İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

sql kelimeleri listelemek

enginsev

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
db deki
oyna
-oyunlar
--ad

bu "ad" satırında oyun isimleri var bunlar birden fazla kelime olanlarıda mevcut ben bunları tek tek kelime olarak listelemek istiyorum mümkünmü ?

örnek oyun isimleri

araba oyunu
bisiklet oyunları
ip atlama

bu 3 oyunun listesini
araba
oyunu
bisiklet
oyunları
ip
atlama şeklinde nasıl yazdırabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

metadige

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Arkadaşım bir sürü yolu olabilir. Tam olarak ne yapacağını bilemiyorum,link vs. vermeden direk yazacaksan, en basiti yazdırırken:

PHP:
echo str_replace(' ', '<br />', $metin);

enginsev

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
aslında link vericem sitemap oluşturmak için bu kelimeleri kullanmak istiyorum.

etiketleri sitemap a entegre etmek istiyorum bunun içinde harici sitemap programlarıyla sınırlı sayıda listelemem mümkün bu şekilde bütün kelimeleri dahil etmeyi düşünüyorum

metadige

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
O zaman veritabanından çekerken bu kelimeleri alır bir arraya atarsın sonra link verirsin.

Örneğin:
PHP:
<?php
//sorgunu yaptın diyelim 
$sorgu = mysql_query('select ad from oyunlar');
while($sonuc=mysql_fetch_assoc($sorgu)){
  $kelimeler .= $sonuc['ad'].' '; //bir boşluk ekleyip gelen kelimeleri bir değişkene atıyoruz

}

//elinde kelimeler diye bir değişken oldu
$kelimeler = trim($kelimeler); //sağda solda ki gereksiz boşlukları al
$kelimeler = explode(' ', $kelimeler);//boşluk işaretlerinden bölüp array oluşturduk
$kelimeler = array_unique($kelimeler); //tekrarlananları sildik 
foreach($kelimeler as $kelime){ //link veriyoruz
  echo '<a href="htttp://www.siteadresin.com/etiket/'.$kelime.'" title="'.$kelime.'">'.$kelime.'</a><br />';
}
?>

Ama link vermeden türkçe karakterleri temizlemen daha iyi olur. Ya da tr karakter kullanacaksan urlencode() kullanabilirsin.

enginsev

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
@metadige teşekkürler bu linklerden oluşan bir sayfa yaptım sonra oraya sitemap creator sokup sitemap oluşturdum. saolasın biraz kulağımı tersten kaşımak gibi oldu ama hiç kaşıyamayıp çırpınmaktan daha faydalı oldu :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5