İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler. -okuyunuz.-

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Artık forumda ticaret'in nasıl yapılacağını bilmeyen insanlar çok olmaya başladı arkadaşlar. Ticaretin nasıl olduğunu bilmeyen insan gidip dolandiriliyor, daha sonra gelip yönetime suç buluyor. Bakın, bu konuda yapabileceğim en iyi şeyi şu anda yapıyorum.

1-) TELEFON NUMARASINI İSTEYİN.
Ticaret amacınız ne olursa olsun telefon numarasını isteyin ve bu numarayı doğrulayın. Doğrulama kısmı çok önemli, kişinin kendisi olup olmadığına bakın. SMS/Arama yöntemi ile.

2-) MSN YA DA ANLIK İLETİŞİM ADRESİ İSTEYİN.
Msn ya da facebook iletişim adreslerini isteyin, onu da doğrulayın. Msnde konuşurken bana bi o nickle pm atın gibisinden konuşun ve pm atsın.

3-) MESAJ/KONU/TICARET PUANI VE REFERANS!
Mesajlarini inceleyin, konularina bakin, ticaret puanlarina bakin ve arastirin.
En önemlisi de referansı mutlaka isteyin ve bu referansı size kanıtlasın.
Referans dediğin şey iki taraflı olur. Bi şirkete girmek istediğin zaman eğer başka bi şirketi referans gösterirsen adamlar arayıp sorar bu eleman nasıl diye.
Sizde bunu yapın SORUN/ARAŞTIRIN!

4-) PARA GÖNDERME!
Yarısı iş başlayınca yarısı iş bitince gibi bi kavram var, evet aslında bu normal ancak eğer size uymuyorsa bunu açıkça dile getirin. En azından bi çalışma görmek istediğinizi söyleyin ufakta olsa. PARANIZI ŞAP DİYE GÖNDERMEYİN! Ve unutmayın; parayı gönderdiğiniz kişi(isim/soyisim) ile alışveriş yaptığınız kişinin ismine soyismine dikkat edin!

Eğer bu 4 altın kuralı yerine getirip hala dolandırılıyorsanız, becerinize hayran kalırım. Bu kuralları daha da çoğaltabilirsiniz, daha da azaltadabilirsiniz. Artık ticareti öyle bakkaldan alınır gibi yapmayın, burası bakkal değil, herkes güvenilir de değil.

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Yeni ticarete başlıyacak kişiler için veya tecrube sahibi olmak istiyenler için çok güzel bir yazı olmuş.
Ellerine sağlık.

T

themaniac

Misafir
Lanet cok haklisin yazdiklarinda ama baska bir konuda bir arkadas demisti, yapilan sikayetlere daha hizli cevaplar verilse diye. Yani adminlik vermek yerine bir kategori icinde bir topic icinde bir gorev yada yetki verilse. cunku ben bu son 1 haftada 2 kisi dolandirildi paypal'da ve ben hic yoksa son 1 haftada 10-15 sikayet yaptim. kimse ilgilenmedi. konu acamayacak insanlar konu aciyor, sikayet edince konusu kilitlenmiyor. eskiden hemen kilitleniyordu. hatta birisi sikayet etti diye, paypalda 200 mesaj yada 3aylik uyelik sarti vardi. bende 250 uzeri mesaj ama 2aylik uyeligim vardi. ama konum kilitlendi. o kadar bile bu konuya dikkat edilirken, simdi bir zayiflik soz konusu.
bunu da goz ardi etmemek lazim.

herkesin isi de zor arkadaslar, Lanet'e de yuklenmeyin. cunku bakiyorum yapilan islere Iyinet'te epeyce bir degisim havasi var. Lanet kendi basina herseye yetisemez

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5