Tarayıcıların DNS Önbelleği Nasıl Silinir?

YelizTurkmen

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
13 Aralık 2018
Mesajlar
160
Reaction score
17
Konum
Meram
Tarayıcıların DNS bilgilerini silebilmek için neler yapmalı? Chrome, Firefox ve Safari tarayıcıların DNS önbellekleri temizleme yollarını sizler için kısaca izah etmeye çalıştık. DNS sorgularının azaltılmasını ve sistem yükünün azalmasını sağlamak için sizin de ara ara DNS önbelleklerini silmenizi tavsiye ederiz. Bilgisayarınızdan girdiğiniz sitelerle birçok verileriniz de önbellek olarak kaydedilir. Bu önbelleklemenin asıl amacı sistemi tekrar tekrar aynı sorguları yapmaktan kurtarmak ve açılış ve sorgulama hızlarını artırmak olsa da bir süre sonra bu sorgula çok fazla yer kaplamaya ve sistemi olumsuz yönde etkilemeye başlıyor.

Tarayıcılar içinde en fazla kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera için DNS cache silme ile sisteminizi daha hızlı hale getirebilirsiniz. Yeni DNS ayarlarına bağlı olarak aramalar yapılabilir. Bu rehberimizde Chrome, Firefox ve Safari’de DNS önbelleği nasıl temizlenir? konusuna değinmek istedik.

1. Chrome’da DNS Önbelleği Temizleme

Google Chrome tarayıcısında DNS önbelleğini temizlemek için öncelikle adres çubuğuna chrome://net-internals/#dns yazıp Enter tuşuna basıyoruz.
chrome-dns-onbellegi-temizleme.png


Açılan sayfada üst bölümde bulunan Clear host cache butonuna tıklıyoruz. Bu butona tıkladıktan sonra sayfanın altında bulunan liste tamamen temizlenecektir.

chrome-dns-onbellegi-temizleme-2.png


Şimdi ise adres çubuğuna chrome://net-internals/#sockets yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Açılan sayfada ise Flush socket pools butonuna tıklıyoruz. İşlemlerimizi bu şekilde tamamladık ve DNS önbellek kayıtlarını tamamen temizledik.

2. Firefox’ta DNS Önbelleği Temizleme

firefox-config-sayfasi.png


Firefox tarayıcısını başlattıktan sonra adres çubuğuna about:config yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Uyarı ekranında Riski kabul ediyorum! Butonuna tıklayıp devam ediyoruz.
Uyarı ekranını geçtikten sonra Firefox değişkenlerinin olduğu sayfaya ulaşacaksınız. Yukarıdaki arama bölümüne network.dnsCacheExpiration yazıyoruz. Ekranda 2 adet sonuç görünecektir.

firefox-dns-onbellegi-temizleme-1.png

Her iki değer için çift tıklayıp 60 olan değerleri 0 yapıyoruz.

firefox-dns-onbellegi-temizleme-2.png

İkisini de 0 yaptıktan sonra tekrar aynı işlemi tekrarlıyor ve 60 olarak düzenliyoruz. Bu değişkenler, DNS kaydı için bir son kullanma süresini ifade ediyor. Bu değerleri 0 olarak düzenlediğinizde DNS önbelleğinin temizlenmesini sağlıyorsunuz, sonrasında ise varsayılan değere geri döndürmeniz gerekiyor.

3. Safari’de DNS Önbelleği Temizleme

  • Safari tarayıcısını kullanıyorsanız, DNS önbelleğini temizlemek için öncelikle Safari tarayıcısında Tercihler bölümüne gidiyoruz.
  • Burada Gelişmiş bölümüne tıklıyoruz ve açılan menüden “Menü çubuğunda Geliştirme menüsünü göster” seçeneğini işaretliyoruz.
  • Bu işlemin ardından menü çubuğunda Geliştirme seçeneği görünecektir. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Önbelleği Boşalt seçeneğine tıklıyoruz ve DNS önbelleğini temizleme işlemini tamamlamış oluyoruz.
4. Opera’da DNS Önbelleği Temizleme

opera-dns-onbellegi-temizleme-1.png


Opera tarayıcısında DNS önbelleği temizleme işlemi, Chrome ile çok benzer şekilde yapılıyor. Aradaki tek fark adres çubuğunda chrome yerine opera yazmak oluyor. Yani; opera://net-internals/#dns yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Açılan sayfada Clear host cache butonuna tıklıyoruz.
opera-dns-onbellegi-temizleme-2.png


Sonrasında tekrar adres çubuğuna opera://net-internals/#sockets yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Açılan sayfada ise Flush socket pools butonuna tıklayarak işlemleri tamamlıyoruz.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst