Truecrypt: İhtiyacım Olan Şifreleme

cerezlerim

0
İyinet Üyesi
Katılım
2 Aralık 2013
Mesajlar
80
Reaction score
0
Çoğu zaman gizliliğe önem vermişizdir. Kimi zaman insan doğası gereği, kimisinde ise iş icabı veya kişisel bilgilerimizin güvenliği açısından. Ama hep bir gizlenme duygusu içerisinde olmuşuzdur. Truecrypt adlı şifreleme programı çok kapsamlı aman aman bir şey olmasa da işimizi fazlasıyla görmeye yetecektir de artacaktır.

Sabit disklerimizde yer alan bilgilerimiz için ek bir koruma olarak da adlandırabiliriz bu yazılımı. İnsanlar dosyalarınıza fiziki olarak ulaşabilseler bile eşdeğer anahtar yapısına sahip olamadıkları sürece kesinlikle erişemeyecekleri anlamına geliyor.

Nasıl Kurabilirim

Çok basit arayüzü olduğu gibi kurulumu da oldukça basit olan şifreleme programımıza ulaşabileceğiniz bu adresten indirip, buradaki kılavuzu ( ingilizce ) da okuyup irdeleyebilirsiniz.

Truecrypt yazılımını sabit ya da harici disklerimizi şifrelemek, sanal sürücü oluşturmak ya da açıkta herkesin ulaşacağı şekilde yazdığımız düz metin biçimindeki bilgilerimizi saklamak amacıyla kullanabiliriz.

Sakın Şifreyi Unutma

Her güvenlik yazılımında olduğu gibi sakına sakın kodladığınız şifreyi unutmayın. Unutursanız bir daha o dosyaya erişiminizi ebediyen yitirirsiniz benden söylemesi. Ayrıca bir şey daha var ki, Ceza Muhakemesi Kanunu' nun 134. maddesi gereği, ellerinde arama emri bulunan polisler gereken dosyaya erişemediklerinde bilgisayara el koyma hakkına sahipler, bilginize.

Söz Sizde;

Ne dersiniz kullanmaya değer mi ? Bence gerçekten değer. Halen kullanıyorum ve şifrelerimi unutmadığım için çok memnunum :) Siz kullandınız mı ya da kullanılabilir daha üstün yazılımları bizimle paylaşabilir misiniz ? Teşekkürler arkadaşlar.

Kaynak: http://cerezlerim.blogspot.com/2013/12/truecrypt-ihtiyacim-olan-sifreleme.html

İyi Çalışmalar.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst