İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Tavsiye | İyinet Eklenti

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Merhabalar;
Wordpress kategori'si Tema & Eklenti olarak ikiye ayrılmış iyinet.com'umuzda. Ancak Tema alt kategorisine gittiğimizde iyinet tema arşivini görüyoruz sabitlenmiş bir başlık altında. Bunu görünce niye eklenti arşivimiz olmasın da demedim :) :p 2.bi niyetim bu konununda sabitlenmesi ancak bir diğer niyetimde wordpress alttabanlı açacağım site için bilgi edinmek,edinirken arşivlemek, yeni üyelere ve eskilere göstermek veya hatırlatmak(indirtmekte olabilir).
Kullandığım; öhö. öhö. pardon.. Kullanacağım Wp eklentileri olarak şunları düşünüyorum;
  • wp-pagenavi
  • wp-postviews
  • wp-page-numbers
  • wp-random-posts
  • all-in-one-seo-pack
Wordpress konusunda yeni yeni kendimi geliştirdiğim için pek birşey bilmiyorum. Örneğin bu all in one seo pack eklentisini kurduğumda zaten etiket ekliyorum bu seo'nun yanında açılan + etiket sekmelerinin ne işe yaradığını bilmiyorum. Tabi ki yarıyor ancak açıklama yapacak biri olursa en azından neyi ne için kullandığımı bilirim ve yine akabinde wordpress google sitemap generator diye bir eklenti varmış(robot.txt bumu yoksa değilse robot.txt'yi nereden bulucaz bi soru daha çıkıyor karşımıza). Bu eklentiyi kurmalımıyım ? *htacces denilen bir dosyadan bahsediliyor ancak benim böyle bir dosyam yok bunun içinde bir eklenti bulabilirmiyim ? Bu ak-ismet denilen eklenti niye Api anahtarı istiyor ve ne işe yarıyor :) ?
Eklentilerin dışında takip ettiğim çoğu blog sayfasında alexa validator gibi thumb.. türünde resimcikler görüyoruz alexa ya kaydolma haricinde bu resimcikleri blogumuzda göstermekte zorundamıyız ? Yeni açılacak olan bi bloğa eklentisinden dahasına şu şu şunu yapmalısın dediğiniz yer varmı ?

Tekrarlıyorum Bu başlık sayesinde kullanılan kullanılmayan tüm eklentiler burada link ( download veya yönlendirme ) verilirse en azından yeni üyelerin arayışı kolaylaşır hepsi tek başlık altında olur. Teşekkür Ederim okuduğunuz için iyi eğlenceler...

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
İlk WP kuranların çok fazla eklentiye ihtiyaçları yoktur. Temanın istediği özel eklentiler yoksa temel olarak bu eklentilerin kurulması önerilir:

All in One SEO Pack
WP-PageNavi
Google XML Sitemaps
Akismet

Adreslerini eklemeye gerek yok. Eklentiler sayfasından yeni ekle deyip eklenti ismini yazınca zaten otomatik çıkıyorlar. Oradan yüklenmesi önerilir.

Sorularına cevap olarak:

All in one yükledikten sonra keyword kısmından kelimeleri gir, etiket kısmından etiketleri ikisi farklı şeyler.

Sitemap eklentisi otomatik sitemap oluşturup arama motorlarına gönderecektir.

Robots.txt yi ftp den girince ana dizine eklemelisin. Eklentiye gerek yoktur, ama istersen kurabilirsin.

.htaccess zaten ftp den girince göreceksin. Rewrite konusunu panelden halledeceksin, htaccessle çok uğraşmamak gerekir.

Akismet'e ücretsiz kayıt oluyorsun, blogunu spam yorumlardan kurtarıyor.

Alexa'yı ekleme zorunluluğun yoktur. istersen ekleyebilirsin.

Fazla eklenti yüklemek önerilmez. Gerektikçe eklemeler yapabilirsin.

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
All in One SEO Pack
WP-PageNavi
Google XML Sitemaps
Akismet

Teşekkürler

Alexa sıralamasına da girmek istiyorum sanırım bunun için alexa'ya üye olucam ancak sorduğum alexa'nın bu kodunu eklemek zorundamıyım ? buydu yani isteğe bağlı anladığım kadarıyla..

.htacces ftp'te olacak diyorsunuz yani bu dosyaya ekleme yapacakmıyım ?

robot.txt'yi internetten bulup ftp'ye direkt atıcam sanırım ?

hem etiket hemde seodan eklememi öneriyorsunuz yani tamam :harika:

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
<script type='text/javascript' language='JavaScript' src='http://xslt.alexa.com/site_stats/js/s/a?url=www.siteadresi.com'></script>

Alexa doğru dürüst istatistik tutmadığından bu kodu eklemek hitleri daha fazla sayması açısından işe yarıyor.

.htaccess'e bulaşmamak en iyisi

robots.txt yi şu şekilde yapabilirsin. ana dizine at:

User-agent: *
Disallow: /wp-login.php
Disallow: /wp-register.php
Disallow: /wp-admin
Disallow: /wp-includes
Disallow: /index.php?s=
Disallow: /xmlrpc.php
Disallow: /oum.php
Disallow: /*.php$
Disallow: /*.js$
Disallow: /*.css$
Disallow: */feed/
Disallow: */trackback/

User-agent: duggmirror
Disallow: /

Sitemap: http://www.siteadi.com/sitemap.xml

hem etiket hem seodan ekle ama aynı şeyleri değil ;)

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
:harika:<script type='text/javascript' language='JavaScript' src='http://xslt.alexa.com/site_stats/js/s/a?url=www.siteadresi.com'></script>:harika:
:harika: robot txt şimdiden hazır oluşturdum :harika:

seo ve etiket'e gelince bi posta hem seo hem etiket ekleme diyorsunuz sanırım. yani sadece biriylemi yapayım yoksa ikisiyle birlikte yapayım ama kelimeler mi farklı olsun ?

sitemap xml temanın getirdiği birşeymi yoksa onudamı biz oluşturucaz robot.txt gibi

başka yorumu şu olsa daha iyi olur diyen varmı ? varsa memnun olurum başlık altında belirtirlerse...

Teşekkürler Eif! ++

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
seo ve etiket'e gelince bi posta hem seo hem etiket ekleme diyorsunuz sanırım. yani sadece biriylemi yapayım yoksa ikisiyle birlikte yapayım ama kelimeler mi farklı olsun ?

daRius hem etiket, hem keywords ekle. ama birbirlerinden farklı olsun.

seo kısmına atıyorum "arabalar, araba resimleri, araba türleri"....
etiket kısmına "araba, araba çeşitleri, en güzel arabalar"

Horoz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Sitemap için Wordpress'e ait eklentiler mevcut, onlardan birini deneyebilirsin.
Seo ve etiket olayına gelince; her ikisine de kelime girişlerini yap.

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Herşeyim hazır şu an. Ftp'ye attıktan sonra silmem gereken, dosyalarda değiştirmem gereken birşeyler varmış sanırım. Bunlar neler acaba ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5