İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

tekne tasarımında dünya birincisi bir Türk oldu

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
ödülü olmayan, bu yüzden kazanmanın çok zor olduğu tasarım yarışmasında, bir Türk'ün çizdiği yelkenli tekne tasarımı dünya birincisi oldu..

tasarlanan tekne, dünya otoritelerinde 2040 yılının ürünü olarak gösteriliyor..tekne hiç bir yakıt almadan kullanmadan denizlerde gezebiliyor ve çevreye hiçbir zarar vermiyor

tekneyi tasarlayan ÖDTÜ'lü Türk ile röportaj
[youtube]dxpVR1bYe8U[/youtube]

teknenin filmi
[youtube]D16DlXl5OlM[/youtube]

teknenin özellikleri

Volitan Türk Tasarımının Ürünü Dünya Tasarım yarışması Birincisi,

- Volitan'ın en üstün özelliği çok çevreci olması. Hiçbir petrol ürünü yakıt kullanmıyor, asla karbondioksit atığı üretmiyor.

- Herhangi bir limana girip yakıt almasına gerek olmadığı için Volitan'la hiç durmadan dünya turu yapabilirsiniz.

- İçme suyu almanıza gerek yok çünkü tekne bir yandan giderken bir yandan deniz suyunu tatlı suya çeviriyor.

- Volitan sonuçta bir yelkenli ama rüzgar esmediğinde de gidiyor. Çünkü üzerindeki o iki katı yelken aynı anda iki işe yarıyor: Rüzgar varsa yelken vazifesi görüp tekneyi yüzdürüyor. Rüzgar yoksa da tekneyi güneş götürüyor.

volitan1.jpg

- Güneşle tekne gider mi? Volitan gidiyor. Çünkü teknede güneş enerjisiyle çalışan iki adet elektrikli motor var. Güneş varken o tepedeki iki panel sayesinde şarj oluyor ve rüzgar çıkmasa da, güneş batsa da tekneyi götürüyor. Hemen belirtelim motorun aküsü de öyle kurşun pil falan değil; o da çevreci, yani jel akü.

- Volitan'ın hareket kabiliyeti inanılmaz. Olduğu yerde nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı.

- Volitan bir de kapanabiliyor... Üstte paneller, altta kanatları falan görünce "Ben geldim, boşaltın bu limanı" havasına hiç bakmayın çünkü sudaki kanatlarını teknenin altına toplayıp, yukarıdaki panellerini de tek parça yapabiliyor.

- Çevreciliğin kurallarından biri de dayanıklı tüketim malı yapmak: Volitan'ın ömrü 80 yıl.

- Volitan keyfine düşkün. 12 kişinin çok rahat yaşayabileceği, lüks yat kıvamında konfora sahip.

- Volitan'ın tek eksiği pek romantik bir havasının olmaması... "Mehtaplı bir gecede Burgaz açıklarında demirleme" hissi vermiyor. Ama zaten ABD'liler de "2040'ın teknesi" diyorlar Volitan için.

Tasarımcının Sitesi; http://www.designnobis.com/

BlackCode

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Demekki bundan sonra tekne kasıyoruz :) tekne resimleri, en güzel tekneler, tekne indir, tekne dinle, tekne izle, tekne yükle :p

Blackfox

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ilahi blackcode sen adama ilham verirsin.. deeermişim...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
ödülü olmayan, bu yüzden kazanmanın çok zor olduğu tasarım yarışmasında, bir Türk'ün çizdiği yelkenli tekne tasarımı dünya birinci olarak ödül aldı..

:D

gerçekten gururverici bir olay umarım iyi değerlendirilir ... Ben şahsen çok beyendim tekneyi ve öle durduğuna bamayın baya büyük bişey

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5