İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Tarihimizi Ne Kadar Biliyoruz?

B

baybars

Misafir
Arkadaşlar gördüğüm kadarıyla çoğumuz bu ülkenin birer ferdi olmaktan ve milliyetimizden son derece memmunuz (Olmayan yoktur herhalde). Öyleki tarihi konular geçince de damarlarınızdaki kanın hızlı hızlı aktığı mesajlardan belli oluyor. Düşündümde tarihmizin gizli kalmış yada az bilinen bazı gerçeklerini burdan gençlere duyurlaım ve bilgilenmelerini sağlayalım. Ben bir soru sorarak girşimde bulunuyorum. Devamı geleceğinden eminim.

Bu konuyu neşeli kılmak ve diri tutmak içinde bilene ben ödül vermeye hazırım...
Ödülmü nedir :)
Soruyu bilen arkadaş isterse bir sitemden o arkadaşın uygun olan sitesinin 1 ay boyunca text reklamını yayınlayacağım.

Sorum geliyor pek zor değil...

Yıldırım Beyazıt kaçınıcı padişahımzıdır ve lakabı neden "yıldırım" olmuştur.

A

altar

Misafir
Türk tarihi diyorsun osmanlılardan bahsediyorsun, bu ne tezat böyle, osmanlı Türklüğünü kaybetmiş bir devletti, ha soracak olursan Gerçek Türk tarihini çok iyi biliyorum.

S

sss

Misafir
Tahta çiktigi zaman önce abisini sonra 8 kardesini öldürmüstür ondan öyle deniyodur sanirim..

B

baybars

Misafir
Arkadaşlar konuyu dağatmıyalım lütfen cümlemde türk geçmedi hiç... Milliyetimiz ve padişahımız dedim. Padişahımızı kabul etmeyebiilirsin (yanlış kullandım zira) ama türklüklerini sabah kadar tartışırım burda sizinle :(

M

mavidusler

Misafir
Bence her milletin yönetici kesiminin başka bir kültürden çok fazla etkilendiği zamanlar olmuştur ama bu onların gerçek kimliğini değiştirmez. Üstelik o kimlik bugün üzerimizdeki kimlikten daha Türk'tür.

Araplar kabul etmiyor, İranlılar kabul etmiyor, peki kimdi bu Osmanlılar?

A

altar

Misafir
dostum hepsi için demedim, mesela bahsettiğin Yıldırım, Atatürk'ün saygı duyduğu bir kişiydi.

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
4. padişahdı heralde Yıldırım lakabıda her yere çok çabuk yetişiyomuş ondan verilmişti :)

B

baybars

Misafir
Mp3Master' Alıntı:
4. padişahdı heralde Yıldırım lakabıda her yere çok çabuk yetişiyomuş ondan verilmişti :)

İlk cevap doğru. İkincisi ise sallamışsın ama yaklaştın kimse bilemezse ortak karar ile bilmiş sayarız artık.

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yıldırım lakabını savaslardaki basarısından almıştır :p ( Hızlı savasıyormuş :D )

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya isyanları ve savaşları hemen bastırıyodu hemen yetişiyodu o yüzden değilmi?

B

baybars

Misafir
Mp3Master' Alıntı:
ya isyanları ve savaşları hemen bastırıyodu hemen yetişiyodu o yüzden değilmi?
Walla değil olsa dükkan senin :) Ama bir kısım tarihçiye göre buna benzer açıklamalr mevcut lakin esası bu değil.

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
en iyisi yıldırıma sormak en doğrusunu o söyler.herneyse başka cevap yok heralde cevap ne yaw merak ettim.Osmanlı tarihiyle çok ilgilenirim de.

O

OLTA

Misafir
ben yıldırım lakabını atını çok hızlı kullandığı için aldığını hatırlıyorum. Etrafındakiler atın ayaklarının kırılmasından korkarmış hep...

B

baybars

Misafir
Arkadaşlar yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için açıklam yapma gereği duyuyorum;
Kimse birşeyi en iyi bildiğini iddia edemez, tarih konusunda da öyle. Biz bildiğimiz kadarıyla bu konuda yorum yapıyoruz. Hepsi bu!

Mp3Master'ı bilmiş sayalım isterseniz fazlada merak ettirmeyelim forum insanını :)

1397 yılında Frenk Yazısı savaşında Konya bölgesininde bulunan Karahanlı beyliği ile yapılan savaşta Babası Murat Hüdavendigar'ın savaş esnasında zor durumda kalmasının üzerine ordusuyla yetişip (Şehzadelerin ordusu vardı) savaşı osmanlılar lehine çevirdiğinden dolayı lakabı "YILDIRIM" olarak konulmuştur.

B

baybars

Misafir
Mp3Master' Alıntı:
Yıldırım Beyazıt’ın tahta geçtikten sonra yaptığı ilk iş, on kardeşini vahşice boğazlamak oldu. Zaten ‘Yıldırım’ unvanını kardeşlerini öldürmekteki çeviklikten dolayı almıştır.

http://www.circassiancanada.com/tr/arastirma/osmanlida_olum_coktur.htm
ehehe

Bu sitenin verdiği bilginin tamamen asılsız ve kasti yapılmış kanaatindeyim.
Velevki öyle oldu 10 kardeşinide boğazlattı da adı yıldırım oldu. Düşünün bir kere boğazlayan bir adama nam olsun diye yıldırım adımı verilir yoksa o vahşeti çağrıştıran bir isim mi takılır? Yorum sizin...

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında doğru diyosunuz.herneyse bende bi soru sorayım ozaman
kolay bi soru
Osmanlı zamanında İtalyadan toprak alındı.Bu toprak hangi padişah zamanında alındı?

B

baybars

Misafir
Yanılmıyorsam Gedik Ahmet Paşa 1479 Sultanın ölümünden 2 yıl evvel gibi hatırlıyorum :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5