İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sunucu'da - var mı yok mu? varsa dizin yolu neresi? başlığı

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Selam arkadaşlar..
Bana her zaman lazım olan ufak komutları buraya yazmak istiyorum. Hem ben bilgisayarıma kaydedip bakacağıma buradan bakmış olurum. :)

Konunun özü şu, örnek "sunucumda ffmpeg var mı?" "sunucumda csf yüklü mü?" "ffmpeg'in veya mencoder'in path'ı neresi?" bu soruların cevaplarını burada bulabileceğiz..

Sizde aklınızda olan komutları eklerseniz sevinirim..

Not: Her yeni komutu eklemeye çalışacağım zaman zaman. İyi forumlar..

İlk olarak FFMPEG - FLVTOOL2 - MENCODER - MPLAYER ve PHP Pathlarının dizin yollarını bulma komutlarını ekliyorum..

Kod:
which ffmpeg
which mencoder
which mplayer
which php
which flvtool2

Genellikle bu tarz video bileşenleri /usr/bin/mencoder dizin yolunda bulunmakta.. Yalnız php ve flvtool2 bazen /usr/local/bin/flvtool2 şeklinde yer alabiliyor..

EK: Eğer SSH izniniz yoksa ve shared (hosting) kullanıyorsanız PHPMotion'un ekte verdiğim dosyasını sitenize atıp görüntülediğinizde üstteki media bileşenlerinin kurulu olup olmadığını, kurulu ise hangi dizinde olduğunu gösterecektir. Dosya ektedir(tester.rar)

-------

Sunucumda php.ini nerede?
SSH'ya root erişim ile bağlanıp aşağıdaki kodu yazarsanız kullandığınız php.ini dosyasının yerini görebilirsiniz.
Kod:
php -i | grep php.ini

-------

Sunucumda httpd.conf nerede?
Kod:
/usr/local/apache/conf/httpd.conf

-------

Sunucumda my.conf dosyası nerede?
Kod:
/etc/my.cnf

-------

SSH portumu nasıl görebilirim veya nasıl değiştirebilirim?
root ile bağlandıktan sonra..
Kod:
pico /etc/ssh/sshd_config

komutunu yazdığınızda default 22 ise #Port 22 görürsünüz. # başlığını kaldırıp istediğiniz port'u verebilirsiniz. (*güvenliğiniz açısından önerebilirim, root şifreniz bile öğrenilmiş heykır olsa ssh erişimi yapamaz. :))

-------

Sunucumda eAccelerator(cache), zend optimizer veya ioncube yüklü mü?
Aşağıdaki komutu yazıp eAccelerator, zend optimizer veya ioncube yazılarına bakıyoruz. Varsa yüklenmiştir.
Kod:
php -v

*basit kodlarıda ekliyorum çünkü forumda bunların optimizasyonları anlatılmış bazı konularda dosya dizin yolu karışıklığı var.. umarım faydalı olacaktır..

Sunucunuzda SSH Portunu değiştirmiş, unutmuş veya giriş yapamıyorsanız WHM Panelinizden login olup;

Kod:
[url]http://whm.sitenizinadi.com/scripts2/doautofixer?autofix=safesshrestart[/url]

yazdığınızda Ssh portu Default yani, 22 olacaktır.

Görüşmek üzere..

UnPoo

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Onur ellerin dert görmesin mutlaka faydası olacaktır ;)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5