İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Thin Client' e format atma.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
USB Cdromdan boot edebilirsin. Boot ayarlı kısmında USB-CDROM desteklediği gözüküyor. USB Cdrom yoksa kasayı açabilirsin elindeki cihazin içinde IDE portu bulunmakta, gerekirse bir disk bağlayıp normal işletim sistemi kurulumu yapıp IMAGE alırsın, daha sonra bir IDE portundan cikan DOM a image i acabilirsin..

İşlemci ve Ram değerleri nedir?

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bu arada cihazı ne amaçla kullanmayı düşünüyorsun?

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
sadece internet amaclı ozellıkleri hakkıdna bir fikrim yok malesef.

Birde bir adet 4 gb usb flash bellegi fat32 olarak formatladım. Sonrasında knoppix işletim sisteminin iso sunu bir klasore indirdim ve fixkp.bat dosyasını da bu knoppix isosunun bulundugu dosyaya attım ve cmd aracılıgı ile fixkp.bat ı bu klasorde calıstırdım. Bu işlem sonrasında iso dan cıkan knoppix dosyasını fat32 olarak formatladıgım usb bellege aktardım ve yine cmd den bu usb bellekte aktardıgım dosyalarla birlikte gelen makeboot.bat dosyasını calıstırıp usb yi boot edilebilir hale getirdim. Thin Clientte denemeden once kendi kişisel masaustu tower pc-oem kasada bios ayarlarından boot seceneklerinden usb yi tanıttım usb yi takıp denedim ve usb ile işletim sistemi saglıklı kurulup calıstıgınız gozlemledim. Sonrasında thin clientte aynı işlemleri yaptım ancak hiç boot etmeden var olan yuklu işletim sistemine bağlanıyor ve yine o sinir bozucu hata ile karsılasıyorum hocam

Acaba bios ayarları alanından boot seceneklerini mi yanlıs yapıyorum. Kişisel bilgisayarımda direk usb modeli gozukuyordu ve onu secebiliyordum oysaki thin clientte usb modelni gosteren secene yok sadece first boot USB-FDD seçili secon boot HDD-0 seçili ve third boot CDROM seçili şekilde.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
fixkp.bat ne iş yapar bilmiyorum esasen okuduklarımdan çıkardığım şu,
bir adet USB flash belleğe yeni bir işletim sistemi kurup kullanmaya çalışmışsın ancak first boot IDE olarak gördüğü için thinclient ustunde başarılı olamamışsın.

Atladığın nokta şu, USB Flash bellek artık first boot edilmesi gereken bir USB disk olmuş bu sebeple, Boot seçeneklerinden USB-HDD yi first boot olarak tanımlamalısın..

Ayrıca thinclient ustundeki hatayı %99.9 disk alanın dolması sebebiyle alıyorsun, elindeki cihazin ustunde 256 veya 512mb lik ide dom bulunuyor.
Cihaz açılırken CTRL veya CTRL ile birlikte ALT tuşuna basarak consola düşüp fsck çekip varsa disk üstündeki hataları giderebilir ve sistemin açılmasını sağlayabilirsin..

fsck /dev/hda1
veya
fsck.ext3 /dev/hda0
buda işe yaramazsa
fsck.ext3 /dev/hda1

komutu ile diski gözden geçir, diski mount edebilirsen /tmp veya /temp dizinini bulup içini temizlemeye çalış..

Bu cihazı bulmakta çok zorlandın mı :) nerden buldun böyle bişeyi?

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
fix.bat iso dosyasını msdos aracılıgı ile acmaya ve usb bellege boot yapabılme ozellıgını saglayan bat dosyasını olusturmaya yarar. Kendi bilgisayarımda usb uzerinden işletim sistemini calıstırdım. Ancak thin clientte beceremedim first boot device yi usb-hdd olarak sectim biraz once ama yine usb yi tanımıyor gormuyor boot etmiyor veya calıstırmıyor :)

şimdi diger anlattıgınız uygulamaları deneyecegim. Burdan bilgilendiririm. Muhtar oğluyum tum muhtarlıklarda var bi done turkıyenın tum emniyet ve kaymakamlarda calısan kişiler bunu kullanıyrdu toplu alım oldu tek tip otomasyon programı calıstırmak icin verilmişti muhtarlarada. Su an tower kasa kullanıyor buroda peder :) buna gerek kalmadı bunuda sadece internet baglantısı kurup maillerini kontrol etmesi icin uyarlayacagım linux sistem olur veya en hafif hangisiyse knoppix oneriyorlar ama :D:D:D

Bu arada ilginizden dolayı teşekkürü borç bilirim.:harika:

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Cihazı tanıdığım için sordum zaten, bir güvenlik projesinin parçası olan otomasyon sistemindeki clientlardan biri..

Cihaza ram takabilirsen ve piyasada 1-2 gblık domlar var onlardan bulabilirsen win98 kurabilir, çalıştırabilirsin. hatta disk alanı yeterse win7 bile çalışır.

Knoppix dağıtımı dışında damn linux adını verdiğimiz küçük linux dağıtımları ile çalıştırabilir DHCP den ip alacak halde internet işlemleri için kullanabilirsiniz.

Flashbellekten çalıştırabilmek için, kasayı açıp IDE portundaki DOM u çıkarıp öyle deneyin %99 çalışacaktır.

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Cihazı tanıdığım için sordum zaten, bir güvenlik projesinin parçası olan otomasyon sistemindeki clientlardan biri..

Cihaza ram takabilirsen ve piyasada 1-2 gblık domlar var onlardan bulabilirsen win98 kurabilir, çalıştırabilirsin. hatta disk alanı yeterse win7 bile çalışır.

Knoppix dağıtımı dışında damn linux adını verdiğimiz küçük linux dağıtımları ile çalıştırabilir DHCP den ip alacak halde internet işlemleri için kullanabilirsiniz.

Flashbellekten çalıştırabilmek için, kasayı açıp IDE portundaki DOM u çıkarıp öyle deneyin %99 çalışacaktır.

iyi degerlendirilebilir o zaman...

bu arada ctrl+alt ile LILO 22.5.7.2 boot menu alanına console dustum dedıgınız komutları yazdım hepsınde no such image. yazdı.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
CTRL + ALT ile düştüğün ekranda ne yazıyor,

df -h
ile aldığın çıktı nedir?

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
ctral +alt yaptıktan sonra

boot: _

cıkıyor direk. Birde IDE portundaki dom u cıkarıp dedin de bu dom dedigimiz sey pc-oem lerdeki ram degil mi ? uzun yeşil olan onu mu cıkarcam :D

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
ctral +alt yaptıktan sonra

cıkıyor direk. Birde IDE portundaki dom u cıkarıp dedin de bu dom dedigimiz sey pc-oem lerdeki ram degil mi ? uzun yeşil olan onu mu cıkarcam :D

Consolda Enter ile devam ettiğinde sistem normal şekilde boot ediyorsa, sistemi restart edip tekrar CTRL + ALT veya CTRL +ALT + F1 ile consola düşmeye çalışın daha sonra df -h ile sisteme bağlı aygıtları görebiliriz.

DOM dediğim IDE portuna bağlı bir aygıt,
http://www.innodisk.com/upload/product.pic/EDC 8000 44pin-Industrial.jpg şöyle bişey..

kasayı açtığında, anakartın power butonuna bakan tarafında..

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
consolda enter ile devam ettiğimde sistem normal şekilde boot ediyor evet. ve yine o hata mesajının oldugu linux penguen ikonlu siyah alana geliyor. Restart yaptım ctrl+alt+f1 yemiyor ama ctrl+alt ile yine

consol alanına geliyor. orada df -h yaptıgımda yine no such image diyor

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
su an actım icini ve kucagımda :D kerata

power butonunun yanında ram gibi uzun olan yeşil bellek var onun arkasındada yine ram ın biraz ufagı kare seklınde bisi var tam kare degil dikdortgen ancak resimde gosterdigin gibi degil markası Apacer

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Ram in arkasında kucuk diktortgen parca, resimdeki gibi kutu halinde olmayabilir açıkta olabilir, resimdeki statik elektrikten zarar görmemesi için kutu içinde gösterilmiş.

Dilersen ekran görüntüsü al işaretleyeyim resim üzerinde..

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
tmm tmm resimdeki kutulunun altındaki takıalcak yerden yakaladım muhabbeti oymus :D şimdi usb yi takıp deneyecegim. bios tan first boot device yi usb-hdd oalrak secip deneyeyim. Bu iş olursa birde sizden bunu yukseltmek biraz daha kuvetlı hale getırebılmek ıcın tiyolar alabilirim :)

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
DOM u çıkardığınız porta IDE kablosu ile CDROM bağlayabilir, USB Flash belleğe CD üzerinden işletim sistemi kurabilirsiniz başkada bişey aklıma gelmiyor.

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
o secenekleride denerim peki bu cıakrdıgımız parcaya yuklu degil mi işletim sistemi ve bu parcayı nasıl sıfırlarız formatlarız ?

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Şu durumda USB bir CDrom ile format atabilirsiniz veya DOM u PCnizin anakartındaki IDE portuna bağlayabilirsiniz :)

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
pc'm deki anakartın ide sine baglayıp format atayım en mantıklısı :D bak super cozum urettiniz hahha :D sorun yapmaz heralde pc ye dime :D

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Şimdi hocam. O dediğiniz parçayı cıkardım. Sonrasında knoppix yuklenip uyarlanmış usb bellegi taktım thin client i calıstırdım. BIOS alanından

Advanced BIOS Feature/

First Boot Device ---> USB-HDD
Second Boot Device ---> HDD-0
Third Boot Device ---> CD-ROM seçili ayarlayı kayıt ettim ve tekrar sistem başladı ve boot alanına gelince sole bir uyarı cıktı

DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER :S

Bu sistem ya usb 2.0 desteklemıo yada bios versiyonu eski usb 2.0 ı kabul etmio olabilirmi acaba ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5