İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Text Converter- Dosya format değiştirme ve database karakter düzeltme programı

xmetinx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar kıl oldum aradım taradım nette bedava bulamadım altı ustu projemdeki dosyaları iso 8859-9 yapıcaktım tek tek yapmak imkansızdı edıtorlerde karakterlerı bozuyordu hep paralı hep paralı hersey paramı ücretsiz olarak kendi programıcıgımı sunuyorum ben cektim siz çekmeyin geliştirirken bazı ozellıklerı de kendıgılınden ortaya cıktı. lazım olana aifyet şeker olsun.

1.jpg

Program framework 2.0 ve üzeri versiyonu pc nizde yüklü olmadılır.

Ne işe yarar !

Program belirtilen dizindeki tüm dosyaları tarayarak belirttiğiniz diğer dizine kopyalar ve bu işlem sırasında dosyaların içindeki bozuk karakterleri düzeltebilir ve dosyanın formatını istediğiniz şekilde değiştirerek bozmadan değişim sağlar.

Örneğin bir çok kod editörü netbeans edit plus dreamweawer projenizin tüm dosyaları utf8 olarak kaydedilmiş olabilir ve bu projenizi farklı bir karakter kodlaması formatında kaydetmek isteyebilirsiniz bu şekilde yapılan bir işlemde netbeans ve diğerleri tüm karakterleri utf8 den iso gibi bi formata dönüştürürken bu karakterleri deforme edecektir.

Başka bir örnek vermek gerekirse php ile yazılan ve tamamen utf8 ve mysql kullandığınız web sitenizi mssql database geçirmek istediğinizde ne yazık ki hala

utf8 desteği olmayan mssql de utf8 kullanamayacaksınız ve bu gereklilik sizi farklı bi karakter kodlaması seçmenize sebeb olacaktır eğer mssql kullanıyor ve dosya formatlarınız utf8 ise database den gelen verilerin database de sağlam oldugu halde sizde bozuk gözüktüğünü gözlemlersiniz. fakat eski dosyalarınızı utf8 den isoya çevirmek projenizi çok sayıda dosya olduğunu var sayarsak zahmetli bir iştir işte burda devreye programcığımız giriyor.

Alternatif olarak bu programı databaseinizdeki bozuk karakterleri düzeltmek içinde yada daha önceden yanlışlıkla karakterlerini bozdugunuz web projeniz içinde kullanabilirsiniz bununla ilgili bilgiyi aşağıda anlatılmıştır.

Kullanımı:

1.yöntem

Source düğmesine bastıkdan sonra projenizin olduğu dizini seçiniz.

Target kısmında ise projenizi convert edilip kayıt edilecek dizini seçiniz.

Encode format kısmına ise projenizinkarakter formatını seçiniz. (utf8, iso8859-9,windows 1254, ) gibi

Strat Process düğmesine basın ve finish yazısı gelinceye kadar bekleyin

2.yöntem

Text dosyalarınız yada bozuk olan database sinizdeki karakterleri düzeltmek için Replace charecter

kutusunu işaretleyiniz. databaseinizdeki karakterlerin hangi formatta oldgunu aktif halde olan kutuya(My Encoding) alanına yazın bunu deneme yanımda yöntemi ilede bulabilirsiniz.

Encode format alanına ise çevirildek sonra hangi formatta kayıt edileceğini yazınız. ve 1. yöntemi yapınız.

Not: Database inizin backup sql dosyasını alın daha sonradan yöntem 2. yil uygulayın tum databaseiniz düzelecektir fakat db nizde ? gibi karakterler varsa bunları düzeltmek mümkün değildir.

Diğer Özellikleri

Projenizdeki istemediğiniz klasor ver dosyalar olarabilir bunları Add folder ve Add file diyerek yollarını belirtiniz bu dosyalar hiçbir işleme tabi tutulmayak es geçilecektir. Save düğmesine

basarakda hafızaya alabilirsiniz.

Gizli dosya ve klasörler es geçilir fakat es geçilsin istemıyorsanız hidden field kutucuğunu işaretleyiniz.

Ek bilgiler

* Tek tek dosya olarak çevirme işlemi bulunmamaktadır tek bir dosyanız varsa bile bir klasör içine dahil edin ve o klasörün çalıştırılmasını isteyin.

* Program “xml”, “html”, “htm”,”php”, “php3″, “yml”, “js”, “css”,”jsp”,”asp”,”aspx”,”sql”,”txt” dosyalarını karakter kodlamasını değiştirir ve sizin formatınıza çevirir

fakat proje içinde başka uzantıda bir dosya görürse o dosyaya işlem uygulamadan copy yaparak belirtiğiniz dizine taşır böylelikle büyük proje işlemlerinizde sorun yaşanmaz.

* Target kısmında sadece kaydedilecek dizini yazın source kısmını istediğiniz klasörü seçerek de kullanabilirsiniz seçtiğiniz klasörü aynen belirtiğiniz klasörde hedefe taşır.( Örneğin soruce kısmında c:test/program klasorunu target kısmında sadece d:/test yazarsanız yınede d:test/program) olarak taşıyacaktır.

İndirmek için www.textencoder.info adresinden çekilebilir saygılarımla

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5