İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

toplistten beklentiniz nedir?

D

doLob

Misafir
Kodlamasinin cok temiz olmasina dikkat ediyorum zaten hatirlattigin icin tesekkurler.

Baslangicta 1 adet server ile basliyorum fakat 1 server yetemedigi zaman elbette yeni serverlar ile guclendirebilirim.

Uyarin icin tekrar tesekkurler

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
..::aTi::..' Alıntı:
yapılan işi merak ettiğini göremiyorum bence biraz destek olmayı dene neden daha iyisini yapmasın ?

eleştiri yapacaksan bence önce kendini karşındakinin yerine koymalısın.
Mesajda da söyledim, yanlış anlamasın öyle sert konuştum gibi oldu farkındayım. Ama toplistten beklenti soruyor. Benim tek beklentim Hit tir. Bir çok kişi içinde öyledir. Yani sırf istatistik için tercih sebebi az olur. İyi hit yolladığınız sürecede var olursunuz. Toplist diyince ben bunu anlarım, Tracker farklı birşeydir.

Urchin den esinlensin derken orası çok iyi. Fikir alabilir anlamında söyledim. Yine tekrarlıycam, köstek olmak olarak algılamayın.Yani ben oraya üyeyim ve tüm istatistiklerimi tutuyor, seni seçmem için bir sebep sunmalısın. Bu da hit yollamandan geçer bence.

Webservis i sadece ref lere bakmak için mi kullanıyorsunuz? Ben günde 30-40 kişi gönderdiği için kullanıyorum şahsen. Linkcenneti de aynı..

Tasarımı, Özelliği hiç iyi olmayan birçok hitlist, toplist gördük. Forumlarda tanıtıldı. Günde 100 kişiden fazla yollayanlar vardı. Herkes üye oldu. Ama kimseye hayır getirmedi çünkü Mp3 ve absürt içerikten popup açılarak elde ediliyordu o hit.

Daha iyisini yapma konusuna gelince, Herkesin temennisidir bu zaten. Bunu belirtme gereği duymamıştım. Tabikide bende isterim. Umarım çok iyi bir proje çıkartırlar.

yzgulec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Diger bir da bahsetmis, üye olduktan iki üc gün sonra cokmesin. Altyapı saglam olsun yani. Trafik artınca felegi sasmasın. Iyi calismalar.

D

doLob

Misafir
Urchin nedir bilmiyorum eger bir adres verirseniz inceleyebilirim. google analytics kullaniyorum ve guzel bir sistem ama anlik guncellenmiyor gunluk guncelleniyor ve bu - puan veriyor ( o kadar siteyi anlik guncellemeside beklenemez ) iste bu noktada bizim sistemin daha kullanisli olacagini tahmin ediyorum cunku istatistikler anlik guncellenecek.

o konuda bir sikintimiz olacagini zannetmiyorum cunku elimin altinda gunluk yaklasik 60.000 tekil hit bulunmakta trafigin artmasiyle feleginin sasmasi gibi bir durum soz koonusu degil olsa bile gerekli mudahaleyi aninda yapariz.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
doLob' Alıntı:
Urchin nedir bilmiyorum eger bir adres verirseniz inceleyebilirim.
Google Urchini satın alıp, ismini değiştirdi. Kullandığına göre biliyorsundur, Sitedeki grafikler gerçekten çok başarılı ve Türkiye de belki pek oturmuş değil ama bazı mahallelerden gelen ziyaretçileri yazıyor. Flash kullanmasıda ayrı bir güzellik. Ama dediğin gibi anlık göstermiyor, Hatta 2 gün falan sürüyor görmemiz. Aynı sistemin, Anlık göstereni olsa çok iyi olur.

Ayrıca madem bu kadar güzel birşey yapmayı düşünüyorsunuz, İngilizce versiyonuda yaparsanız, yabancılarda kullanır. Kolay gelsin, bekliyoruz ;)

D

doLob

Misafir
scriptte dediginiz gibi dil destegide bulunuyor ama yurtdisinda toplist kullanimi ulkemizdeki kadar degil. yurtdisindaki webmasterlar genellikle tracker kullaniyorlar

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Pekcok tecrubeli kullanici ve site sahibi cok guzel noktalari dile getirmisler.

Toplist isleri disaridan her ne kadar zevkli ve kolay gorunurse, isin icine girince bir o kadar zaman alici ve zor oldugunu ilk 200 uyede hissettirmeye baslar. ilk 500 uyeye kadar canim-cicim aylaridir, ufak tefek sorunlar haricinde hersey yolundadir.

1000 inci uyeye geldiginizde, siteye bir saldiri oldugundan suphelenmeye baslarsiniz. Aslinda saldiran sizsinizdir, sisteminiz artik bu yuku kaldiramaz hale gelmistir.

Sonra 2. serverinizi alirsiniz, kodlarda degisiklik yapmaniz gerekir, bu esnada serveriniz cok yavas oldugu icin, uyeleriniz sayac kodlarini sitelerinden kaldirmaya baslarlar.

Siz problemi cozup, herseyi yeniden duzenledikten sonra 500 uyeden kaldiginiz yerden baslarsiniz. Bu zamana kadar sitenin acilis gununden 6 ay gecmistir.

Sitenizden henuz para kazanamamis, onun yerine giderlerinizi 2 katina cikartmissinizdir.

8. ayda tekrar 1000 kullaniciya eristiginizde, bu sefer sisteminiz tekrar yavaslamistir. Sitenize kabul etmediginiz sitelerin webmasterlari yada kendini webmaster sananlar, kizginliklarini harekete donustururler ve birbirlerinden habersiz, topluca sitenize hic durmadan saldirirlar.

Bu saldirilari engellemek icin, sistem bilginizi arttirmaya calisirsiniz, hatta egitim alirsiniz. 2-3 ayiniz bunlarla ugrasmak ile gecer. 1500 e cikan uye sayiniz yine bu saldirilardan dolayi 1000 lere dusmustur.

1 sene sonra hersey yerli yerine oturdugunda, siz artik saldirlari ve sistem yogunlugunu cozdugunuzde, cebinizde 2 dedicated server icin toplam 3-5 bin dolar kadar bir para gittigini ve halen ayda 100YTL den fazla reklam alamadiginizi farkedersiniz.

Artik gunde gelen spam email sayisi 1000 lere cikmistir. Bu spam emailler arasinda gercekten size gelen mailleri kacirmaya baslarsiniz.

Uyerleriniz, sisteminizi az cok cozmus ve nasil hile yapilacagini ogrenmistir. Hileler artar ve hile yapmayanlar hakli olarak sikayet ederler. 1-2 ay hile yontemlerini tesbit ve cozmek icin calisirsiniz, ama hic bir zaman hileyi tamamen engelliyemezsiniz.

Artik toplist size zevk vermekten cok SIKINTI vermeye baslar. Eger paraniz varsa ve inatci iseniz yolunuza devam edersiniz, yoksa siteyi satmaya calisirsiniz.

Bu yollardan gecen bir kisi olarak, bu sorunlarin bir kismini simdiden elimine etmek icin size birkac tavsiye:

1. Cok guclu bir dedicated server alin, Dual CPU ve minimum 2Gb bellek. 3Gb olursa cok daha iyi olur.

2. Programinizi 1 den fazla makinada calisabilir sekilde tasarlayin. Gecen sene iyinet sayacinin yeni versiyonunu yazarken distributed-architecture ozelligini eklemistim, bu sene bunun cok faydasini goruyorum. Sayac programini alip istediginiz makina uzerine koyun, ana sistem sinirsiz sayidaki makinadan sayac verilerini topluyabiliyor.

3. Makinanizi DDOS ve firewall destekli bir firmadan alin. CO-LO yapmayin.

4. Email ve SSH icin koruma programlari kurdurun yada kurun.

5. Webmasterlar ve sistemciler, genel nufus icinde, internet konusunda en bilgili kisilerdir. Bu kisiler hic cekinmeden bilgilerini kotu niyetle kullanirlar. Kimlerle ugrasacaginizi iyi anlayin. 1 kisiye ters bir lafiniz yuzunden siteniz 3 gun erisime kapanabilir. Eger bir fikra yada yemek siteniz olsaydi, saldiri riskiniz 40 kat azalirdi.

6. Toplist cok vakit alir, eger gunde 3-4 saatinizi ayiramiyacaksaniz, kendinize yardimci(lar) bulun.

7. Sisteminiz oturup, herseyin tam calisir olduguna emin olmadan ve ekstra vaktinizin olduguna emin olmadan, siteniz ile ilgili forum acmayin.

Kolay gelsin.

D

doLob

Misafir
isin icinde olan ve turkiyenin sayili sitelerinin bir admini olarak verdiginiz cevap icin tesekkurler.

yazdiklarinizi tek tek goz onunde bulunduracagim bundan 5 yil once dêliste hazir scriptiyle bu siteyi acmistik (ortagim Reignman ile) az cok toplistler hakkinda bilgim var ama daha ogrenecegimiz cok seyler var.

son olarak bedava alan adina sahip siteleri kabul etmeyi dusunmuyorum sizce dogru olurmu?

cpa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim de bu konuda az çok tecrübem var. Toplist için sadece kodlama bilgisi de yetmiyor, aynı zamanda iyi bir sistem bilgisi lazım. Benim sistem bilgim azdı, bu konuda oldukça zorlandım ve başkalarına bağımlı kaldım ne yazık ki. iyinetadmin zaten benim bildiklerim ve bilmediklerim dahil herşeyi yazmış. Bunun üstüne yazacak pek fazla birşey yok aslında. Ama ben esas önemli noktaları belirtmek istedim. Toplist işinde süreklilik çok zor. Ayrıca sabır isteyen bir iş bu. Bu işe girmeden zorluğunu anlamak çok zor. Site açılınca tanıtımı iyi yaparsan 4-5 ay sonra ne kadar zor olduğunu göreceksin. Umarım erken pes etmezsin. Şimdiden başarılar...

SaTuRN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Toplist sitesinin bu kadar sıkıntılı olduğunu pek bilmezdim. Sanırım banner değişm sistemi kurmaya kalksak (öyle bi planım vardı) toplistin 10 katı daha zor olur. Ziyaretçimiz olmaz ama bant genişliği daha fazla harcarız düye düşünüyorum.. her neyse..

Benim serzenişimi anlatayım size..
Bu ücretsiz alan adı kullanan siteleri kabul etmeme sebebiniz nedir nou anlayamıyorum.. Haa dersenizki kaliteli siteleri kabul etmek istiyoruz onu anlarım. Fakat zaten site aktivasyonu sırasında site kalitelimi değilmi ona bakıyorsunuz. Parasını bastırıp domain alan fakat üzerine tabiri caizse taş taş üstüne koyamayan sitelerde var.. paralı olması mı onu kıymetli yapıyor? veya Ücretsiz isme sahip çok güzel sitelerde mevcut? Bu ayrımdan nefret ediyorum?

D

doLob

Misafir
benim dusuncem bu isi ciddi olarak yapan veya yapmayi dusunen herkesin mutlaka bu is icin para harcamasi gerekliki para harcamanin yoluda .com almaktan geciyor yani domain fiyatlari eskisi gibi pahalida degil 1$ a bile domainler var. buradaki amac hergun bu ise yeni giren 100 lerce kisinin uye olup database i sisirdigi bir site olusturmamak.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Ucretsiz sitelerin kabul edilmemesinin en buyuk nedeni surekliliklerinin olmamasi.
Dusunuldugunun aksine, cok kaliyteli, cok ise yarar pekcok ucertsiz site var.
Ama bir onun 100 kati kadar da ise yaramaz, bugun var olup yarin kapanan mantar siteler var.
Ucretsiz site uzerinden, yasadisi is yapilmasi daha kolay oldugu icin, illegal marez siteleri bu sekilde basvuruda bulunuyorlar.
Once baska bir sitenin icerigini alip kopyaliiyorlar, ardin topliste uye olduktan sonra, iceriklerini silip, marez, illegal, dolandiricilik gibi konulara yoneliyorlar.
Taki hostlari bu siteleri kapatana kadar.

