İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sonunda çözdüler: Yumurta tavuktan çıkmış!

mthN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
20100715013435_eggchicken.jpg

Yüzyıllarca felsefi ve bilimsel gizemin doruk noktası oldu. Ama artık öyle değil. Bilim adamları “Tavuk mu yumurtadan, yoksa yumurta mı tavuktan çıktı?” bilmecesini çözdüklerini açıkladılar.

Bilimadamlarına göre yumurta tavuktan çıkmış. Araştırmacılar yumurta kabuğunun sadece tavukların yumurtalıklarındaki proteinden yapılabileceğini belirlediler.

Böyle olunca, bir yumurta ancak bir tavuğun içinden çıktığı sürece var olabiliyor.

Ovokledidin-17 ya da OC-17 adı verilen protein kabuğun oluşmasını hızlandırmada katalizör görevi görüyor.

Yumurtanın içinde civciv oluşurken, yumurtanın sarısı ve etrafındaki koruycu sıvıyı barındırmada başlıca görev sert kabuk tanakasına düşüyor.

İngiltere’nin Sheffield ve Warwick üniversitleri bilim adamları bir yumurtanın oluşumunu yakından izleyebilmek için süper bir bilgisayar kullandılar.

HECToR adınaki bilgisayar OC-17 proteininin kabuğun oluşumunu başlatmada kritik bir rol oynadığını belirledi.

Bu keşif “Yumurta kabuğu proteininin kristal çekirdeği üzerindeki yapısal kontrolü” (Structural Control Of Crystal Nuclei By An Eggshell Protein) başlıklı bir raporda yayımlandı.

Kaynak

Mf.Rub

1
İyinet Üyesi
Reaction score
11
yumurta tavuktan tavuk mudurnu'dan demiş hemşerilerim:) (mudurnu tavukçuluk "chicken" sloganı) :)

DarksPrince

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bugün mü dün mü ne bu soru aklıma geldi. Dedim kendi kendime yumurta tavuktan çıkmıştır. Rabbim ilk hayvanları yarattığında yüksek ihtimal ilk tavuğu ve horozu yaratmıştır sonradan yumurta tavuktan çıkmıştır diye düşünmüştüm :)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Puahahahah çok komik yaa :D:D:D

Adamlar bide bilimsel bilimsel açıklamıyormu:D Adamlar demişki yumurta anca tavuktan çıkarsa olabilir:D haahahaha

Bende desemki tavukların kemiklerinin oluşabilmesi için yumurtaya ihtiyaç varmış :D

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Horoza sormuşlar, “Tavuk mu yumurtadan, yoksa yumurta mı tavuktan çıktı?” diye.
Horoz da demiş ki; ben işime bakarım, gerisi beni ilgilendirmez.

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
yaratılış teorisine göre zaten ancak ve ancak yumurta tavuktan çıkabilir.en başta tavuk yaratıldığına göre yumurta tavuktan çıkacaktır.malumunuz tavuktan çıkan yumurtaya yine tavuk kuluçkaya yatar ve içinden civciv çıkar ve sonra o civciv tavuk olur.
ingiliz bilimadamlarını bırakın türk bilimadamlarına bakın.:)
horozla tavuğun arasında geçenler ise tamamen özel hayatlarıdır, yorum yapmayacağım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5