Söndürme Sistemleri

reklomastik

0
Yasakli Uye
Katılım
25 Nisan 2016
Mesajlar
6
Reaction score
0
Su ile Söndürme

Sulu söndürme de yanmayan malzemelere zarar vereceği özel kullanma alanlarında gazlı söndürme sistemleri günümüze geliştirilmiş ve sızdırmazlığın sağlanması ve kısıtlı kapasiteye sahip olması, işletme ve test problemlerinin oluşması, söndürme etkisinin yeterli olmamasından, insan sağlığına zararlı olacağından dolayı gazlı söndürme sistemleri geride bırakılmıştır. Su ile söndürmede standart yağmurlama ile daha yüksek basınçlı sular daha küçük çaplı ofislerden geçirilme ile damlacıklar elde edilir. Su basıncı arttıkça yangının da ısısı geçmektedir.

Köpük ile Söndürme

Heliport söndürmelerinde köpük söndürmesi tercih edilmektedir. Köpüklü sistem ile yangınların söndürülmesin ilave edilen aynı zaman da yakıt sızıntılarının da üzerine köpük örtüsü ile kapladığından yakıt sızıntılarının tutuşmasını da engelleyecektir. Köpük oluşturabilmek için köpük sıvı hava ve suyla karıştırılmaktadır. Karıştırma işlemlerinde bladder tankları, venturi oranlayıcılar kullanılmaktadır.

Kritik Yangın Alanları

Helikopterler diğer ulaştırma araçlarından daha büyük ölçüler de kolaylık ve pratiklik sağlamaktadırlar. Sağlık ile ilgili ambulans hizmetlerindei deprem ve diğer doğal afetlerde de kurtarma en başta gelmektedir. Yüksek bina üzerlerinde bulunan heliportlar heliped özelliğine sahiptir. Heliportlar Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Yangından Korunma birliği tarafından minimum güvenliklerini sağlamak için NFPA 418 standartlarına uygundur. Köpüklü sabit püskürtücü tasarımı ile NFPA 418 ile detaylı olarak verilmiştir.

Metal Yangınları ve Söndürme

Metal yangınlar D sınıfı yangınlarına girmektedir. D sınıfı yangınlar magnezyum, zirkonyum, sodyum ve potasyum gibi yanıcı maddelerden meydana gelen yangınlardır. Metal yangınları boğarak söndürülür ve bunun için D tipi kimyasal kuru tozlar kullanılır. Bu sınıfın en sık kullanılan maddesi sodyum klorittir. Sodyum magnezyum, potasyum, uranyum ve toz alüminyumlar içeren metal yangınlar için söndürücüdür. Toz bakır ve grafit esaslı tozlar ele alınır ve metal lityum ve lityum alaşımları yangınlar için tercih edilmektedir.

Yer altı Kömür Maden Yangınları


Yer altında meydana gelene kömür ocakları yangınlarında insan kaybı üretimin aksaması gibi en önemli iş güvenliklerinden biridir. Maden yangınları beklenmedik bir anda ortaya çıkabilmektedir. Çalışanların bir kısmı ya da tamamının tahliye edilmesine yol açmaktadır. Ocak yangınları, insan kayıplarına fazlası ile yol açmaktadır.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst