ThemeForest Üzerinden Tema Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

akalem

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
31 Ağustos 2012
Mesajlar
9
Reaction score
2
Konum
Gaziantep
Themeforest web siteniz için tema bulabileceğiniz nadir sitelerden. HTML veya WordPress, Joomla, Opencart, Magento gibi CMS sistemleri için özel olarak tasarlanmış temaları uygun fiyata satın alabilirsiniz. Themeforest sitesinde sadece ücretli temalar yok aynı zaman da her ay düzenli olarak bazı temalar belli bir süreliğine ücretsiz vermektedir.
Lakin her satış da olan temanın bazı eksiklikleri olabilir ve bu yazımızda Themeforest üzerinden tema alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bildirmek istiyoruz. Unutmayın temanın görüntüsü sizi yanıltmasın, bazı temalar göründüğü gibi olmayabiliyor. Haydi birlikte WordPress için en ideal tema seçimini yapalım.
ThemeForest bir Envato ürünüdür ve burada satılan temalar farklı geliştiriciler tarafından üretilen temalardır. Burada aradığınızdan çok daha fazla tema bulunmaktadır ve bu temaların çeşitliliği bir hayli fazla olunca aralarında kaybolmadan, buradaki bilgiler doğrultusunda dikkat etmeniz gerekenleri dikkate alarak iyi bir tema seçebilirsiniz.
Hazırsanız başlayalım.
Dikkat Edilmesi Gerekenler
İçerik
  1. 1) Dikkat Edilmesi Gerekenler
  2. 2) Hız
  3. 3) Güncelleme Aralığı
  4. 4) Yorumları Okuyun
  5. 5) Kullandığı Eklenti Sayısı
  6. 6) Sonuç
Tema alırken ilk önce neden aldığımızı belirleyelim. E-ticaret için mi? Blog sitesi için mi? Haber sitesi için mi? yoksa kurumsal bir tema arayışında mısınız? ilk önce bunu belirleyelim.
Belirledik mi?
Hadi bu yazımızda bir blog sitesi oluşturacağımızı düşünelim ve blog sitesi için ideal temayı ThemeForest üzerinden blog teması olarak arayıp bulalım. Bulduğumuz ve beğendiğimiz temaları bir bir not defterine adını yazalım. Buradaki önemli başlıklara göz atarak bulduğumuz temaları tek tek eleyelim.
Hız
Öncelikle bir tema alırken dikkat etmemiz gereken şey temanın ve sitenin hızıdır. Çünkü hız her şeydir. Mili saniye bile İnternet siteleri üzerinde büyük farklara neden oluyor. Her ne kadar güzel tasarlanmış bir site olsa bile hız olmadıktan sonra bir anlamı kalmıyor değil mi?
Hız testini temanın adresini Google pagespeed yada gtmetrix.com gibi sitelerden test edebilirsiniz.
Örneğin; Bizim temamız olan JNews temasını test edelim.
Bu temanın verileri hız konusunda iyi ve biz tema seçimini buna göre belirledik. Sizde alacağınız temada ilk önce hız testi yaparak sorgu sayısına bakın. Sorgu sayısı tabi ki sitenizin açılış hızını da etkileyeceği için sorgu sayısının az olmasına dikkat edin.
Güncelleme Aralığı
Bir tema satın alırken kesinlikle ikinci dikkat etmeniz gereken şey temayı yapan geliştiricinin en son ne zaman temayı güncellediğine dikkat etmeniz. Örneğin bir tema alırken aşağıdaki görselde ki gibi geliştirici yakın bir tarihte güncelleme yayınlamış mı?. Çünkü bu güncellemeler temadaki hataları giderir yada ekstra yeni özellikler ekler. Uzun süre güncellenmemiş temayı satın almak birazda zar atmaya benzer. Güncelleme gelmez ve bir hata alırsanız bu hata ile yaşamayı öğrenmek zorunda kalırsınız.
tema-guncelleme-tarihi.png

Unutmayın: Güncel tasarımlar diğer tasarımlara göre daha istikrarlı çalışır ve genellikle bug (hata) ile karşılaşmaz ve sorun yaşamazsınız.
Yorumları Okuyun
Genelde beğendiğiniz her tema için yapılmış yorumlar vardır. Bu yorumları temayı satın alan kişiler yapar, destek taleplerinden tutun, öfkeli yorumlara kadar her şeyi görebilirsiniz. Sonuçta o yorumu yapanlar o sorunları yaşayan insanlar, eğer olumlu yorumları çok ise temayı satın alabilirsiniz. Ama yıldızı düşük ve yorumlarda berbatsa kesinlikle uzak durmalısınız. 2 gün sonra o yorumları siz yapmayacağınız ne malum değil mi?
tema-degerlendirme-1280x586.png

Tema değerlendirmeleri bir temanın satışı için önemlidir, yazar yapılan yorumlara cevap veriyorsa, temayı satın alan kişilerin memnuniyeti olumlu yönde ise temayı satın alabilirsiniz.
Kullandığı Eklenti Sayısı
Son aşama kritik bir aşama, aslında ilk maddeyi belirleyen kriter temanın kullandığı eklenti sayısında yatmaktadır. Örneğin temayı oluştururken kullanılan 3.parti eklentiler sitenin açılış hızını yavaşlattığını unutmayın. Satın almak istediğiniz temanın kullandığı eklentilere göz atın. Eğer bu 4 maddeyi kullanarak seçtiğiniz temaları ayıkladıktan sonra elde kalan temanın da eklenti sayısı düşükse aradığınız en ideal temayı bulmuş olursunuz. Şimdi bu 4 önemli kriterlerden geçen bir tema varsa geriye kalan, o temayı güven ile satın alabilirsiniz.
Temaya dahil olan bu özellikleri kontrol ederek ortalama eklenti sayısına ulaşabilirsiniz.
Sonuç
Bu yazımızdan ThemeForest sitesinden tema satın almak isteyenler için rehber oluşturduk. Bu rehberde tema satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylıca konulara değindik. Bu yazıdaki içeriği dikkate alarak sizde siteniz için ideal temayı satın alabileceğinizi umuyoruz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst