Telnet ve SSH Bağlantısı Programı (Ücretsiz)

kubra ozel

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
10 Nisan 2019
Mesajlar
2
Reaction score
2
Konum
ankara
Putty Nedir? Nasıl Kullanılır?

Putty ağ üzerindeki Linux işletim sistemli sunucunuza/makinanıza terminal üzerinden bağlantı sağlayan boyut olarak oldukça küçük ama güçlü ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Putty ile bağlantı yaptığınız sunucunuzu terminal üzerinden çeşitli komutlar ile yönetebilirsiniz. Daha çok gelişmiş linux kullanıcılarına hitap eder zira kullanıcı arayüzü yoktur tüm işlemleri komutlar ile yapmanız gerekir.

Putty indirmek için tıklayınız.

Bu yazıde şunları bulacaksınız;
  1. Putty ile Uzak Unix Sunucuya Bağlanma
  2. Düzenli Olarak bağlandığımız sunucu bilgilerini kaydetme ve tekrar yükleme
  3. Kullanım İpuçları
1- Putty ile Uzak Unix Sunucuya Bağlanma

5.jpg


Putty programını indirdikten sonra çift tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz, ek kurulum gerektirmeden çalışacaktır. Çalıştırdığınızda yukarıdaki resimdeki ekran ile karşılaracaksınız.

Host Name (or IP address) bölümüne bağlanacağınız sunucunun adını (siteniz.com gibi) veya ip adresini (111.222.255.255 gibi) yazıp Open düğmesine basmanız sunucunuza bağlanmak için yeterli olacaktır.

Bu aşamada karşınıza terminal ekranı gelecektir. ve size giriş bilgilerinizi, kullanıcı adı ve şifrenizi sırası ile soracaktır.

6.jpg


Şifrenizi girerken yazamadığınız düşünebilirsiniz. Güvenlik nedeni ile şifre yazma esnasında ekranda herhangib karakter gösterilmez (normalde * karakteri ile gizlenir fakat bu bile şifrenizin uzunluğu hakkında bilgi verir)

Şifremizi yazıp onayladıktan sonra bir karşılama mesajı görünür bu mesajda en son hangi ip adresindenve ne zaman bağlandığınız bilgisi verilir. Bu mesajın amacı sizin kontrolünüz dışında herhangi birisinin sunucuya girip girmediğini anlamaktır.

Bu aşamadan sonra çeşitli komutlar ile sunucunuzda işlemler yapmaya başlayabilirsiniz.
2- Düzenli Olarak bağlandığımız sunucu bilgilerini kaydetme ve tekrar yükleme

İlk ekran görüntüsündeki bilgileri doldurduktan sonra ayrıca Saved Sessions bölümüne herhangi bir isim vererek (bu isim sizin isteğinize kalmıştır sadece daha sonra tekrar kolayca bulma amaçlı) Save dümesine basmanız yeterlidir. Kaydınız alttaki listeye eklenecektir, daha sonraki bağlantılarınızda listeden seçil Load düğmesine basarak bilgileri kolayca girebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kayıtlarınızı seçtikten sonra Delete düğmesi ile silebilirsiniz.
3- Kullanım İpuçları

  • Terminal ekranında kopyalama/yapıştırma : Kopyalama yapmak için fareniz ile ilgili metni seçtikten sonra CTRL+C ile kopyalayabilirsiniz. Yapıştırmak için farenizin sağ tuşunu kullanın. Dikkat emeniz gerekn husus yapıştırılan metin içinde alt satıra geçme (ENTER) karateri varsa bu yapıştırdıklarınızı onayladığınız anlamına gelir.

Siz de kullanımla ilgili deneyim ve ipuçlarınızı yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst