıdaki sorgunun her çalıştırılışında yenilenecek mi ?

superweb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Bu şekilde create view ile bir tablo oluşturdum. Fakat tablodaki kayıtlar en son kayıtlardan alınmıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?
Kod:
select id,bla from deneme
dediğinizde son 50 kayıt sıralanıyor mu?
Ayrıca veritabanına yeni kayıt eklendiğinde view tablosu yukarıdaki sorgunun her çalıştırılışında yenilenecek mi ?
elbette yenilenecek. Denemesi bedava bir kayıt ekleyip test edebilirsiniz.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Veritabanı ismini değiştirmeyi unutmuşum. Denemeyi eski kayıtlarla yaptığım için son kayıtları göremiyordum :) 2 şekilde sorunsuz çalışıyor şu anda teşekkürler superweb.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5