İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

telnet açıkları

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Komutu yanlış yazmışsın.

ps aux | grep ssh
veya
ps aux | grep sshd

telnet çalışmıyor sisteminde. Ayrıca kontrol ettim dışarıdan sistemini. Yapman gereken sadece ssh portunu değiştirmen. OnuR 'un anlattığı şekilde.

KLAMP

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aşağıdaki uygulmaylada olur sanırım
portu 987 yapsam sorun çıkartmaz değilmi ?

ConfigServer Security & Firewall sistemindende yazdığım portu girmem gerekli sanırım

http://www.keha.net/shell-script/870-sunucu-ssh-baglanti-portunu-degistirmek.html

Uygulayacağımız komutumuz :

nano -w /etc/ssh/sshd_config

sshd_config dosyasına girdikten sonra

#Port 22 başındaki # işaretini kaldırıyoruz ve akabinde istediğimiz herhangi başka bir portu ekliyoruz. Büyük portlar kullanmaya dikkat edin ve sunucunuzda firewall kurulu ise eklediginiz porta izin vermeyi unutmayınız.

ctrl+x ile ayarlarımızı kaydedip çıkıyoruz

ve ssh a restart atıyoruz.

/etc/rc.d/init.d/sshd restart

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
sunucunuzda firewall kurulu ise eklediginiz porta izin vermeyi unutmayınız.

İstediğin portu verebilirsin ama firewall ayarlarına eklemen şart. Yoksa servera ssh üzerinden erişemezsin.

KLAMP

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şu anda serverına baktım ve ssh portu default ve açık. Telnet servisi çalışmıyor ve kapalı. Senin yapman gereken şey ssh portunu başka bir port ile değiştirmek.

Tamamdır Portu Değiştirdim telnetin çalışmaması bizim için sorun oluştururmu yoksa bir önemi yokmu ?çalışıp çalışmamasının

eğer önemliyse verimerkezime söyleyim benim yapamayacığım gibi bişiyse

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Telnet ile herhangi bir işin olmaz.

Artı olarak :

Çalışan diğer servisler hakkında birşeyler öğrenmeye çalış. (FTP, HTTP, MYSQL, SMTP DNS) Bunlar hangi portlarda çalışıyor, hangi yazılım ile çalışıyor, default ayarları nedir, nasıl önlem alabilirim vs.. gibi şeyleri öğren. Sistemde hangi servislerin çalıştığını öğrendikten sonra ilgili servislere ait logları incelemeyide öğrenmelisin.

Ayrıca her websitesinde yazan güvenlik dökümanını direkt olarak uygulama. Öncelikle konuyu iyice oku anla daha sonra google üzerinde araştırıp neyin ne olduğunu öğrendikten sonra çalışacağın dosyada veya dizinde yedekleme yaparak değişikliklerini yap.

KLAMP

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Telnet ile herhangi bir işin olmaz.

Artı olarak :

Çalışan diğer servisler hakkında birşeyler öğrenmeye çalış. (FTP, HTTP, MYSQL, SMTP DNS) Bunlar hangi portlarda çalışıyor, hangi yazılım ile çalışıyor, default ayarları nedir, nasıl önlem alabilirim vs.. gibi şeyleri öğren.

Ayrıca her websitesinde yazan güvenlik dökümanını direkt olarak uygulama. Öncelikle konuyu iyice oku anla daha sonra google üzerinde araştırıp neyin ne olduğunu öğrendikten sonra çalışacağın dosyada veya dizinde yedekleme yaparak değişikliklerini yap.

Teşekkürler Osman bey verdiğiniz Bilgiler hem benim için çok faydalı oldu hemde diğer arakadaşlar içinde faydalı olucaktır diğer konular hakkındada araştırmalar yapııcam
şimdi portu değiştirdiğimize göre dışarıdan bağlantı yapılma imkanı olmaz değilmi

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Şu anda default portunu değiştirmişsin fakat portun scanner yardımıyla kolayca bulunabilir.

Bu tür servisler için artı önlemler almak lazım bunun için araştırma yapıp neyin ne olduğunu öğrenmelisin bence. Kolay gelsin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5