Ama ciddi manada bir site yapmak isteyen en az bir 10$ verip domain adi ve hosting alir. Bunlarda illegal icerige yonelebilirler, ama bir kez banlandiklarinda, bir daha kabul edilmezler.

Acikcasi biz de bu siteler ile vakit kaybetmek istemiyoruz. Tecrube ile sabitlenmistir.

S

Senbul

Misafir
mysite ; forumkurdu ; yada xxx free bir sistem.
Hepsi demiyeceğim ama %95 i çöp site hatta site bile değil.
Durum boyle olunca bedeva alan ve yonlendirme kullanan siteleri alıp listenin kalitesini düşürmeye hiç gerek yok.
Bir şey baştan nasıl başlarsa öyle devam eder.
O yüzden balıgı bastan kokutmamak lazım.

SaTuRN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinetadmin istediğim cevaplardan birini vermiş.. haklı buluyorum kendisini.. tabiki yasadışı iş bu sitelerde daha çok.. bende bu siteleri kabul etmeyin demiyorum zaten.. demek istediğim zaten seçerek üye alıyor bütün toplistler özellikle kaliteli olanlar.. bu şekilde genellemesek. yani ücretsiz alan adına sahip olanlar üye olamaz demek yerine başvurularda %90 ını eleyip değerli sitelerin hakkını yememiş olursunuz. Ama zor geliyor olabilir, toplist site sahipleri sizsiniz. Benimkisi bir öneri..

D

doLob

Misafir
SaTuRN dediklerinde haklisin elbet 100 bedava site icinden 3-4 tane kaliteli siteler cikacaktir ama 3-4 site onaylamak icin 100 siteyi kontrol etmek mantiksiz bunun yerine bu kaliteli 3-4 site 10-15$ verip domain+host alip kalitesini bir cita daha yukseltebilir. dusuncelerinde haklisin ama bu cok zaman alacaktir.

bu kadar yazinin ustune hala eklenmesini istediginiz veya olmamasi gerektiginiz bolumler varsa goruslerinize acigim.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Umarim biz de senden birseyler ogrenebiliriz.

Boyle bir girisime neden karar verdigini, su anda hangi asamada oldugunu ve daha neler yapacagini adim adim anlatirsan, bu ise yeni baslayacaklara da bir referans olur.

Kolay gelsin.

D

doLob

Misafir
girisime karar vermedeki en buyuk sebebim toplistlerin bence yetersiz oldugu icin (ozellikle refferer sistemleri bakimindan) onceleri hitbox adli bir tracker sistemi vardi ve oldukca guzeldi bu toplistte onu goz onunde bulundurmak istiyorum.

sistemin tam olarak neresinde oldugunu bilmiyorum coder arkadasla gorusmedigim icin ama yenilikleri bildiriyorum (neler olmasi gerektigini) ve ona gore calisiyor. 10 subat ta teslim almak uzere anlastik kisa bir sure sonra yayinda olur (1 hafta test asamasi surer diye tahmin ediyorum)

caper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Site sahibi sitesini senin toplistine ekledi. Onun sitesinden, senin bannerına tıklayıp gelen kişide eğer sitesini eklerse referans olan kişi puan kazansın biriken puanlar mesela 25 olduğunda pro üyelik verirsin. Kısaca refferer sistemi yapabilirsin :)

Hem tanıtım olur, hem de webmasterların tercih etme sebebine bir tane daha eklenmiş olur.

D

doLob

Misafir
bu gorus aklima acaip bir sekilde yatti cok cok tesekkurler hemen ekliyorum bu ozelligide (site adresini actigimizda iletirsen direk pro olarak basliyabilirsin:))

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi