Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

DogaDijital

Sosyal Medya & SEO Hizmetleri
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
19 Eylül 2014
Mesajlar
62
Reaction score
15
Sosyal Medya Danışmanlığı, son yıllarda ortaya çıkan, güncel olarak ise global çapta etki yaratan Covid-19 ile değer kazanan, bilgi çağının iş alanlarından biridir.

Günümüzde teknoloji hayatımıza adapte olmaya devam ettikçe, markaların da bu duruma ayak uydurmasına alışığız, ancak artık şehir bazında hizmet veren firmalar bile işlerini gerek sosyal medyada, gerek google haritalar vb. platformlarda öne çıkararak potansiyel müşterilere ve yerel halkın işletmeyi keşfetmesi adına çalışmalar yürütmektedir. Bu noktada da Sosyal Medya Danışmanlarına ihtiyaç duyarlar.


Sosyal Medya Danışmanının Görevleri

Sosyal Medya Danışmanının marka veya bireysel oluşumlar adına yürüttüğü çalışmaların üstesinden gelebilmesi adına ilk gereksinimlerinden birisi yenilikçi ve modern bir bakış açısına sahip olmaktır.

Sosyal Medya Danışmanı mesleğini edinmek isteyen bireylerin yaratıcılığı, ticaret hakkında bilgi sahibi olması ve de bulunduğu her firmanın pazarıyla ilgili de bilgi ve tecrübe sahibi olması aranan en önemli özelliklerden diğerleridir.

Sosyal medya danışmanı, başta markaların, kendilerine uygun kitleyi seçip onlara hitap etmek adına varlık gösterecekleri sosyal medya platformları olmak üzere hemen hemen her sosyal medya platformuna hakim olmalıdır. Öte yandan, kurumun sosyal medya hesabı üzerinden yapılacak tüm sosyal medya paylaşımları için, beğeni, yorum ve etkileşim gibi istatistikleri düzenli olarak ilgili departmanlara raporlayıp, analiz edebilecek yetkinliğe sahip olmalıdır.

Sosyal medya danışmanı olmak için bunlar yeterlidir denilemez, çalışma yapılan markaya uyum sağlayan tasarımları ilgili cihazlarda üretme yeteneğine sahip olmak veya bunu yapması için bir Grafiker ve Video Editörü ile anlaşmak şart... Ayrıca İnternet Reklamcılığı, İtibar Yönetimi gibi konularda da markalar, güçlerini genel olarak bünyelerinde çalıştırdıkları Sosyal Medya Danışmanlarından alırlar.

Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olurum?

Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olurum? Dediğinizi duyar gibiyiz, sanılanın aksine, Sosyal Medya Danışmanı olmak için herhangi bir üniversite diploması şart değildir, fakat İşletme, Pazarlama, Halkla İlişkiler ve Tanıtım gibi bölümlerin mezunları bu alanda çalışma gösterebiliyorlar. Öte yandan bünyesinde Sosyal Medya Danışmanı barındırmak isteyen bir marka da, elbette seçimini bu alanda donanımlı olan bireylerden yapacaktır. İster okumuş, ister okumamış olsun, önceki başlıkta bahsettiğimiz yetkinliklere sahip kişiler, belli bir iş deneyiminden sonra eğer yeterli görülürse Ülke ve Dünya çapında şirketler ile çalışmamaları için herhangi bir sebep bulunmamakta.
 
Son düzenleme:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst